PKA reducerer CO2-belastning fra ejendomme

På otte år har PKA reduceret CO2-udledningen fra sine ejendomme med 43 procent.

PKA har fra 2008 til 2015 mindsket den mængde CO2 pensionsselskabets ejendomme udleder. .

15.11.2016

CSR.dk

Pensionsselskabet PKA har på otte år – fra 2008 til 2015 – reduceret CO2-udledningen fra selskabets ejendomme med 43 procent per kvadratmeter.

Den mindskede CO2-belastning er opnået dels ved at installere grønne og energieffektive løsninger i nybyggeri og dels ved at energirenovere eksisterende ejendomme. PKA har en ejendomsportefølje på cirka 950.000 kvadratmeter. 85 procent af porteføljen er energiovervåget, og det er denne del CO2-reduceringen dækker over.

Grønne investeringer – der skaber afkast
Investeringerne har for PKA haft det formål at gøre en forskel for klimaet, men også – og ikke mindst - at skabe gode afkast for pensionsselskabets medlemmer.

”Lave omkostninger til energiforbrug spiller i stigende grad en vigtig rolle for lejere. Ved at investere i energieffektive løsninger sikrer vi attraktive og bæredygtige ejendomme, der skaber gode afkast til medlemmernes pensioner og gør en positiv forskel for klimaet”, siger Nikolaj Stampe, ejendomschef hos PKA.

Læs også: PKA bag britisk biomassekraftværk

Noget af det PKA har gjort for at mindske CO2-udledningen, er at installere solceller og lavenergivinduer samt efterisoleret en boligejendom i Aarhus fra 1910. Og netop nu er pensionsselskabet ved at bygge Danmarks første svanemærkede lejeboliger.

Læs også: Pensionsselskab skærper sine krav til kulindustrien

PKA er desuden med i en række pilotforsøg, hvor der bliver testet nye klimateknologier. Et af forsøgene tester i samarbejde med Hovedstadens Forsyningsselskab, HOFOR, toiletter, der forbruger havvand i stedet for drikkevand.

”Som investor skal vi også tage ansvar for at teste og udvikle nye teknologier, der reducerer ressourceforbrug, sikrer lav vedligeholdelse og lang levetid for ejendomme. Det er både i lejernes interesse og i PKA’s interesse”, siger Nikolaj Stampe.

-CHM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

27.05.2026CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

01.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Workshop
GRATIS WORKSHOP: VSME i praksis - dokumentér jeres klimaaftryk

Mød op hos Bæredygtig Herning og lær at arbejde struktureret med virksomhedens klimadata og dokumentér jeres klimaaftryk med VSME'en og Klimaklar.

Dato

01.06.2026

Tid

13:00

Sted

Bæredygtig Herning, Gl Skolevej 1, 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense