15.11.2016 | Klima, miljø og energi
PKA reducerer CO2-belastning fra ejendomme
På otte år har PKA reduceret CO2-udledningen fra sine ejendomme med 43 procent.
Pensionsselskabet PKA har på otte år – fra 2008 til 2015 – reduceret CO2-udledningen fra selskabets ejendomme med 43 procent per kvadratmeter.
Den mindskede CO2-belastning er opnået dels ved at installere grønne og energieffektive løsninger i nybyggeri og dels ved at energirenovere eksisterende ejendomme. PKA har en ejendomsportefølje på cirka 950.000 kvadratmeter. 85 procent af porteføljen er energiovervåget, og det er denne del CO2-reduceringen dækker over.
Grønne investeringer – der skaber afkast
Investeringerne har for PKA haft det formål at gøre en forskel for klimaet, men også – og ikke mindst - at skabe gode afkast for pensionsselskabets medlemmer.
”Lave omkostninger til energiforbrug spiller i stigende grad en vigtig rolle for lejere. Ved at investere i energieffektive løsninger sikrer vi attraktive og bæredygtige ejendomme, der skaber gode afkast til medlemmernes pensioner og gør en positiv forskel for klimaet”, siger Nikolaj Stampe, ejendomschef hos PKA.
Læs også: PKA bag britisk biomassekraftværk
Noget af det PKA har gjort for at mindske CO2-udledningen, er at installere solceller og lavenergivinduer samt efterisoleret en boligejendom i Aarhus fra 1910. Og netop nu er pensionsselskabet ved at bygge Danmarks første svanemærkede lejeboliger.
Læs også: Pensionsselskab skærper sine krav til kulindustrien
PKA er desuden med i en række pilotforsøg, hvor der bliver testet nye klimateknologier. Et af forsøgene tester i samarbejde med Hovedstadens Forsyningsselskab, HOFOR, toiletter, der forbruger havvand i stedet for drikkevand.
”Som investor skal vi også tage ansvar for at teste og udvikle nye teknologier, der reducerer ressourceforbrug, sikrer lav vedligeholdelse og lang levetid for ejendomme. Det er både i lejernes interesse og i PKA’s interesse”, siger Nikolaj Stampe.
-CHM
Klima, miljø og energi

Nestlé rangerer øverst i kaffebæredygtighed
Nestlé lander øverst i et nyt indeks, der rangerer virksomheders sociale, grønne og økonomiske facetter af kaffeproduktion.
Klima, miljø og energi

Rapport: Seks ud af ni grænser er overskredet
I et opdaterende studie kan forskere nu vise, at seks ud af ni grænser for klima og miljø er overskredet som følge af menneskelig påvirkning.
Menneskerettigheder

Kammeradvokaten: Domstol afgør snart, om Danmark dømmes for manglende klimahandling
Den Europæiske Menneskerettighedsdomstol er i øjeblikket i gang med at behandle tre sager, som kan have betydning for, om sundt klima er en menneskerettighed.
Strategi & ledelse

Cirkulær økonomi er et opgør med mainstream
Hvis ens cirkulære løsninger ikke radikalt ændrer måden at drive virksomhed på, er det ikke cirkulære løsninger. Til gengæld er det bydende nødvendigt at finde netop disse.
Strategi & ledelse

Non-profitordning udvikler beregner forud for producentansvar
Grundet omkostningsusikkerheder har Emballageretur udviklet et prisværktøj, som kan give virksomheder klarhed over, hvad det kommende producentansvar kommer til at koste.
Strategi & ledelse

Purung teknologivirksomhed bliver del af international bæredygtighedsstandard
Den unge teknologivirksomhed Upström er netop blevet certificeret med ansvarligheds-certificeringen, B Corp, som de første i elektronikbranchen i Nordeuropa.