Power-to-x skal sikre vækst i Haldor Topsøe

Halsor Topsøes nye administrerende direktør Roeland Baan vil satse kraftigt på den grønne omstilling.

14.09.2020

CSR.dk

I Haldor Topsøe ser man store muligheder i fremstilling af syntetisk brændstof til f.eks. fly og skibe baseret på overskudsstrøm fra vindmøller. I daglig tale kaldes teknologierne power-to-x og anses som en af de centrale veje til at reducere verdens CO2-udslip.

Selskabet har en målsætning om, at 30% af den samlede omsætning skal komme fra power-to-x baserede teknolgier i 2024, hvor de i dag udgør 4-5%.

“Det er vores mål at blive anerkendt som den globale leder i teknologier inden for karbonreduktion,” siger Roeland Baan til Børsen.

Læs også: Danske Power-to-X-ambitioner kan blive svære at indfri

Selskabet, der i dag primært arbejder i olie og gasindustrien, vil arbejde hen i mod udelukkende at udvikle bæredygtige teknologier. Hvor hurtigt det vil gå afhænger af selskabets evne til at penetrere markedet, samt hvor hurtigt verden vil efterspørge de nye teknologier.

Haldor Topsøe er familieejet i kombination med en 30 procents ejerandel hos den Singapore-baserede investeringsfond Temasek. Begge parter er klar til at investere i de nye teknologier, hvis der viser sig gode muligheder.

Hos DI forholder man sig positivt til udmeldingerne fra Roeland Baan, og ser det som en altafgørende faktor for at opnå den klimaneutralitet, som klimaforskningen peger på som nødvendig,  og som både EU og Danmark har som erklæret mål for i 2050.

- MT

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle