Danmarks første bæredygtige kampagnefilm er i kassen

Produktionsselskabet Produced By har produceret Danmarks første klimavenlige kampagnefilm ved at gå over til udstyr, der udelukkende er drevet af solenergi, LED-lamper og vegetarisk forplejning. Kunder udviser stor interesse.

Filmproduktioner er som oftest ikke særligt klimavenlige. Det har produktionsselskabet Produced By sat sig for at ændre ved blandt andet at oplade alt udstyr med solceller. Foto: Produced By.

30.09.2019

CSR.dk

”Vores passion er at lave film, som har en positiv indflydelse på samfundet. Det har været vores DNA lige fra starten. Derfor er det et naturligt skridt for os at producere film så bæredygtigt som muligt. Vi kunne godt tænke os udelukkende at lave bæredygtige film på længere sigt. I første omgang har vi fortalt vores kunder om muligheden og heldigvis har der været stor interesse for det”, siger partner i Produced By, Ege Heckmann.

Ege Heckmann er partner i Produced By. Foto: Produced by..

Det er nok de færreste, der tænker over, om den film de ser, er produceret på bæredygtig vis eller ej. Men filmproduktioner er som oftest ikke særligt klimavenlige. Filmholdene bruger meget energi på varme og lyssætning, der er mange munde at mætte og filmsets bruges oftest kun én gang.

Produktionsselskabet har derfor fået hjælp fra en bæredygtighedskonsulent, der har identificeret transport, strøm, forplejning og udstyr, som de primære kilder til en filmproduktions CO2-udslip.

”Ligesom andre brancher har vi et CO2-udslip, og der er en del, vi kan gøre for at passe bedre på klimaet. Eksempelvis er alt udstyr i den CO2-neutrale produktion opladt med solceller. Vi bruger LED-lamper, genopladelige batterier og elbiler. Og produktionsholdet cykler til filmset og spiser vegetarisk mad leveret i genbrugsemballage”, forklarer Ege Heckmann.

Dyrere at producere grønne film.
Når produkter skal produceres på mere bæredygtig vis, vil det som oftest fordyrer det endelige produkt. Ifølge Ege Heckmann gør det sig også gældende med filmproduktion, som han prismæssigt sammenligner med at købe økologiske produkter, da en grøn film koster 10 procent mere.

Tal og fakta på den første grønne film:

  • 1 film prduceret
  • 150 km. i 2 elbiler blev kørt
  • 10 km. kørt i dieselbil
  • 982 Wh timer blev brugt fordelt på tre typer batterier
  • 3 solpaneler blev anvendt til at oplade batterier
  • 24 vegetariske måltider fordelt på 8 mennesker
  • Alt service var genanvendeligt
  • 50 økologiske æbletræer blev plantet på Øen Fejø
  • 10 ton CO2 blev købt fra grønne projekter i Indien og Panama
  • Bag produktionen af Danmarks første CO2-neutrale film kan ses her.

Prisen har ikke skræmt kunderne væk, tværtimod har det vist sig, at flere gladeligt vil betale lidt mere for at få en bæredygtig film. Ege Heckmann mener, at filmproduktionen er blevet et budskab i sig selv. Han ser gerne, at man i fremtiden vil certificere film, så seeren kan se graden af bæredygtighed.

”Jeg er ret stolt af, at vi nu kan lave grønne film. Og vi er godt gearet til at gøre det i fremtiden. Det giver nogle benspænd i produktionen og lidt ekstra udgifter, men i langt de fleste tilfælde vil det være overkommeligt. Vores plan og forhåbning er, at 80 procent af de film vi producerer, er såkaldte grønne film om tre år. Det føles rigtig godt at vide, at vi passer på vores klode mens vi arbejder," siger Ege Heckmann.

Virksomheder kan bestille en bæredygtig film
Firmaer som TDC Group, E.On og DTU har alle sagt ja til at få produceret CO2-neutrale film, og de har endvidere taget aktivt del i at gøre filmproduktionen bæredygtig.

Læs også: ”Folk vil gerne rejse ansvarligt, og det er en god forretning for os”

”I TDC Group har vi et ambitiøst mål om at være 100 procent CO2-neutrale i 2030, og derfor giver det rigtig god mening for os at kigge på alle kilder til udledning af CO2 – både internt og eksternt. Det er den helt rigtige vej at gå at forsøge at producere film på en grøn måde, og vi har været rigtig glade for at være med i processen,” siger afdelingsdirektør for bæredygtighed & CSR i TDC Group, Emilie Wedell-Wedellsborg.

- MGC

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

28.04.2026Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

CSR.dk

Ny møbelbørs reducerer unødvendige nyindkøb markant

CSR.dk

Nu skal vi snakke om overgangsalder på arbejdspladsen

CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

05.05.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

05.05.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart