Rabat til medlemmer: CSR.dk er mediepartner på SB Nordic

Opdateret: Der er nu 50 procent rabat med promokoden CSRMEDLEM50. D. 24. januar kan man få et ordentligt skud ansvarligheds-vitaminer, når Sustainable Brands Nordic inviterer til en eftermiddag med inspiration for alle pengene. Medlemmer af CSR.dk får rabat på deltagergebyret og partnere adgang til en lukket samtale med Mr. Goodvertising.

CSR.dk er mediepartner på SB Nordic-eventet og tilbyder både rabat på deltagergebyret og en eksklusiv session med første indblik i hvad Purpose 2.0 går ud på. .

14.01.2019

CSR.dk

Torsdag d. 24. januar sparkes 2019 godt i gang med en halvdagskonference proppet internationale talere og tankevækkende indhold om branding, purpose og bæredygtighed. Det hele med fokus på at involvere – mest kunder, men også andre stakeholdere.

Deltagerne vil møde:

  • Nudging-eksperter fra Ogilvy Change som kører hands-on sessions omkring bæredygtig livsstil.
  • Stanford professor James Ehrlich, som er ved at bygge ReGen Villages - verdens første skalerbare by, der er 100% selvforsynende med energi og mad.
  • Cannes Lions Grandprix vinder Mathias Wikström, der står bag en ny bank, Doconomy, der CO2-neutraliserer folks forbrug.
  • Aktivist-brandet Tony's Chocolonely holder et strategi-indlæg.
  • Interface fortæller hvordan deres tæpper viser hele deres bæredygtighedsrejse fra et tæppe af fiskenet til et tæppe, der suger CO2-fra atmosfæren.
  • Carlsberg som både lægger hus til og fortæller om, hvordan det går med deres højtprofilerede bæredygtighedsstrategi.

Læs selv og se programmet for eventen. 

Særlige tilbud til CSR.dk's medlemmer og partnere
Som medlem af CSR.dk kan du melde dig til med rabat på deltagergebyret. Tilmelding foregår her, med rabatkoden CSRMEDLEM50. (Eller "promotional code", som det hedder på bookingsiden)

Arbejder du for en af CSR.dk’s partnervirksomheder, kan du også deltage i et mini-event efter det store program, hvor du kan få et eksklusivt første indblik i Thomas Kolsters arbejde med en ny bog med arbejdstitlen: Don’t sell the moon, make your customers the astronauts, der udkommer i første halvår af 2019.

Thomas Kolster har fået tilnavnet Mr Goodvertising og er på en mission for at ændre den globale reklamebranche i retning af mere purpose og ansvarlighed. I denne ekstra mini-event, som kun er for partnere på CSR.dk, løfter Thomas sløret for nogle af sine konklusioner, og hvad han ser som purpose 2.0. Når alle virksomheder råber op om deres purpose, påviser Thomas, at deres succes nu afhænger af, hvem de kan hjælpe deres kunder med at blive. 

Hvis du vil deltage i dét, så skal du skrive til asb@horisontgruppen.dk. 

Vi ses på Carlsberg Museum!
Konferencen foregår i Carlsberg Museums historiske omgivelser takket være Carlsberg Group og arrangeres af marketingaktivist og forfatter, Thomas Kolster fra Goodvertising samt Sustainable Brands Paris.

Sustainable Brands Nordic er nemlig den skandinaviske opvarmning til Sustainable Brands’ europæiske konference, der foregår i Paris 23-25 april. Efter et par år i København, har Sustainable Brands nemlig flyttet den store 3-dages events teltpæle til Paris.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.09.2026CSR.dk

Så kom Forbrugerombudsmanden reviderede anbefalinger til miljømarkedsføring

04.09.2026CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

CSR.dk

Endnu en greenwashingsag afgjort i byretten

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense