Rapport: Robotter skal også være bæredygtige

En ny rapport fremhæver otte anbefalinger til, hvordan virksomheder, der arbejder med robotter, kan implementere mere bæredygtighed i deres arbejde og produkter.

Ifølge SDU-lektor skal robotvirksomhederne særligt have øje for klimaaftrykket i Scope 3-niveauet. Arkivfoto..

20.09.2022

CSR.dk

Robotter er en essentiel del af fremstillingsindustrierne, og derfor er det vigtigt, at bæredygtighed også er det.

Sådan lyder det fra SDU-lektor Kristina Vaarst Andersen, Institut for Virksomhedsledelse, i forbindelse med rapporten Grønne effektkæder i robotindustrien, som Syddansk Universitet og Odense Robotics har udarbejdet.

I rapporten har partnerne formuleret otte anbefalinger til, hvordan robotvirksomhederne kan komme i gang med den grønne omstilling.

Det skriver mediet Teknovation.

Hun tilføjer, at særligt danske robotvirksomheder allerede er godt på vej mod den grønne omstilling, men der er stadig et godt stykke vej til at producere flere miljøvenlige robotter.

Læs også: Microsoft lancerer handlingsplan for reduktion af datacentres klimaaftryk

Samme tendens kan ses i rapporten, der har kortlagt, hvordan virksomhederne i industrien klarer sig miljømæssigt i alle tre Scopes.

“Robotproducenter kan gøre mere for bæredygtigheden ved at gennemgå deres Scope 3-niveau og deres værdikæde, og eksempelvis forsøger at indhente ældre robotter med henblik på genanvendelse. Nogle robotvirksomheder er allerede gået i gang med at indhente bæredygtige materialer, men størstedelen er endnu ikke gået i gang med at optimere den miljømæssige bæredygtighed i indkøb eller at arbejde cirkulært. Så der er fortsat et stort potentiale for fremskridt på det niveau”, siger Kristina Vaarst Andersen til Teknovation.

Rapporten fremhæver derudover, at robotvirksomheder, som kan vi data på deres produkters klimaaftryk, kan have nemmere ved salg og nye ordrer, da kundernes ønske om bæredygtige produkter er i høj kurs.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.04.2026CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Dansk Erhverv
Morgenmøde
Morgenmøde biodiversitet - Afhængigheder og muligheder

Biodiversitetskrisen er også en forretningsrisiko. Kom og få indblik i IPBES’ seneste rapport ”Business and Biodiversity assessment” og hør fra den danske IPBES-repræsentant, hvad det betyder for erhvervslivet. Du bliver også inspireret af tre virksomheder, der fortæller, hvordan de arbejder med biodiversitet i praksis.

Dato

14.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Erhverv, Børsgade 4, Tietgenhus, 1215 København

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an

Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

14.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online