Rapport: Store virksomheder skal bekæmpe vandmangel

Multinationale virksomheder skal tage ansvar, når det kommer til rent drikkevand og manglen på samme i de byer, hvor de driver forretning. Sådan lyder opfordringen i den årlige ESI-rapport fra Earth Security Group.

663 millioner mennesker på verdensplan lever uden rent drikkevand. Nu skal multinationale virksomheder komme ind i kampen, lyder det fra Earth Security Group..

22.06.2016

CSR.dk

Manglen på rent drikkevand er stadig et stort problem mange steder i verden: 663 millioner mennesker ifølge FN lever uden adgang til det vand, vi herhjemme tager for givet, og problemet er også en af udfordringerne i organisationens mål for bæredygtig udvikling.

Men ifølge en ny rapport skal større virksomheder, som driver forretning i byer, hvor vandmangel er et stort problem, tage ansvar og gøre mere for at bekæmpe problemet.

Læs også: Virksomheder sætter vandmangel på dagsordenen

Sådan lyder opfordringen i den såkaldte Earth Security Index-rapport for 2016, som netop er blevet offentliggjort på vegne af Earth Security Group – et værktøj til risikovurderinger for erhvervsledere og statslige organer.

Rapporten opfordrer til, at virksomhederne skal tilpasse sig de samfundsmæssige prioriteringer i de lande, de opererer i. Opfordringen kommer på baggrund af en undersøgelse, som er gået i dybden med 75 af de største offentligt registrerede, multinationale selskaber. Det skriver netmediet Edie.

En af konklusionerne er således, at udtømning af grundvand og grundvandsmagasiner er den væsentligste risiko for virksomheder, der opererer i 45 udviklingslande, hvor vandmangel er et stort problem.

”Det vi ser med grundvandsmagasiner er en geopolitisk udfordring, som mindre virksomheder ikke kan håndtere alene; risikoen er så stor, at lande og multinationale selskaber skal finde en måde at samarbejde på om udfordringen”, lyder det fra Alejandro Litovsky, der er hovedforfatter på ESI-rapporten.

Samarbejde på tværs af landegrænser
Mange af de omtalte grundvandsmagasiner er placeret under jorden på tværs af landegrænser, og rapporten peger derfor på, at udfordringerne med vandmangel skal løses uden om politiske interesser. Derfor foreslår rapporten, at virksomhederne opretter en ny form for ledelse, der arbejder med regeringer for at fremme tiltag i de berørte ulande.

At have rent vand som mål er ligeledes et punkt, der kan bruges til at opbygge relationer virksomheder og lande imellem, lyder det i rapporten fra Earth Security Group.

Coca-Cola Enterprises er allerede gået ind i kampen om det rene drikkevand. Således har læskedrik-giganten opstartet et samarbejde med WWF Verdensnaturfonden for at genoprette vitale vandområder og flodsletter langs Donau-floden.

Læs også: Grundfos skal løse global vandkrise

Ud over manglen på rent drikkevand peger rapporten også på social modstand over for nye projekter, beskæftigelsespres og ustabile elnet som kritiske ulands-faktorer, der er i farezonen for at eskalere yderligere.

- KLZ

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

29.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

29.10.2026

Sted

Fredericia