Søren Gade vil have bæredygtig sojaproduktion

En afslørende rapport fra Aarhus Universitet får nu det danske fødevareerhverv til at stille krav til leverandørerne om at sikre en bæredygtig produktion af soja.

Søren Gade, Landbrug & Fødevarer, og den danske fødevaresektor stiller krav til produktion af sojabønner efter afslørende rapport fra Aarhus Universitet..

15.04.2013

CSR.dk

En ny rapport fra Aarhus Universitet slår fast, at den soja, som dansk landbrug køber kan være produceret under bekymrende forhold i Sydamerika og Sydøstasien.

Det får nu en samlet dansk fødevaresektor med den adm. direktør i Landbrug & Fødevarer, Søren Gade, i spidsen til at stille krav om bæredygtig produktion.

Erhvervet tager rapporten alvorligt
Til Landbrug & Fødevarers hjemmeside siger Søren Gade:

"Den danske fødevaresektor tager det dybt alvorligt, at der skal være ordentlige forhold i produktionen af soja. Det gælder miljøet, regnskovene og selvfølgelig de kummerlige forhold med børnearbejde, som noget af sojaen ifølge rapporten produceres under. Det tager vi skarpt afstand fra".

Den omfattende produktion af soja-protein i Sydamerika og Sydøstasien kan være skadelig for miljøet og lokalbefolkningens sundhed, konkluderer den nye rapport fra Aarhus Universitet, bestilt af Fødevareministeren.

Krav til globale handelshuse
Landbrug & Fødevarer og de store fødevarevirksomheder Arla, Danish Crown og DLG og Danish Agro er gået sammen om at stille krav til de globale handelshuse, som står for hele verdens handel med soja. Soja indgår som en væsentlig ingrediens i foderet til danske produktionsdyr. 

"Handelshusene skal være med til at sikre udryddelsen af børnearbejde og sikre, at soja-produktionen sker med en ansvarlig brug af pesticider. Når vi står sammen i DK, så tror vi på, at det også nytter at stille krav til de globale grovvare-handlere" siger Søren Gade.

Læs rapporten fra Aarhus Universitet her

Krav til produktionen
Planen er at købe mere af det såkaldte certificerede soja – soja, der garanteres at leve op til en række produktionskrav. Foreløbig kommer det i følge Søren Gade til at dreje sig om 3-4 procent af den soja, som vi bruger i Danmark.

"Dilemmaet er, at vi ikke kan være sikre på, hvilken vej der bedst sikrer soja produceret under de mest ansvarlige forhold. Derfor går vi nu begge veje, og følger nøje med i, hvad der virker bedst, når det gælder om at få gang i en holdbar og bæredygtig produktion af soja".

Selv om Danmark står for et betydeligt sojaindkøb, er det ikke realistisk, at Europas ottende mest forbrugende landbrugsnation alene kan sætte en stopper for en sojaproduktion, der ikke er bæredygtig.

De danske køberes nye krav til produktion af sojabønner træder i følge DR Nyheder i kraft med det samme.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen skal håndhæve EU’s forbud mod produkter fremstillet ved tvangsarbejde

17.09.2026CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense