Seksuelle minoriteter oplever diskrimination på jobbet

Arbejdspladser bliver ofte rum for diskrimination af seksuelle minoriteter. Det vil LO's medlemsorganisationer nu gøre op med.

Homo-, biseksuelle og transkønnede bliver ofte omtalt i nedsættende vendinger på arbejdspladser, viser LO-undersøgelse. Foto: Flickr/Guillaume Paulmier..

14.08.2015

CSR.dk

Homo-, biseksuelle og transkønnede (LGBT-personer) bliver ofte diskrimineret på arbejdet. Det viser en opgørelse som LO har foretaget blandt sine medlemmer.

For mens kun ni procent af de adspurgte fagforeningsmedlemmer mener, at LGBT-personer i ”mindre grad” eller ”slet ikke” har mulighed for at indgå i kollegiale fællesskaber, så mener hver tredje samtidig at tonen ofte bliver nedsættende, når snakken falder på de samme kollegers seksualitet, det skriver Politiken.

Læs også: Dårlig omgangstone smitter på arbejdspladser

Og det er langt fra i orden, mener Lizette Risgaard, næstformand i LO og bejler til formandsposten i samme organisation.

”Som fagbevægelse mener vi, at det er meget vigtigt, at man kan være sig selv, også når man går på arbejde. Så naturligvis mener jeg, det er et problem, at hver tredje fortæller, at der er en nedsættende tone omkring LGBT-personer”, siger hun til Politiken, og understreger. at LO og medlemsorganisationerne FOA, HK, 3F og Dansk Metal ikke vil acceptere diskrimination.

læs også: Dårligt arbejdsmiljø får ansatte til at sige op

Lizette Risgaard mener ikke tendensen er et udtryk for uvilje, men snarere uvidenhed blandt kollegerne. Derfor er det et ledelsesansvar at klæde virksomhederne på, så at alle føler sig velkomne, mener hun.

”Det er noget, ledelserne bliver nødt til at tage alvorligt på arbejdspladserne. De har et ansvar for at sikre et godt arbejdsmiljø, så alle kan føle sig trygge og sikre”, siger hun. 

-JPN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.10.2026CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

02.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

CSR.dk

Kan din arbejdsgiver kræve bevis for, at du har sovet godt?

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

Dansk Industri

Sponseret

Får I nok ud af de materialer, I allerede køber?

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online