Seksuelle minoriteter oplever diskrimination på jobbet

Arbejdspladser bliver ofte rum for diskrimination af seksuelle minoriteter. Det vil LO's medlemsorganisationer nu gøre op med.

Homo-, biseksuelle og transkønnede bliver ofte omtalt i nedsættende vendinger på arbejdspladser, viser LO-undersøgelse. Foto: Flickr/Guillaume Paulmier..

14.08.2015

CSR.dk

Homo-, biseksuelle og transkønnede (LGBT-personer) bliver ofte diskrimineret på arbejdet. Det viser en opgørelse som LO har foretaget blandt sine medlemmer.

For mens kun ni procent af de adspurgte fagforeningsmedlemmer mener, at LGBT-personer i ”mindre grad” eller ”slet ikke” har mulighed for at indgå i kollegiale fællesskaber, så mener hver tredje samtidig at tonen ofte bliver nedsættende, når snakken falder på de samme kollegers seksualitet, det skriver Politiken.

Læs også: Dårlig omgangstone smitter på arbejdspladser

Og det er langt fra i orden, mener Lizette Risgaard, næstformand i LO og bejler til formandsposten i samme organisation.

”Som fagbevægelse mener vi, at det er meget vigtigt, at man kan være sig selv, også når man går på arbejde. Så naturligvis mener jeg, det er et problem, at hver tredje fortæller, at der er en nedsættende tone omkring LGBT-personer”, siger hun til Politiken, og understreger. at LO og medlemsorganisationerne FOA, HK, 3F og Dansk Metal ikke vil acceptere diskrimination.

læs også: Dårligt arbejdsmiljø får ansatte til at sige op

Lizette Risgaard mener ikke tendensen er et udtryk for uvilje, men snarere uvidenhed blandt kollegerne. Derfor er det et ledelsesansvar at klæde virksomhederne på, så at alle føler sig velkomne, mener hun.

”Det er noget, ledelserne bliver nødt til at tage alvorligt på arbejdspladserne. De har et ansvar for at sikre et godt arbejdsmiljø, så alle kan føle sig trygge og sikre”, siger hun. 

-JPN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.11.2025CSR.dk

Ny rapport: Danmark mangler mindst 162 mia. kr. frem mod 2050 til at beskytte og genoprette biodiversiteten

06.11.2025CSR.dk

FN slår fast: Målet om 1,5 graders opvarmning er tabt

06.11.2025CSR.dk

Alm. Brand Group ruller klimasikringsplan ud til udsatte boligejere

05.11.2025CSR.dk

Danmark udskældes for madspild: Tallene kan dog snyde

05.11.2025CSR.dk

EU’s klimaministre har vedtaget et 2040-klimamål

05.11.2025CSR.dk

Høje hæle, høje mål: roccamore vækster med erhvervsfremme

05.11.2025CSR.dk

Dansk kaffefirma bliver første europæiske virksomhed med Designated Evergreen-certificering

04.11.2025CSR.dk

Techgiganter satser grønt mens de rykker tættere på Trump

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København