Skibsfragt skal udlede mindre CO2

Skibe skal reducere udledningen af CO2 og andre drivhusgasser, når de fragter varer over verdens oceaner. Det var ambitionen og formålet, da flere hundrede branche- og fagfolk mødtes i sidste uge for at diskutere, hvordan man kan gøre skibsfragten mere bæredygtig.

I sidste uge mødtes IMO med NGO’er og beslutningstagere for at diskutere og forhandle om reduktionen af skibes udledning af drivhusgasser. Mødet fandt sted i IMO’s hovedkvarter i London. Foto: IMO.

04.07.2017

CSR.dk

Organisationen International Maritime Organization (IMO) har haft delegationer fra egne rækker, internationale NGO’er og mellemstatslige organisationer samlet i hovedkvarteret i London. I alt var næsten 300 personer samlet for at afholde det første møde under overskriften International Arbejdsgruppe for reduceringen af Drivhusgasser fra Skibe.

Mødet fandt sted i de sidste dage i juni og arbejdet vil munde ud i en rapport, der vil være udgangspunktet for det kommende møde i Marine Enviroment Protection Committee (MEPC 71). De første skridt til en IMO-strategi for reduceringen af skibenes drivhusgasser forventes at blive implementeret ved næste møde i komitéen, MEPC 72, der afholdes i foråret 2018.

Læs også: Danmark er nu officielt med i Hong Kong-konventionen

Ud over IMO’s eget fokus på reduceringen af drivhusgasser og MEPC-møderne blev der i sidste uge også lanceret en ny, global industrialliance, GIA, der støtter lavemissionsskibsfragt.

Alliancen er et offentligt-privat-samarbejde, der skal rejse penge og engagement fra internationale virksomheder til det såkaldte GloMEEP-projekt, som GIA er en del af.

GloMEEP har som formål at støtte implantationen af energieffektive tiltag i shipping-industrien og dermed reducere udledningen af drivhusgasser. Bag GloMEEP-projektet er IMO, Global Environment Facility (GEF) og United Nations Development Program (UNDP).

Læs mere om GIA-alliancen her.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.09.2026Tork

Sponseret

Hotel Nyborg Strand giver brugte papirhåndklæder nyt liv

01.09.2026CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

CSR.dk

Er resilience det nye bæredygtighed? Ikke helt

CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Efterår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Lær hvordan du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 8. september: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

08.09.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom