Skypemilliardær vil redde Østersøen

Gennem projektet Race for the Baltic vil Skype-grundlæggeren Niklas Zennström kaste sig ind i kampen for at redde havmiljøet i Østersøregionen. Op mod 900.000 job i investeringerne.

Med Race for the Baltic vil den svenske milliardær Niklas Zennström redde havmiljøet i Østersøen og lave en god forretning ud af det. Foto: Flickr/Holger Wirth.

07.04.2016

CSR.dk

Østersøen skal opnå sit fulde potentiale og blive en model for miljømæssig bæredygtighed og management til efterfølgelse på verdensplan.

Læs også: Fra solen til havet

Sådan lyder det ikke ligefrem uambitiøse mål for platformen Race for the Baltic, som den svenske milliardær Niklas Zennström, kendt for at grundlægge bl.a. Skype sammen med danske Janus Friis, lancerede i november sidste år.

Og det er ikke et rent filantropisk projekt. For ud over den miljøbaserede målsætning ovenfor, så har Zennström også store erhvervsmæssige ambitioner til de store investeringer og mange samarbejdsaftaler, projektet omfatter, skriver Dagens Industri.

Inden Race for the Baltic blev lanceret, lod man således det amerikanske konsulentbureau Boston Consulting Group, BCG, regne på de økonomiske konsekvenser ved miljøinvesteringer i Østersøregionen. De interviewede 200 kommuner og kom frem til, at kraftige investeringer i regionen kan skabe op mod 900.000 job i de ni lande omkring Østersøen, herunder Danmark, over de næste 15 år.

Også plads til danske samarbejdspartnere
”Vi tror at man må finde holdbare og bæredygtige løsninger, som også er gode økonomisk. Det jeg har lært mig gennem et helt liv som entreprenør og investor er, at man skal se på det totale potentiale. Tidligere sagde man at enten laver man god business eller også gør man noget, som er godt for miljøet, man kan ikke kombinere de to ting. Tesen vi tror på, er at der er mange gode investeringer, som også er gode for miljøet”, siger Niklas Zennström.

Indtil videre samarbejder man med syv kommuner og 20 virksomheder og forskningsinstitutter i Polen, Litauen, Finland og Sverige. Ingen danske aktører er indtil videre en del af projektet, men med et mål om at samarbejde med 100 kommuner i 2020, så er mulighederne til stede.

Ved at føre forskellige aktører i form af netop offentlige myndigheder og det private erhvervsliv sammen, så håber man, at de kan hjælpe hinanden mod et fælles mål.

”Tanken er at lære af best practice. Kommuner kan have svært ved at få investeringer igennem internt, men hvis man ser at nogle andre allerede har haft succes, så minimerer man risikoen. Desuden kan alle kommuner ikke selv have alle de kompetencer og det beredskab og personale, der skal til, for at løfte opgaven”, siger Zennström.

Læs også: Mere plastik end fisk i verdenshavene i 2050

Niklas Zennström peger på sin egen opvækst og sejlture på Østersøen som grundlaget for hans interesse for området.

”Vi svenskere tilbringer meget tid i naturen og lærer at sætte pris på den. Vores bevidsthed på den konto er meget høj i et internationalt perspektiv”, slutter han.

-AK

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

25.08.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: CO2-tal og klimadata – hvordan formidler man det juridisk korrekt?

21.08.20253H Law

Sponseret

Dokumentation af grønne påstande – hvad kræver loven?

20.08.2025CSR.dk

Strikkere sørger for kæmpe beløb til Unicef i Gaza

18.08.2025BSR

Sponseret

Developing Integrated Approaches to Human Rights, Climate, and Nature

15.08.20253H Law

Sponseret

Klimakompensation og markedsføring: En juridisk balancegang

07.08.20253H Law

Sponseret

Grønne udsagn og den konkrete vurdering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Seminar
Hybrid-Seminar: Hvordan kan den fremme den cirkulære omstilling i byggebranchen?

Den nye byggevareforordning trådte i kraft den 7. januar 2025 og vil få fuld anvendelse frem mod 8. januar 2026. Forordningen fastlægger harmoniserede EU-regler for byggevarer. Hensigten er, at den skal fremme byggevarers frie bevægelighed på markedet, reducere den administrative byrde (gennem digitale løsninger) og sikre, at byggevarer er i overensstemmelse med principperne for cirkulær økonomi og nye byggeteknologier.

Dato

17.09.2025

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetsleder

Kompetencegivende kvalitetslederuddannelse

Dato

18.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

MäRK
Morgenmøde
AT DRIVE FORRETNING ER IKKE EN RET – MEN ET ANSVAR

Vi lever i en tid, hvor compliance ikke er nok. Hvor ansvar ikke kan reduceres til regneark, dokumentation og business as usual. Verden har brug for virksomheder, der handler med etisk dømmekraft og menneskelig integritet. Som ikke kun spørger “Hvad må vi?”, men “Hvad er rigtigt – ikke bare her og nu, men også for kommende generationer?”

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Merkur Andelskasse, Vesterbrogade 40, 1. sal, 1620 København

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00