Skypemilliardær vil redde Østersøen

Gennem projektet Race for the Baltic vil Skype-grundlæggeren Niklas Zennström kaste sig ind i kampen for at redde havmiljøet i Østersøregionen. Op mod 900.000 job i investeringerne.

Med Race for the Baltic vil den svenske milliardær Niklas Zennström redde havmiljøet i Østersøen og lave en god forretning ud af det. Foto: Flickr/Holger Wirth.

07.04.2016

CSR.dk

Østersøen skal opnå sit fulde potentiale og blive en model for miljømæssig bæredygtighed og management til efterfølgelse på verdensplan.

Læs også: Fra solen til havet

Sådan lyder det ikke ligefrem uambitiøse mål for platformen Race for the Baltic, som den svenske milliardær Niklas Zennström, kendt for at grundlægge bl.a. Skype sammen med danske Janus Friis, lancerede i november sidste år.

Og det er ikke et rent filantropisk projekt. For ud over den miljøbaserede målsætning ovenfor, så har Zennström også store erhvervsmæssige ambitioner til de store investeringer og mange samarbejdsaftaler, projektet omfatter, skriver Dagens Industri.

Inden Race for the Baltic blev lanceret, lod man således det amerikanske konsulentbureau Boston Consulting Group, BCG, regne på de økonomiske konsekvenser ved miljøinvesteringer i Østersøregionen. De interviewede 200 kommuner og kom frem til, at kraftige investeringer i regionen kan skabe op mod 900.000 job i de ni lande omkring Østersøen, herunder Danmark, over de næste 15 år.

Også plads til danske samarbejdspartnere
”Vi tror at man må finde holdbare og bæredygtige løsninger, som også er gode økonomisk. Det jeg har lært mig gennem et helt liv som entreprenør og investor er, at man skal se på det totale potentiale. Tidligere sagde man at enten laver man god business eller også gør man noget, som er godt for miljøet, man kan ikke kombinere de to ting. Tesen vi tror på, er at der er mange gode investeringer, som også er gode for miljøet”, siger Niklas Zennström.

Indtil videre samarbejder man med syv kommuner og 20 virksomheder og forskningsinstitutter i Polen, Litauen, Finland og Sverige. Ingen danske aktører er indtil videre en del af projektet, men med et mål om at samarbejde med 100 kommuner i 2020, så er mulighederne til stede.

Ved at føre forskellige aktører i form af netop offentlige myndigheder og det private erhvervsliv sammen, så håber man, at de kan hjælpe hinanden mod et fælles mål.

”Tanken er at lære af best practice. Kommuner kan have svært ved at få investeringer igennem internt, men hvis man ser at nogle andre allerede har haft succes, så minimerer man risikoen. Desuden kan alle kommuner ikke selv have alle de kompetencer og det beredskab og personale, der skal til, for at løfte opgaven”, siger Zennström.

Læs også: Mere plastik end fisk i verdenshavene i 2050

Niklas Zennström peger på sin egen opvækst og sejlture på Østersøen som grundlaget for hans interesse for området.

”Vi svenskere tilbringer meget tid i naturen og lærer at sætte pris på den. Vores bevidsthed på den konto er meget høj i et internationalt perspektiv”, slutter han.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.01.2026CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

28.11.2025CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Business & Human Rights Accelerator

The Business & Human Rights Accelerator is a six-month programme activating companies participating in the UN Global Compact across industries and regions. The objective is to help businesses swiftly move from commitment to action on human rights and labour rights through establishing an ongoing human rights due diligence process in line with the UN Guiding Principles on Business and Human Rights.

Dato

29.01.2026

Sted

A combination of webinars and in-person sessions

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

29.01.2026

Sted

Fredericia

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk mini MBA med certificering - Hybrid - Forår 2026

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Holdstart oktober 2025.

Dato

29.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol/KBH + Online

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtighed og digitalisering

Styrk dine færdigheder inden for forbedring af bæredygtighed, bæredygtighedsrapportering og digitalisering med dette kursus.

Dato

29.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

SustainImpact ApS
Webinar
Bæredygtige Bundlinjer

Dilemmaerne står i kø: Hvordan får topledelser og bestyrelser truffet de rigtige beslutninger i det bredest mulige perspektiv?

Dato

29.01.2026

Tid

11:00

Sted

Teams