Soldrevne mikro-køkkener skal hjælpe flygtninge og fattige

Nyt innovations-samarbejde skal hjælpe flygtninge i Uganda og fattige i Myanmar med at lave mad ved brug af solenergi.

De soldrevne mikro-køkkener fra Pesitho skal bl.a. hjælpe de fattige i Myanmar..

02.10.2018

CSR.dk

Iværksættervirksomheden Pesitho og hjælpeorganisationen Caritas er gået sammen om nyt innovativt projekt, der skal teste nye mikro-køkkener i Uganda og Myanmar. Det skriver globalnyt.dk. Samarbejdet blev præsenteret i forbindelse med Caritas Danmarks årsmøde den. 29. september på Magleås Kursuscenter.

”Jeg har altid haft en drøm om at blive iværksætter. Og så synes jeg bare lige pludselig, at vi havde idéen til at kunne gøre en forskel,” fortæller Thorben G. Nielsen, der er direktør og grundlægger af Pesitho, til globalnyt.dk.

Læs også: Ventilationsvirksomhed går ind i kampen med fattigdom

Pesitho-grundlæggeren sagde sin stilling op hos industrikoncernen Siemens for at udvikle soldrevne mikro-køkkener.

”Samarbejdet med Caritas Danmark giver os en helt unik mulighed for at få testet vores solcellebaserede mikro-køkkener, så flygtninge og fattige i det globale syd kan få adgang til en bæredygtig energiforsyning, som de samtidig kan betale”, udtaler Thorben G. Nielsen til globalnyt.dk.

Pesitho samarbejder også med studerende og forskere fra Aarhus Universitet.

Nye løsninger
Hjælpeorganisationen Caritas Danmark har store forventninger til samarbejdet, som bliver støttet med midler fra organisationens partnerskabsaftale med Udenrigsministeriet.

”Samarbejdet med Pesitho har et kæmpe potentiale, fordi det kan være med til at teste nye løsninger på de hverdagsproblemer, som mange fattige og sårbare mennesker oplever i vores partnerlande. Det kunne f.eks. være sundhedsudfordringen med røg i køkkenet, som især rammer kvinder og børn, der typisk laver mad,” siger generalsekretær Jann Sjursen fra Caritas til globalnyt.dk og fortsætter:

Læs også: Lave ydelser skaber fremtidens fattige

”Samtidig står mange af verdens humanitære kriser overfor konfliktoptrapning på grund af knappe naturressourcer som for eksempel brændsel. Mikrokøkkenerne kan forhåbentlig erstatte behovet for brændsel, hvormed vi globalt kan være med til at begrænse både afskovning og CO2-udledning.”

I fremtiden ser Caritas gerne, at der kan opsættes en lokal produktion og dermed lokale arbejdspladser, lyder det fra Jann Sjursen.

- SN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

10.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Fjerde år i træk: Änglamark opfattes som det mest bæredygtige brand

CSR.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2 i nyt partnerskab

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene?

Dato

11.03.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ligestilling, Diversitet og Ledelsessystemet Introduktion til DS 5001 og ISO 30415

Ligestilling og diversitet er for alvor kommet på virksomhedernes dagsorden og flere studier peger på, at et strategisk fokus på emnet skaber robuste virksomheder, tilfredse medarbejdere og bedre bundlinjer. Med andre ord er der god grund til at have et stærkt fokus på diversitet, men hvordan får man hjulpet udviklingen og virksomhedskulturen i den rigtige retning.

Dato

12.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

12.03.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Seminar
AQAP Inspiration Seminar Online (English)

The NATO AQAP – Allied Quality Assurance Publications – 2000 series / AQAP-2110 inspiration seminar provides you with a fundamental understanding of the purpose, background, and content of the AQAP-2000 series standards and guides, including the AQAP-2110 standard, which is the certification wanted by the NATO defence organisations for its suppliers to be eligible to bid on defense contracts.

Dato

12.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

12.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle