Spiller multinationale selskaber dobbeltspil med klimaet?

Næsten halvdelen af verdens 100 største virksomheder bruger deres indflydelse til at modarbejde lovgivning der skal bekæmpe klimaforandringer.

Nogle multinationale selskaber bruger sin indflydelse til at bremse eller forsinke lovgivning der skal standse klimaforandringer. .

23.09.2015

CSR.dk

En ny rapport rangordner 100 multinationale selskaber efter deres indsats over for politiske tiltag for at bekæmpe klimaforandringer. Mærsk Gruppen er det eneste danske selskab i undersøgelsen og er placeret i midten af listen.

Rapporten er udgivet som optakt til både FNs vedtagelse af verdensmål for bæredygtighed i slutningen af denne måned og klimatopmødet i Paris i december. Bag udgivelsen og undersøgelsen står en ny britisk NGO – InfluenceMap.

Læs mere: Resume af undersøgelsens resultater og adgang til den fulde liste

Opgørelsen viser at 45 procent af verdens 100 største brands arbejder for at blokere klimalovgivning gennem lobbying, reklame og anden brug af deres indflydelse. En lang række af verdens største energiselskaber er placeret som de mest genstridige, og placerer BP som den stærkeste modstander som har bekæmpet endog små forhøjelser af prisen på carbon.

Arbejdsfordeling beskytter virksomhedernes brand

Ranglisten er udarbejdet udfra en metode som en amerikansk gruppe kaldet ”Union of Concerned Scientists”, og har vurderet budskaber som er dissemineret gennem websites og sociale medier – både de 100 virksomheders egne og gennem 30 brancheorganisationer.

Det sidste er vigtigt, da der ifølge en talsmand fra Union of Concerned Scientists, som også har været rådgiver på undersøgelsen, er en voksende tendens til at virksomhederne lægger de mere upopulære holdninger i deres brancheorganisationer, mens virksomhedernes egne udmeldinger kan handle om reduktion af CO2 fra egen drift.

Google. Unilever  NV og Cisco Systems Inc ligger øverst på listen, som de virksomheder der har mest positiv indflydelse ud af de 100 virksomheder i undersøgelsen.  

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

30.10.2025CSR.dk

Ny bydel i Billund skal sætte ny standard for klimavenligt byggeri

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København