09.05.2022 | Klima, miljø og energi
Stærk bestyrelse til den danske platform for etisk handel
Indhold fra partner Hvad er dette?
Medlemmerne i Dansk Initiativ for Etisk Handel har valgt en ny stærk bestyrelse på generalforsamlingen den 4. maj 2022.
Som forkvinde har bestyrelsen valgt Gitte Dyrhagen Husager, leder af privatsektorenheden i Folkekirkens Nødhjælp. Christian Rask-Jepsen fra Reitan Distribution/Rema1000 fortsætter som næstformand, og som nyt medlem i bestyrelsen er Ellen Marie Johansen, CSR-chef i Dansk Erhverv, valgt som den anden næstforkvinde.
Fra bestyrelsen og sekretariatet skal der også lyde et stort tak til tidligere formand, Malene Thiele, som har ydet et godt bidrag til Dansk Initiativ for Etisk Handels udvikling – og ikke mindst tak for et godt samarbejde og engagement.
Ny stærk bestyrelse er klar
Gitte Dyrhagen Husager, bestyrelsesforkvinde, understreger vigtigheden af Dansk Initiativ for Etisk Handels dagorden:
”Jeg glæder mig over at blive valgt til rollen som bestyrelsesforkvinde. Dansk Initiativ for Etisk Handel har siden 2008 spillet en ledende rolle i at fremme ansvarlig handel i Danmark. Som multi-stakeholder platform skal vi hjælpe med at styrke viden og samarbejdet om udvikling af fremtidens bæredygtige værdikæder. Foran os ligger en vigtig opgave med at samle endnu flere aktører om at finde løsninger på de udfordringer og dilemmaer, der følger med global handel - den opgave ser jeg, og resten af bestyrelsen, frem til at bidrage til,” siger Gitte Dyrhagen Husager.
Nanna Callisen Bang, direktør i Dansk Initiativ for Etisk Handel, glæder sig til samarbejdet med den nye bestyrelse bestyrelsen:
”Ansvarlig handel har aldrig været mere vigtig end i dag. Der er brug for, at vi får forskellige perspektiver og viden i spil for at lykkes med denne ambition. Derfor er vi også glade for, at vores nye bestyrelse netop repræsenterer så mange forskellige interesser, brancher og sektorer. Det gør os til en stærk og unik platform og medlemsorganisation, hvor vi i fællesskab for alvor kan fremme samfundsansvar og bæredygtighed i global handel verden over,” fortæller hun.
Nye stærke profiler i bestyrelsen
De nye medlemmer af bestyrelsen er: Kristian Jørgensen, Advisor i FSC Danmark; Signe D. Frese, direktør for CSR og kvalitet i Coop; Ellen Marie Johansen, CSR-chef i Dansk Erhverv og Anette Juhl, Indkøbs- og Udbudschef i Århus Kommune.
Nye ansigter blandt suppleanterne er:
- Heidi Hvid Hansen, Programkonsulent, Ulandssekretariatet
- Layanna Martin, Privatsektor rådgiver, Sex & Samfund
- Mette Ravn, direktør og stifter, Mette Ravn Vanilje
- Lars Aaen Thøgersen, Udviklings- & Kommunikationschef, Peter Larsen Kaffe
- Marie Mustelin, Politisk konsulent, WEAR
Supply chain

Etisk handel er kommet for at blive - få hjælp til komme i gang
Kriser, nye lovkrav fra EU - og stigende forventninger til samfundsansvar medfører, at flere virksomheder efterspørger konkret hjælp til at drive ansvarlig forretning.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi
Samarbejde er nøglen til Verdensmålene – derfor hepper vi på nr. 17
I år fylder Verdensmålene 6 år. Udfordringerne, vi står over for, er stadig store, og oven på en global pandemi er det blevet endnu tydeligere, at ingen kan sikre bæredygtig udvikling alene.
Indhold fra partner
Supply chain

Spørg ikke, hvad din leverandør kan gøre for dig
Bæredygtighed er i stigende grad på mode, men der er stor forskel på, hvad man lægger i bæredygtighed i mode- og tekstilbranchen.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi
Ny vejledning om respekt for menneskerettigheder i fødevareklyngen
Landbrug & Fødevarer, Dansk Initiativ for Etisk Handel og Arla lancerer i dag en ny praksisnær hjemmeside om, hvordan virksomheder kan efterleve de internationale standarder om menneskerettigheder og leve op til kundernes forventninger.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi
Fødevareministeren sætter fokus på skov og ansvarlig handel med palmeolie
Fødevareminister Rasmus Prehn besøger Dansk Initiativ for Etisk Handel, hvor den Danske Alliance for Ansvarlig Palmeolie var samlet for at finde konkrete løsninger til, hvordan omstillingen til import af ansvarlig palmeolie kan accelereres.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi
Ny guide gør det lettere at styrke arbejdet med bæredygtighed og Verdensmålene i mode- og tekstilbranchen
Trods corona-krise der stor interesse for at øge indsatsen for bæredygtighed i modebranchen. Ny guide samler erfaringer, cases og inspiration til at styrke arbejdet med bæredygtighed og Verdensmålene i hele leverandørkæden.
Indhold fra partner