Stor vækst i Danmarks eksport af energiteknologi

Danmarks eksport af energiteknologi steg samlet knap 11 procent til 67,6 milliarder kroner i 2013, mens eksporten af grøn energiteknologi steg med hele 17,6 procent.

02.05.2014

CSR.dk

Den samlede energiteknologieksport har været stigende de sidste tre år, så den nu ligger kun 3 procent under rekordåret 2008. Det viser en opgørelse af den danske eksport af energiteknologi i 2013, som Klima-, Energi- og Bygningsministeriet og DI Energi har offentliggjort.

Læs også: Kina vil suge Danmarks energierfaringer til sig

Det er især den grønne energiteknologi, der driver væksten i den samlede energiteknologieksport. I 2013 steg eksporten af grøn energiteknologi således med 17,6 procent og blev dermed den højeste nogensinde. Til sammenligning var væksten i den samlede vareeksport på 2 procent.

”Det er imponerende tal. Der vil i fremtiden blive et stigende behov for løsninger til produktion af vedvarende energiformer og til en bedre udnyttelse af den energi, vi producerer. Her kan danske virksomheder noget særligt. Tallene viser, hvordan den politiske beslutning om at omstille vores energisystem er med til at skabe nye muligheder for danske virksomheder. Det giver anledning til at understrege vigtigheden af en stabil energipolitik i Danmark”, siger klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen.

Tyskerne vil have dansk energiteknologi
Væksten i eksporten skyldes især en stor fremgang på det europæiske marked, hvor eksporten af energiteknologi til Tyskland blev næsten fordoblet sidste år. Med en andel på 22,8 procent af den samlede danske eksport af energiteknologi er Tyskland nu det største eksportmarked for dansk energiteknologi. Eksporten til EU-medlemslandene steg samlet med 7 milliarder kroner, så den nu udgør 44 milliarder kroner.

Brasilien, Rusland, Indien, Kina og Sydafrika (BRIKS-landene) aftog tilsammen dansk energiteknologi for 6,9 milliarder kroner i 2013, hvilket er næsten 25 procent mere end i 2012. Samlet set udgør den danske energiteknologi 10,8 procent af den samlede vareeksport, hvilket er den største andel blandt EU-landene.

Læs også: Sydafrika åbner op for eksportmuligheder

”En vækst i eksporten af energiteknologi på knap 11 procent i 2013 er et flot opsving for branchen. Det viser, at den danske energibranche er en vækstmotor for Danmark”, siger branchedirektør Hans Peter Slente, DI Energi.

Hans Peter Slente fremhæver vigtigheden af gode og stabile rammer om EU’s energipolitik, og at rammerne frem mod 2030 snart kan lægges fast.

”Det er ikke en selvfølge, at væksten i eksporten fortsætter. Hvis vi skal få det maksimale ud af vores stærke position inden for energiteknologi, skal vi sikre, at rammebetingelserne for danske virksomheder er de bedste i verden”, siger Hans Peter Slente.

Eksportopgørelsen er udarbejdet af Energistyrelsen, DI Energi og Dansk Energi.

- JKK 

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

19.11.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Energioptimering er en investering i fremtiden

19.11.2025CSR.dk

Greenpeace vinder sager i både Danmark og Norge og bremser ny oliejagt i Nordsøen

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Få styr på ‘G’ i ESG

Der er et stigende behov for, at byggeriets virksomheder har styr på, hvordan de arbejder med økonomiske, etiske og ledelsesmæssige aspekter, der indgår i bæredygtighedsarbejdet under G’et i ESG. På dette seminar får du redskaber til at håndtere dine processer på en ansvarlig måde, herunder en dybere indsigt i principperne i Due Dilligence, også kaldet rettidig omhu for virksomhedsledelse. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense