Stor vækst i Danmarks eksport af energiteknologi

Danmarks eksport af energiteknologi steg samlet knap 11 procent til 67,6 milliarder kroner i 2013, mens eksporten af grøn energiteknologi steg med hele 17,6 procent.

02.05.2014

CSR.dk

Den samlede energiteknologieksport har været stigende de sidste tre år, så den nu ligger kun 3 procent under rekordåret 2008. Det viser en opgørelse af den danske eksport af energiteknologi i 2013, som Klima-, Energi- og Bygningsministeriet og DI Energi har offentliggjort.

Læs også: Kina vil suge Danmarks energierfaringer til sig

Det er især den grønne energiteknologi, der driver væksten i den samlede energiteknologieksport. I 2013 steg eksporten af grøn energiteknologi således med 17,6 procent og blev dermed den højeste nogensinde. Til sammenligning var væksten i den samlede vareeksport på 2 procent.

”Det er imponerende tal. Der vil i fremtiden blive et stigende behov for løsninger til produktion af vedvarende energiformer og til en bedre udnyttelse af den energi, vi producerer. Her kan danske virksomheder noget særligt. Tallene viser, hvordan den politiske beslutning om at omstille vores energisystem er med til at skabe nye muligheder for danske virksomheder. Det giver anledning til at understrege vigtigheden af en stabil energipolitik i Danmark”, siger klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen.

Tyskerne vil have dansk energiteknologi
Væksten i eksporten skyldes især en stor fremgang på det europæiske marked, hvor eksporten af energiteknologi til Tyskland blev næsten fordoblet sidste år. Med en andel på 22,8 procent af den samlede danske eksport af energiteknologi er Tyskland nu det største eksportmarked for dansk energiteknologi. Eksporten til EU-medlemslandene steg samlet med 7 milliarder kroner, så den nu udgør 44 milliarder kroner.

Brasilien, Rusland, Indien, Kina og Sydafrika (BRIKS-landene) aftog tilsammen dansk energiteknologi for 6,9 milliarder kroner i 2013, hvilket er næsten 25 procent mere end i 2012. Samlet set udgør den danske energiteknologi 10,8 procent af den samlede vareeksport, hvilket er den største andel blandt EU-landene.

Læs også: Sydafrika åbner op for eksportmuligheder

”En vækst i eksporten af energiteknologi på knap 11 procent i 2013 er et flot opsving for branchen. Det viser, at den danske energibranche er en vækstmotor for Danmark”, siger branchedirektør Hans Peter Slente, DI Energi.

Hans Peter Slente fremhæver vigtigheden af gode og stabile rammer om EU’s energipolitik, og at rammerne frem mod 2030 snart kan lægges fast.

”Det er ikke en selvfølge, at væksten i eksporten fortsætter. Hvis vi skal få det maksimale ud af vores stærke position inden for energiteknologi, skal vi sikre, at rammebetingelserne for danske virksomheder er de bedste i verden”, siger Hans Peter Slente.

Eksportopgørelsen er udarbejdet af Energistyrelsen, DI Energi og Dansk Energi.

- JKK 

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.10.2026CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

05.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Tre ud af fire mærker klimaforandringer i deres lokalområde

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Mini MBA – Lederuddannelse

Aros Mini MBA er Danmarks mest ambitiøse Mini MBA – udviklet i tæt samarbejde med landets førende ledelsesekspert, professor Steen Hildebrandt. Lederuddannelsen indfører dig i de klassiske MBA-fag og giver dig samtidig det mest aktuelle inden for ledelse.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dakofa
Seminar
Registrering, analyser og anmeldelser ved jordflytninger

Hvornår skal en jordflytning anmeldes, hvilke analyser er nødvendige, og hvem har ansvaret undervejs? Få overblik over regler og praksis for jordflytninger – fra jorddata og analyser til digital registrering, kommunal sagsbehandling og de nye initiativer, der skal styrke sporbarhed og kontrol.

Dato

07.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle