Sustainia-direktør udnævnt som ’worldchanger’

Den blot 32-årige direktør for Mandag Morgens grønne tænketank Sustainia vinder international pris for særlig indsats i den grønne omstilling.

Direktøren for Sustainia er blot 32 år - nu har hun vundet Worldchanger-prisen.

18.10.2013

CSR.dk

Om Laura Storm

Laura Storm er 32 år, uddannet fra CBS og har arbejdet for Mandag Morgen samt en række internationale projekter bland andet World Business Summit under FN’s klima-topmødet i København i 2009. 

Fredag morgen dansk tid blev direktør for Mandag Morgens grønne tænketank Sustainia Laura Storm udnævnt som vinder af den internationale pris Worldchanger 2013 i San Francisco USA.

Prisen bliver givet af det amerikanske medie Greenbiz, der hvert år kårer personer, virksomheder og organisationer, der, inden for forskellige kategorier, yder en særlig indsats for at sikre fremdrift i den grønne omstilling. 

Læs også: Codan kåret til årets internationale forsikringsselskab

I Greenbiz’s begrundelse for udnævnelsen lyder det, at Laura Storm modtager prisen ’for sin evne til at gøre bæredygtighed håndgribeligt og handlingsorienteret ved at oplyse løsninger på tværs af industrier’.

Sustainia har siden marts 2012 arbejdet for at identificere og sprede kendskabet til eksisterende bæredygtige løsninger globalt. Laura Storm har stået i spidsen for dette arbejde som direktør siden organisationens start. Sustainia samarbejder med en række globale aktører som Arnold Schwarzenegger, Norges tidligere statsminister Gro Harlem Brundtland, EU kommissær Connie Hedegaard samt FN’s virksomhedsinitiativ UN Global Compact, WWF, Novo Nordisk, Realdania, Philips, Brunata og mange andre.

"Udover at det selvfølgelig er en personlig ære, er det først og fremmest et kæmpe skulderklap til Sustainias arbejde. Vi arbejder tæt sammen med vores partnere for at gøre beslutningstagere verden over opmærksomme på potentialet i en bæredygtig omstilling. At vi får tildelt denne ’Worldchanger’ pris efter blot halvandet år på banen, giver os virkelig blod på tanden til at fortsætte vores globale udbredelse af Sustainias arbejde", siger en stolt Laura Storm efter prismodtagelsen.

Den 7. november står hun på scenen i Det Kongelige Teater i København sammen med kunstneren Olafur Eliasson og formanden for FN’s klimapanel, IPCC, Rajendra Pachauri for at hylde grøn innovation fra hele verden til den årlige prisceremoni Sustainia Award.

Læs også: Kinesisk ros til grønne Danmark

De øvrige nominerede
Mark "Puck" Mykleby - New America Foundation 
Jason McLennan - International Living Future Institute
Danny Kennedy - Sungevity

-MH

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.09.2026CSR.dk

Så kom Forbrugerombudsmanden reviderede anbefalinger til miljømarkedsføring

04.09.2026CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Kan din arbejdsgiver kræve bevis for, at du har sovet godt?

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

CSR.dk

Endnu en greenwashingsag afgjort i byretten

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online