Sustainia-direktør udnævnt som ’worldchanger’

Den blot 32-årige direktør for Mandag Morgens grønne tænketank Sustainia vinder international pris for særlig indsats i den grønne omstilling.

Direktøren for Sustainia er blot 32 år - nu har hun vundet Worldchanger-prisen.

18.10.2013

CSR.dk

Om Laura Storm

Laura Storm er 32 år, uddannet fra CBS og har arbejdet for Mandag Morgen samt en række internationale projekter bland andet World Business Summit under FN’s klima-topmødet i København i 2009. 

Fredag morgen dansk tid blev direktør for Mandag Morgens grønne tænketank Sustainia Laura Storm udnævnt som vinder af den internationale pris Worldchanger 2013 i San Francisco USA.

Prisen bliver givet af det amerikanske medie Greenbiz, der hvert år kårer personer, virksomheder og organisationer, der, inden for forskellige kategorier, yder en særlig indsats for at sikre fremdrift i den grønne omstilling. 

Læs også: Codan kåret til årets internationale forsikringsselskab

I Greenbiz’s begrundelse for udnævnelsen lyder det, at Laura Storm modtager prisen ’for sin evne til at gøre bæredygtighed håndgribeligt og handlingsorienteret ved at oplyse løsninger på tværs af industrier’.

Sustainia har siden marts 2012 arbejdet for at identificere og sprede kendskabet til eksisterende bæredygtige løsninger globalt. Laura Storm har stået i spidsen for dette arbejde som direktør siden organisationens start. Sustainia samarbejder med en række globale aktører som Arnold Schwarzenegger, Norges tidligere statsminister Gro Harlem Brundtland, EU kommissær Connie Hedegaard samt FN’s virksomhedsinitiativ UN Global Compact, WWF, Novo Nordisk, Realdania, Philips, Brunata og mange andre.

"Udover at det selvfølgelig er en personlig ære, er det først og fremmest et kæmpe skulderklap til Sustainias arbejde. Vi arbejder tæt sammen med vores partnere for at gøre beslutningstagere verden over opmærksomme på potentialet i en bæredygtig omstilling. At vi får tildelt denne ’Worldchanger’ pris efter blot halvandet år på banen, giver os virkelig blod på tanden til at fortsætte vores globale udbredelse af Sustainias arbejde", siger en stolt Laura Storm efter prismodtagelsen.

Den 7. november står hun på scenen i Det Kongelige Teater i København sammen med kunstneren Olafur Eliasson og formanden for FN’s klimapanel, IPCC, Rajendra Pachauri for at hylde grøn innovation fra hele verden til den årlige prisceremoni Sustainia Award.

Læs også: Kinesisk ros til grønne Danmark

De øvrige nominerede
Mark "Puck" Mykleby - New America Foundation 
Jason McLennan - International Living Future Institute
Danny Kennedy - Sungevity

-MH

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

19.10.2026CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

18.09.2026CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

29.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

29.10.2026

Sted

Fredericia