Syv EU-lande forlanger større klimaindsats fra unionen

Syv af EU’s medlemslande stiller nu krav til unionen om at hæve ambitionerne forud for COP24. De kræver en klimaindsats, der kan holde temperaturstigningen under 1,5 grader.

Den globale opvarmning har oversteget en grad de seneste år. De syv EU-lande vil have unionen og dets medlemmer til at skrue ambitionsniveauet op. Der skal udarbejdes en holdbar strategi for, hvordan temperaturstigningen holdes nede på 1,5 grader. Arkivfoto..

30.04.2018

CSR.dk

EU skal yde en større indsats for at den globale opvarmning ikke oversigter 1,5 grader. Lige nu lyder den officielle målsætning på to grader, men det er ikke godt nok. Sådan lyder opfordringen i en erklæring fra syv EU-lande forud for klimaforhandlingerne i Bohn om få dage. Danmark er ikke blandt de syv lande, der forlanger et højere ambitionsniveau i kampen for at mindske de menneskeskabte klimaforandringer.

Repræsentanter fra landene Luxembourg, Sverige, Tyskland, Frankrig, Finland, Portugal og Holland mødtes tidsnok til at diskutere en langsigtet strategi inden klimatræffet i Bohn, der fungerer som vigtig optakt til næste FN-topmøde, COP24, i Polen til efteråret.

Læs også: Regeringen: Grønne investeringer skal op i gear

”Videnskaben fortæller os, at vi kun har få år til at gøre en mærkbar indsats for at undgå de mest ødelæggende konsekvenser af klimaforandringer”, siger Eva Svedling, statssekretær i det svenske statsministerie.

I de seneste år har den globale opvarmning oversteget en grad. Og nyere undersøgelser viser, at der skal tages drastiske midler i brug, hvis stigningen skal holdes under 1,5 grader.

Klimaplanen skal til eftersyn
Sverige og de andre seks lande er af den overbevisning, at EU bør revurdere den nuværende klimaplan, der sigter mod at holde den globale opvarmning under to grader. Selvom der i den såkaldte Paris-aftale indgår et spinkelt håb om at begrænse den til 1,5 grad. Og skal det lykkes, bliver alle lande nødt til at kigge indad. Ifølge de syv EU-lande betyder det, at hvert enkelt land må præsentere en strategi for, hvilke tiltag de vil implementere for at holde temperaturstigningen nede.

”Sverige har indført modige nationale klimamål, herunder et mål om at have en netto-udledning af drivhusgasser på nul i 2050 eller endda tidligere, hvis videnskaben viser, at det er nødvendigt”, forklarer Eva Svedling.

Læs også: IMO klar med ny klimaaftale for fremtidens skibsfart

Alle EU’s medlemslande har allerede anmodet EU-kommissionen om en langsigtet klimastrategi inden foråret 2019. De syv lande efterlyser nu en dybdegående beskrivelse af, hvordan unionen påtænker at sænke de klimaskadelige udledninger.

Også Climate Action Network, der er en international sammenslutning af klimaorganisationer, mener, at der skal en større indsats til.

”Vi opfordrer alle europæiske lande til at deltage i denne koalition, gøre Paris-aftalen til virkelighed og sørge for, at EU-politikker er i overensstemmelse med en begrænsning af temperaturstigningen på 1,5 grader. Det udkast til en langsigtet klimastrategi, der skal offentliggøres indenfor et år er det perfekte tidspunkt at gå langt videre end de nuværende forpligtelser”, siger Wendel Trio, formand for netværkets europæiske afdeling.

- EST
 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.01.2026CSR.dk

Rekordmeget grøn energi presser kulkraften ned i Indien

20.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Den nye OOhh Jug forener funktion, ansvarlighed og æstetik

16.01.2026CSR.dk

Arla når milepæl: Alle europæiske mejerier dækkes nu 100 procent af vedvarende energi

16.01.2026CSR.dk

Ny landsdækkende undersøgelse: Over halvdelen af unge forbinder intensivt dyrkede marker med natur

16.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Blossom - Når blomster møder kreativ styling

15.01.2026CSR.dk

Treårsgennemsnit over 1,5 grader bringer Parisaftalen i fare

15.01.2026Dansk Industri

Sponseret

DI Turisme, Kultur & Oplevelser lancerer klimaklar-forløb for branchen

14.01.2026CSR.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – sådan kommer I i gang med den nye VSME-standard

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

22.01.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

26.01.2026

Sted

Odense