TNT reducerer C02-udledning med elbiler
Virksomheden har satset hårdt på elbiler, og det er en bonus for klimaet.
Transportvirksomheden TNT sparer 300 ton CO2 om året på de 50 elbiler, som firmaet har kørende i England. TNT har generelt investeret stort i elbiler til transport i storbyer, som udover det britiske marked tæller Tyskland, Holland, Kina og Østrig. Virksomheden vil globalt investere i yderligere 600 eldrevne køretøjer over de næste to til tre år. Målet er at reducere CO2-udledningen 45 procent i 2020 sammenlignet med 2007.
Vi har nu nogle års erfaringer med at benytte elbiler i vores vejnetværk. Resultaterne er meget positive, og vi kan se, at elbilerne er et godt og effektivt alternativ til dieselbiler i storbyerne, siger Frank Jørgensen, administrerende direktør i TNT Danmark.
Han understreger, at der stadig er teknik- og logistikmæssige forhold, som har betydning for, hvorvidt elbiler realistisk set kan erstatte dieselbiler.
Udfordringen handler primært om batteritid og deraf aktionsradius. Imidlertid udvikler batteriteknologien sig hele tiden, og når det handler om køreegenskaber og praktisk brug er elbilerne fuldt konkurrencedygtige, siger Frank Jørgensen.
- MS