Topchef beder medarbejdere komme til ham om sexisme

Mærsks Søren Skou stiller sig selv til rådighed for henvendelser fra de 70.000 ansatte i shipping- og logistikkoncernen.

24.09.2020

CSR.dk

Børsen fortæller i denne uge, at Søren Skou, Mærsks administrerende direktør, har sendt et brev til virksomhedens mere end 70.000 medarbejdere, hvor han opfordrer til, at de råber op, hvis de selv har været udsat for eller været vidner til sexisme.

Topchefen forklarer, at det kan være upassende opførsel på arbejdspladsen, chikane eller diskrimination, og han siger, at det kan meldes til enten medarbejderens nærmeste chef eller til en af medlemmerne af direktionen, eller man kan gå til HR eller bruge den anonyme whistleblower-ordningen. Han sætter trumf på ved at erklære, at man også er velkommen til at gå direkte til ham. 

Mailen er inspireret af den forsatte debat om sexisme på arbejdspladsen, som i de seneste uger har fået en ny opblusning i Danmark. Men Søren Skou understreger, at det betyder meget for ham personligt. 

"Folkene i A.P. Møller-Mærsk er grundlaget for vores succes. Det er derfor, en af vores kerneværdier er “vores ansatte – det rigtige miljø for de rigtige mennesker.” Personligt mener jeg, at det rigtige miljø er et miljø, hvor chikane ikke finder sted, og hvor de rigtige mennesker ikke chikanerer, mobber eller diskriminerer deres kolleger. Vi har alle et ansvar for at skabe en inkluderende kultur, der er fri for diskrimination, chikane og mobning. Lad os bruge dette historiske øjeblik til at reflektere, lytte til hinanden og sammen sikre, at vi passer på os selv og vores kolleger ved at stå sammen mod chikane,” skriver han i brevet.

Hverken i brevet eller andre steder har Mærsk kommunikeret om der er eller tidligere har været problemer med sexisme og negativ forskelsbehandling i virksomhedens kontorer, som er fordelt over hele verden. 

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.06.2026CSR.dk

Nyt tilbud til danskere i overgangsalderen bliver revet ned fra hylderne

10.06.2026CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

Dansk Standard

Sponseret

DS Bæredygtighedsdag sætter trivsel på dagsordenen

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell sætter fokus på usynlige handicap med Solsikkesnoren

CSR.dk

Overgangsalder bliver bedre med vejledning

Sex & Samfund

Sponseret

Sex & Samfund rykker ud på sommerens festivaler med 70.000 kondomer og samtaler om samtykke

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

22.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 22. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

22.06.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online