Toyota vil skabe nulemissionslastbiler

I går kunne bilproducenten Toyota afsløre et nyt projekt kaldet Project Portal, der skal hjælpe med at udvide anvendelsen af nulemissions brændselscelleteknologi.

I går kunne Toyota Motor North America annoncere, at man har planer om at skabe et brændselscelleanlæg med brint, der skal kunne anvendes i større lastbiler, der kører til havne i Los Angeles og Long Beach. Foto: TMNA.

20.04.2017

CSR.dk

I går kunne Toyota Motor North America, Inc. (TMNA) afsløre et nyt projekt kaldet ”Project Portal” – et brændselscellesystem med brint, der er designet til store lastbiler i havnene i Los Angeles og Long Beach.

Hermed imødekommer bilproducenten et ønske fra havneembedsmænd og repræsentanter fra California Air Ressources Board (CARB) og California Energy Commission (CEC), der med deres Clean Air Action Plan vil reducere skadelige udledninger yderligere i de to havne.

Læs også: Hydrogen i den tunge trafik

Samtidig ønsker parterne at foretage en forundersøgelse af de muligheder, der kan være med brændselscelleteknologi i andre store lastbiler.

"Som de gjorde med Prius og Mirai, tager Toyota et spring i teknologiens fremtid. Og vi håber, at mange vil følge efter”, siger formand for CARB, Mary D. Nichols.

”Hos CARB følger vi udviklingen af undersøgelsen med interesse, da vi gerne vil være med til at udvikle det bedste miks af regler og incitamenter til hurtigt at udvide markedet med de mest rene og effektive store lastbiler”, siger hun.

Vil nå ud til andre industrier
Hos Toyota er Project Portal det næste skridt i en indsats for at udvide anvendelsen af nulemissions brændselscelleteknologi, der kan være gavnlig i en bred vifte af industrier.

En lastbil med nulemissions brændselscelleteknologi kan generere mere end 670 hestekræfter, og den anslåede rækkevidde ca. 320 kilometer per tank ved normale transportaktiviteter.

Læs også: Fornuftige forventninger til fremtidens grønne lastbiler

Procejt Portal udgør kun en del af Toyotas løbende engagement i brændselscelleteknologien og potentialet i et muligt brint-samfund.

Bilproducenten arbejder også med at udvide Californiens hydrogeninvesteringsinfrastruktur, herunder gennem det nyligt annoncerede partnerskab med Shell, hvor man vil øge antallet af brændstoftankstationer i staten.

- EL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

19.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

19.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

JUC SERVICE ApS
Kursus
Miljøvurdering af projekter og planer

Dette kursus giver dig viden til juridisk at tackle de udfordringer, som man møder i den nye lov om miljøvurdering af projekter og planer. Du får en oversigt og forståelse for relevante EU-domme, danske domme og klagenævnspraksis.

Dato

19.11.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriationsproces

Dette kursus giver dig et dybdegående kendskab til ekspropriationsprocessen, så du bliver i stand til at gennemføre en ekspropriation på en lovlig og hensigtsmæssig måde.

Dato

19.11.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S