Udspil til grøn skattereform møder kritik fra klimaeksperter og økonomer

Regeringen præsenterer i dag udspil til en grøn skattereform. Udspillet møder dog allerede bred kritik – særligt effekten af reformen lever ikke op til forventningerne, mener mange eksperter.

23.11.2020

CSR.dk

På et pressemøde i dag mandag lancerer skatteminister Morten Bødskov (S) og klimaminister Dan Jørgensen (S) det længe ventede udspil til en grøn skattereform. Forud for pressemødet har man løftet sløret for hovedtrækkene i reformen.

Det skriver Børsen.

Reformen lægger som udgangspunkt op til, at der skal pålægges højere energiafgifter for industrien, landbruget, cementproducenter og teglværker. Altså ikke en ensartet CO2-afgift som eksperter og økonomer vurderer altafgørende, hvis Danmark skal nå sine klimamål.

Almindelige processer i industrien skal stige fra 4,5 kr. til 10,5 kr. pr. gigajoule, landbrug og gartnerier skal stige fra 1,5 kr. til 7,5 kr. og endelig skal cementproducenter og teglværker stige fra 0 kr. til 6 kr. pr. gigajoule.

Som kompensation for de øgede afgifter lægger regeringen op til en fradragsordning, der giver de involverede parter mulighed for at investere i nye maskiner med et 116 procents skattefradrag. Investeringsvinduet skal gå forud for de øgede energiafgifter og være med til at forberede erhvervslivet på de øgede afgifter, og samtidig være med til at sætte skub i den grønne omstilling. 

“Hvis vi kun gav forhøjelser af afgifter, men ikke havde den anden del af modellen med om kompensation, så er der stor risiko for, at virksomhederne vil nedbringe deres produktion i Danmark og flytte det til andre lande. Det vil hverken være godt for danske arbejdspladser, for dansk økonomi eller for den sags skyld for klimaet,” siger Dan Jørgensen.

Udspillet møder dog allerede bred kritik – særligt effekten af reformen lever ikke op til forventningerne, mener mange eksperter. Man estimerer at reformen vil reducere CO2-udledningen med 0,5 mio. ton frem mod 2025, hvilket synes meget lidt set op imod de i alt 20 millioner ton, der skal reduceres for at opnå regeringens mål om en 70 procents reduktion inden 2030.

”Det er alt for lidt”, mener Enhedslisten.

Heller ikke Klimarådets formand, Peter Møllgaard er begejstret:

“Regeringens forslag bygger på gode og fornuftige principper, men disse føres kun ud i livet i for lille omfang og for langsomt.”

Morten Bødskov giver svar på tiltale.

“Vi har forsøgt at gøre noget, der er praktisk implementerbart. Vi fremlægger noget, som vi ved, der kan komme til at virke, og så er der et udviklingsarbejde i gang, som skal sikre, at næste skridt også kommer til at virke. Virkeligheden er, at vi har ikke grundlaget for at lave en ensartet CO2-afgift for dansk erhvervsliv. Der er store dele af dansk erhvervsliv, hvor vi ikke aner, hvad vi skulle beskatte ud fra. Alternativet er jo at vente i år på udviklingen, og det mener regeringen ikke er en farbar vej.”

Udviklingsarbejdet består konkret af, at en række embedsmænd i Skatteministeriet er blevet sat til at udvikle en model for en ensartet CO2-afgift. Morten Bødskov tør dog ikke sætte en deadline på hvornår man kan have en ensartet CO2-afgift klar i Danmark.

- MTN

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

31.03.2026CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

30.03.2026Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

CSR.dk

H&M introducerer videnskabeligt baserede mål for natur og biodiversitet

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online