Værdi gennem CSR-branding

Virksomheder og NGO’er kan høste stor værdi – også på bundlinjen, når de indgår i partnerskab. På CSR LINK’s Master Class-konferencen d. 3/3 udveksler KommunikationsKompagniet, Siemens og Ingeniører Uden Grænser erfaringer fra et prisvindende projekt

CSR LINKs seminarer inspirerer og motiverer - og giver stof til eftertanke.

16.02.2016

Binh Pham, seminar facilitator, CSR.dk

Det er altid en central udfordring for engagerede virksomheder at høste alle værdierne af CSR-indsatsen. Og ydermere at vide hvornår giver det mening - også på bundlinjen - at indgå i et partnerskab med en NGO om et fælles CSR-projekt? På CSR Master Class konferencen d. 3. marts stiller et målrettet seminar skarpt på netop værdiskabelsen af CSR - for virksomheder og for NGO’ere.

På seminaret ”Skab værdi gennem CSR-branding” mødes tre eksperter - kommunikationsrådgiver Gisela Dose Stephansen fra KommunikationsKompagniet, John Finnich Pedersen, Kommunikationsdirektør i Siemens Danmark, og Line Barslund, Fundraiser ved Ingeniører uden Grænser - med hver deres vinkel til en åben debat med omdrejningspunkt i, hvordan CSR-branding og strategisk kommunikation kan anvendes til at styrke virksomhedens profil, og hvordan virksomheder og NGO’er kan skabe gensidig værdi gennem CSR-partnerskaber.

Seminaret tager bl.a. disse spørgsmål op:

· Hvordan kan CSR-branding og strategisk kommunikation anvendes til at styrke virksomhedens profil?

· Hvordan kan virksomheder og NGO’er skabe gensidig værdi gennem CSR-partnerskaber?

Succesfuld branding og synlighed
Gisela Dose Stephansen rådgiver til daglig virksomheder om CSR og kommunikation og vil på seminaret med konkrete råd og tips fortælle om vejen til synlig og succesfuld CSR branding, samt hvilke overvejelser man skal gøre sig, inden man som virksomhed indgår partnerskab med NGO’er, så det giver mening i forhold til ens virksomhedsbrand.

Et eminent eksempel på et gensidigt, værdiskabende CSR-partnerskab er vinder af CSR Partnership Prize 2015. Et projektsamarbejde mellem NGO’erne Ingeniører uden Grænser og SOS Børnebyerne og virksomhederne Siemens Danmark og Solar Group, hvor der med fokus på bæredygtige løsninger gennemføres en energirenovation af SOS børnebyen på Zanzibar for at optimere børnebyens ressourceforbrug.

Et partnerskab til gavn for samfundet
”Netop renoveringsprojektets tests og brug af energieffektive teknologier, der udføres i samarbejde med Siemens Danmark, Solar Group og Ingeniører Uden Grænsers frivillige ingeniører gennem installering af ny pumpestyring og solceller, bevirker at der er tale om et partnerskab, der ikke alene har skabt samfundsmæssig udvikling til gavn for SOS Børnebyen, men også styrket brandværdien for de involverede virksomheder”, reflekterer Line Barslund fra Ingeniører Uden Grænser, der taler om det innovative og prisvindende samarbejde med netop SOS Børnebyerne på tværs af de fire parter - to kommercielle virksomheder og to NGO’er. 

Med udgangspunkt i projektet på Zanzibar vil hun ud fra en NGO-vinkel fortælle om de overvejelser, tanker og udfordringer, der opstår i samarbejdet mellem virksomheder og NGO’ere, samt ikke mindst den gensidige værdiskabelse, der er forbundet med strategiske CSR partnerskaber.

Ud fra en virksomhedsvinkel vil John Finnich Pedersen dele ud af de erfaringer, som Siemens Danmark har gjort sig i forbindelse med deltagelse i partnerskabsprojektet på Zanzibar og gennem deres generelle engagement i CSR arbejde. Hvordan har Siemens Danmark kommunikeret om CSR indsatsen, og hvilke råd har virksomheden til andre, der ønsker at give sig i kast med CSR i virksomhedsregi?

Inspiration og værktøjer for alle
”Det er klart, at der er enorme potentialer i både målrettede og mere kreative samarbejder mellem virksomheder og NGO’er, men det er bare vigtigt at huske, at værdien ikke kun er det store menneskelige eller miljømæssige udbytte - eller måske det læringsmæssige løft for både virksomhed og NGO. Håndteret korrekt er der jo meget solide brand values, der kan skabes gennem disse samarbejder,” understreger Seminar Facilitator hos CSR LINK, Binh Pham.

Seminaret har da først og fremmest også til formål at inspirere til nye partnerskaber, hvor partnerne gennem CSR kan styrke deres brand ved stærkere kommunikation overfor medarbejdere, kunder, samarbejdspartnere osv. Seminaret henvender sig derfor både til NGO’ere og virksomheder, da partnerskaber i sig selv kræver gensidig forståelse og bygger derfra op til inspiration og gode værktøjer til at håndtere den rette kommunikationsindsats.

”Vi lægger op til en konstruktiv, lærende debat med masser af tips til at læse de praktiske udfordringer i sådanne samarbejder, så man netop kan få forløst potentialerne," tilføjer Binh Pham.

CSR Master Class - en begyndende tradtion
CSR Master Class startede i 2015, og afholdes i år d. 3. marts. Konferencen har gæstetaler ved professor v. DTU Michael Hauschild og professor ved Aalborg Universitet Steen Hildebrandt. Kernen i konferencen er ni toneangivende virksomheder i dansk erhvervsliv: Skandia, L’Oreal, ISS Facility Services, Microsoft, Danske Bank, Arla Fonden, SGS og NCC. Hver især byder de på unikke cases på CSR indsatser og tilsammen giver det et billede af state-of-the-art for CSR i Danmark. Skandia lægger lokaler til arrangementet og er desuden vært for et miniseminar om sociale investeringer i forebyggelse.


Konferencen finder sted på Kay Fiskers Plads 9, Ørestaden. Læs mere om programmet og tilmeld på www.csr-link.dk

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

12.12.2025CSR.dk

Dan Jørgensen vil samle EU om grøn strøm: Nyt udspil skal sænke elregningen og styrke uafhængigheden

11.12.2025CSR.dk

Nyt værktøj skal være med til at halvere CO2-udledningen i Københavns Kommunes nybyggeri

11.12.2025CSR.dk

Ny opgørelse: Meget langsom fremgang for kvinder i toppen af dansk erhvervsliv

10.12.2025CSR.dk

Fra mayonnaise til hudcreme: Forskere opdager vandmændenes store potentiale

10.12.2025CSR.dk

Innovationsprojekt skal skære 15 procent af procesindustriens CO2-udledning inden 2030

08.12.2025CSR.dk

Usikre rammer står i vejen for CO2-fangst: Seks ud af ti selskaber trækker sig fra milliardpulje

05.12.2025CSR.dk

Millioner til cirkulære løsninger i SMV’er skal skabe bæredygtig vækst

05.12.2025CSR.dk

IEA: De næste år bliver afgørende for verdens energifremtid

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) December 2025

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

15.12.2025

Tid

09:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Briefing on Regulatory Trends in the European Union and at the International Level

A joint initiative of the Global Compact Country Networks in Europe and the USA.

Dato

15.12.2025

Tid

14:00

Sted

Online via Zoom

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

17.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams