Vækstmuligheder i kinesiske vindmøller

Den asiatiske stormagt opruster på vind- og solenergifronten. Det styrker mulighederne for vækst hos virksomheder i den danske vindmølleindustri.

Foto: Vindmølleindustrien.

24.06.2013

CSR.dk

<p>”En investering i Kina er især interessant for virksomheder, der har en klar "value proposition" til det kinesiske marked"</p>

Susanne Nors Hebsgaard, Commercial Counsellor på den danske ambassade i Beijing

Kina er et attraktivt eksportmål for danske vindvirksomheder. Det skriver brancheorganisationen Vindmølleindustrien. Med det ambitiøse mål om at nå en offshore kapacitet på 30 GW inden 2020 samt vækst i kapaciteten på land er Kina yderst interessant for danske vindvirksomheder.

Læs også: Danske virksomheder sætter selv vindmøllestandarden

”I 2012 var mere end 63 GW installeret i Kina og kapaciteten planlægges kraftigt udbygget. Derfor er markedet i sig selv interessant. Hovedårsagen for de danske virksomheders tilstedeværelse i Kina har imidlertid hidtil været, at man har fulgt de store vindmølleleverandører til Kina for at kunne levere til disse og producere i et land med lavere omkostningsniveauer. Derved har man kunnet være konkurrencedygtig i forhold til disse primære kunder,” siger Susanne Nors Hebsgaard, Commercial Counsellor på den danske ambassade i Beijing.

Danmark står stærkt i konkurrencen med de kinesiske fabrikanter, da danske virksomheder er langt fremme hvad angår produktion, udvikling, test og lignende.

Kinesisk marked kræver forberedelse
Skal man ind på det kineske marked, anbefaler den danske ambassade, at man forbereder sig grundigt.

Læs også: Sydafrika åbner op for eksportmuligheder

”Gør de nødvendige analyser og etabler en ’market entry strategy’ – og vær beredt på at dette i høj grad er et Business to Government marked, hvorfor Public Affairs-arbejde er afgørende for virksomhedens forretningsudvikling,” anbefaler Susanne Nors Hebsgaard, og fortsætter:

”En investering i Kina er især interessant for virksomheder, der har en klar "value proposition" til det kinesiske marked, og som har tålmodighed og mulighed for at investere i års markedsetablering med opbygning af forretningen særligt gennem netværk.”

Blandt andet påpeger Susanne Nors Hebsgaard, at man bør have tilstrækkeligt med kapital, da man først efter et stykke tid kan finansiere virksomheden via cash flow fra driften. Derudover skal man være parat til at etablere sig i Kina, da det er vanskeligt at skabe forretningen hjemme fra Danmark.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

29.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

29.10.2026

Sted

Fredericia