Vandet fra hanen udkonkurrerer flaskevandet

I den kommende uge afholdes Dansk Vand Grand Prix, som fejrer det gode danske drikkevand med tre regionale konkurrencer. Vinderne herfra går videre til finalen i København i september.

15.08.2008

CSR.dk

Dansk Vand Grand Prix 2008 gør opmærksom på det danske drikkevands enestående kvalitet. Måske er du lige vendt hjem fra ferie i eksotiske egne eller måske bare Sydeuropa, hvor drikkevandet kan smage kraftigt af klor eller have en ubestemmelig bismag. Måske advarer rejseguiderne ligefrem mod at drikke andet end flaskevand. Vel hjemme i Danmark åbner vi bare for hanen, og så er der vand i rigelige mængder, rent og uden bismag.

Selv inden for Danmarks grænser smager vandet ikke ens, og de to brancheforeninger, DANVA, Dansk Vand og Spildevandsforening, og FVD, Foreningen af Vandværker i Danmark, har sat sig for at teste smagen af vandværksvandet ved at lade et dommerpanel smage sig gennem vandprøver fra de 76 vandværker landet over, der har tilmeldt sig Dansk Vand Grand Prix 2008.

"Som i 2006 har vi også i år oplevet stor entusiasme omkring Vand Grand Prix’et fra de deltagende vandværker. Ud over selve konkurrenceelementet og den faglige stolthed er det en oplagt mulighed for branchen at fortælle, at det unikke danske drikkevand er en vigtig ressource af høj kvalitet," siger Carl-Emil Larsen, der er direktør for DANVA.

De regionale konkurrencer finder sted i Randers d. 19/8, i Fredericia d. 22/8 og i Roskilde d. 25/8. Vinderne går videre til finalen i København d. 22/9, hvor miljøminister Troels Lund Poulsen præmierer Danmarks bedst smagende vand.
Dommerpanelet består af anerkendte vinsmagere fra Vinbladet samt en lokalkendt dommer, der er enten kok, restauratør eller madskribent. Vinsmagerne fra Vinbladet vurderer vandets smagsnuancer på næsten samme måde som ved vinsmagning – måske lige bortset fra bouquet’en. De lokale dommere har en anden indfaldsvinkel alt efter deres professionelle metier. Men en ting er sikkert – de synes alle, at det er vigtigt at værne om det danske drikkevand.

"Det danske drikkevand hentes op fra grundvandet, og det tager afsmag fra det lokale grundvands beskaffenhed og vandværkets rensning. Der er forskel på indholdet af mineraler fra sted til sted, indholdet af naturlige salte varierer, vandet kan være mere eller mindre kalkholdigt, og et højt indhold af jern giver vandet en metallisk smag," fortæller Carl-Emil Larsen.

Drik vand fra hanen og nedsæt dit CO2-udslip
"Drikkevandet i Danmark har fået stigende konkurrence fra flaskevandet, men faktisk viser mange tests, at det danske drikkevand vinder over det dyre flaskevand både på pris og kvalitet. En liter vand fra hanen koster kun 4 øre pr. liter, og der er skrappere krav til kvaliteten. Desuden er flaskevandet meget mere miljøbelastende, fordi både transporten og produktionen af plasticflaskerne resulterer i CO2-udslip og er med til at forværre klimaændringerne," understreger Carl-Emil Larsen.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.05.2025ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektivisering og bæredygtighed med ista

09.05.2025Compass Group Danmark A/S

Sponseret

Fra startup til storkøkkener: FÆRM vinder Mavens Hule og sikrer foodservice-samarbejde

08.05.2025SustainBusiness

Sponseret

Økonom og forsker: normalisér degrowth

08.05.2025SustainBusiness

Sponseret

Udfordringer og løsninger med Kasper Benjamin Reimer Bjørkskov

07.05.2025Plastic Change

Sponseret

Nye EU-regler skal stoppe forurening med plastik-pellets

02.05.2025CSR.dk

Politiske beslutninger årsag til langsom udbygning af vedvarende energi

02.05.2025CSR.dk

Klimaforandringerne rammer Danmark: I forreste række står boligejerne

30.04.2025Dagrofa aps

Sponseret

SPAR styrker lokal indsats for en renere natur – nu kan kunderne også være med

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – kom godt i gang!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

12.05.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 30415:2021 - Human resource management — Diversity and Inclusion awareness course for managers

An eight-hour course in two sessions giving a basic overview of diversity and inclusion as covered in ISO 30415:2021

Dato

13.05.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

13.05.2025

Tid

08:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2015 Lead auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 9001:2015

Dato

13.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

13.05.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

14.05.2025

Sted

København