23.01.2019 | Klima, miljø og energi
Vandrehjem sparer 250.000 kroner om året på opvarmning af vand
Indhold fra partner Hvad er dette?
Grundet en investering i vand- og energibesparende produkter sparer vandrehjemmet Danhostel København fire millioner liter vand årligt, hvoraf to millioner liter vand er varmt vand.
Danhostel København har opnået markante besparelser på vand- og energiforbruget ved at investere i vandbesparende produkter og udskifte de ældre armaturer og brusehoveder til mere miljøvenlige produkter.
Der er mange penge at hente og meget vand at spare, hvis man erstatter ældre armaturer og brusehoveder med nye vandbesparende og miljøvenlige armaturer. Det fandt Danhostel København hurtigt ud af ved et uforpligtende GROHE vand- og energitjek. På bare én times gennemgang af bygningen og nøgletal fra kunden kan det afgøres, hvor meget vand og energi der årligt kan spares.
Hurtigt kunne vand- og energitjekket fastslå store årlige besparelser for Danhostel København ved udskiftning af ældre armaturer og brusehoveder til miljøvenlige GROHE-produkter, der sparer på vandet. ”Besparelserne viste sig at være så store, at investeringen ville kunne være tjent hjem på rekordtid ”, siger Poul Christian Pedersen, Country Manager for GROHE i Danmark.
Investeringen i projektet lød på 400.000 kroner - et beløb som vil være tjent hjem inden for maksimum halvandet år i besparelser.
De vandbesparende GROHE-produkter har en vandgennemstrømning på maximalt 5,8 liter vand i minuttet. Altså, et noget lavere forbrug, men uden man skal gå på kompromis med følelsen af et forfriskende bad. Det betyder, at der løber fire millioner liter vand mindre gennem vandrørene hos Danhostel København, hvoraf to millioner liter er varmt vand. Udover synlige besparelser på vandregningerne mindsker det også energiregningen markant, da mindre vand skal varmes op. Opvarmning af to millioner liter varmt vand kræver 110.000 kWh, som koster omkring 264.000 kr.
Dermed har Danhostels beslutning om at få installeret GROHEs vandbesparende produkter vist sig at være en fordelagtig investering for både miljøet og økonomien.
Klik her hvis du vil vide mere om vores vandbesparende produkter.
Kontaktinformation:
Henning Lien
Projektsalg
Tlf.: 20 53 63 20
Mail: Henning.Lien@grohe.dk
Klima, miljø og energi

Er du en vandhelt eller vandtyv?
På hjemmesiden Vandbarometer.dk kan man teste sit vandforbrug og samtidig få en række gode råd til at spare på vandet. Her kan man også se, at danskerne er bedre til at tage miljømæssige hensyn og spare på vand og energi end svenskerne.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Prisnomineret vandsystem reducerer plastforbruget hos danske virksomheder
Flere danske virksomheder har installeret det innovative vandsystem GROHE Blue som led i arbejdet med at reducere plastaffald og CO2-emissioner. Vandsystemet er netop også blevet valgt som en af finalisterne i kampen om den tyske Sustainabillity Award Design 2021 på grund af systemets bæredygtige design og funktioner.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

GROHE hjælper kendt kro mod bæredygtige mål
Den kendte Hørby Færgekro er genåbnet efter en omfattende renovering, hvor vand- og energibesparende løsninger er prioriteret højt i bestræbelserne på at skabe et bæredygtigt hotelmiljø.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

GROHE vinder eftertragtet europæisk bæredygtighedspris
Den 4. december blev GROHE kåret som vinder af en af Europas vigtigste bæredygtighedspriser, German Sustainability Award 2021 i kategorien ”Ressources”. Samtidig er GROHE blevet udvalgt til en af verdens 50 pioner virksomheder i det globale bæredygtigheds- og klimabeskyttelsesinitiativ "50 Sustainability & Climate Leaders", der er baseret på FN's 17 bæredygtige udviklingsmål.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi
LIXIL indvier stor solcellepark i Portugal
Som et led i arbejdet mod CO2-neutral produktion har GROHEs moderselskab LIXIL indviet et 1.500 kilowatt stort solcelleindlæg ved fabrikken Albergaria i Portugal, der producerer en række af GROHEs produkter.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Håndvask og bæredygtigt vandforbrug går hånd i hånd i ny børnebog fra GROHE
Løven Ali er hovedpersonen i en ny illustreret børnebog skrevet af sanitetsleverandøren GROHE. Bogen skal lære børn, hvor vigtigt det er at vaske deres hænder og vigtigheden af at spare på vandet. Bogen sendes til børnehaver i hele Danmark.
Indhold fra partner