Verdens første brintanlæg vinder hi-messens bæredygtighedspris

Projektet Brande Brint med Siemens Gamesa Renewable Energy i spidsen blev d. 6. oktober 2021 udpeget som vinder af 'hi Sustainable Development Award 2021'. Projektet vinder for sin indsats med at omstille den tunge transport til bæredygtig brint og blev overrakt i forbindelse med åbningen af Technomania på hi-messen i Herning.

Vinderne af hi Sustainable Development Award 2021: Siemens Gamesa Renewable Energy og projektet Brande Brint. Foto: MCH/Lars Møller.

06.10.2021

CSR.dk

Siemens Gamesa og projektet Brande Brint blev onsdag 6. oktober hædret på hi Tech & Industry Scandinavia med bæredygtighedsprisen 'hi Sustainable Development Award 2021'. Prisen tager afsæt i FN's 17 verdensmål, der sætter retningen for en mere bæredygtig udvikling for såvel mennesker og dyr som miljø og klima.

Formand for ingeniørforeningen IDA Thomas Damkjær Petersen i samarbejde med chef for Fremstillingsindustrien under DI, Jacob Kjeldsen præsenterede de nominerede og afslørede vinderen af 'hi Sustainable Development Award 2021': Siemens Gamesa for projektet Brande Brint,

"I fremtiden er CO2-udledning og flyskam afløst af ren energi og vand. Derfor vinder Siemens Gamesa og de lokale partnere i Brande Brint årets hi-award for at bane vejen til denne bæredygtige fremtid. Vi i juryen har lagt vægt på, at dette partnerskab er i færd med at løse en af de afgørende barrierer for grøn omstilling - ikke bare af den tunge transportsektor, men for en bæredygtig økonomi og et bæredygtigt samfund, fortalte Thomas Damkjær Petersen og kaldte vinderne op på scenen til hyldest fra branchen.

Juryen bestør af:::

Fagjuryen bag hi Sustainable Development Award består af:

  • Thomas Damkjær Petersen (formand for Ingeniørforeningen, IDA),
  • Jacob Kjeldsen (chef for Fremstillingsindustrien, DI),
  • Malene Thiele (head of CSR and SDG, Dansk Erhverv),
  • Søren-Peter Johansen (faglig leder, Teknologisk Institut og DIRA Dansk Robotforening),
  • Eva Harpøth-Skjoldborg (redaktør, CSR.dk),
  • Line Gry Knudsen (Senior Director World Climate Foundation), samt
  • Nette Kirkegaard (ejer af Rethink Consultancy)

Første skud på en utroligt vigtig stamme
I valget af Siemens Gamesa havde ekspertjuryen lagt vægt på, at Siemens Gamesa sammen med sine lokale partnere i Brande Brint har etableret verdens første og største brintanlæg baseret på vindstrøm. Ifølge juryen bliver Power-to-X-projekter som dette helt afgørende for, at omstille f.eks. den tunge transport i form af skibe, fly og lastbiler og desuden den tunge industri som cement- og stålproduktion fra sort til grøn energi. En sådan omstilling er en forudsætning for at undgå de værste klimaforandringer. Desuden lagde juryen vægt på, at Brande Brint var et partnerskabsprojekt med inddragelse af et lokalt vindmøllelaug og dermed demonstrerer, hvordan man kan samarbejde  på tværs af sektorer, organisationer og private og offentlige partnere.

Konkret og forenklet vil det være sådan, at I de ovennævnte sektorer vil man kunne integrere den vedvarende energi ved at konvertere den til brint, der derefter kan anvendes direkte eller viderekonverteres til f.eks. ammoniak eller metanol. Der er bred enighed om, at denne type Power-to-X-anlæg bliver essentielle, men samtidig er der meget få anlæg, der kører og tester i dag. Brande Brint skal derfor ses som en forløber, hvor der kan høstes erfaringer til denne massive udvikling, som forventes i de kommende år, når der skal udvikles storskalaanlæg til at lave grønne brændstoffer, omlægge industrielle processor, og endda lave gødning til landbruget fra vedvarende energikilder. 

Brande Brint kom til konkurrencen med en verdensnyhed, det er nemlig på dette anlæg at verdens første brint udelukkende fra vind er blevet produceret. Og produktionen af brint forventes kommericaliseret allerede i indeværende år og brug til grøn mobilitet i København.

Et stærkt felt og taknemmelig vinder
Prisen og de 50.000 kroner blev modtaget af innovationsdirektør Poul Skjærbæk og chef for integrerede løsninger Anders Skajaa fra Siemens Gamesa:

"Når man ser det stærke felt af nominerede, er vi vildt beærede over at blive valgt. Jeg vil gerne benytte lejligheden til at takke alle de partnere, vi har haft i det her projekt. Vi har mødt enorm opbakning fra alle involverede partnere, alle har bakket op, og vi har faktisk kunnet eksekvere det her projekt på under et år. Det er nærmest helt uhørt, at man kan lykkes med det, så tusind tak til alle dem, der har hjulpet os, lød det taknemmeligt fra Poul Skjærbæk.

De øvrige virksomheder udvalgt af juryen til finalefeltet var: 

  • Insatech for udviklingen af en unik teknologi, der renser forurenet drikkevand nemt, billigt og miljøvenligt - bogstaveligt talt med lysets hast via UV-lys. Jordens ferskvandsressourcer er pressede og mange mennesker ikke har adgang til rent vand ‑ det kan denne unikke teknologi modarbejde. 
     
  • Innocell for udviklingen af en superkondensator, der kan lagre store mængder energi fra bæredygtige kilder som sol og vind, ligesom den har en markant længere levetid end traditionelle batteriløsninger. En unik vandbaserede elektrolyt-teknologi giver mulighed for at have ren energi på lager uden at påvirke miljø og mennesker negativt.
     
  • Lyras for at skabe en enestående og effektiv metode til kold-pasteurisering, der uskadeliggør bakterier i væsker som mælk og juice. Lyras erstatter den energitunge opvarmning og nedkøling med UV-lys. Det reducerer energiforbruget med hele 90 procent og vandforbruget med 60 procent.

Se videoer af alle de nominerede projekter her

- EHS

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

13.05.2026CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

JYSK har brug for mere bæredygtighed fra leverandører fra Asien

CSR.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
PwC Danmark
Webinar
Sustainability Strategy in the Boardroom

Sign up and gain insights into how boards and executive leadership teams work with sustainability strategy and reporting, featuring perspectives from Professor Andreas Rasche (CBS) and board members Mads Nipper and Jeanette Løgstrup, alongside PwC experts.

Dato

08.06.2026

Tid

15:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

10.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Navigating biodiversity in global supply chains

Navigating biodiversity in global supply chains – but how?

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online