"Vi skal skabe værdi uden at ødelægge"

Bæredygtighed omfatter ansvarlighed i enhver sammenhæng. Klima og miljø er en side, en anden er medarbejderne. Betingelserne for en kreativitet, som skaber innovation i virksomheden, er glade medarbejdere, mener Leen Zevenbergen, forfatter til bogen ”Rip Off Your Necktie and Dance”.

11.04.2012

CSR.dk

I dag er det helt ukontroversielt at sige, at man vil drive sin virksomhed, så den tilfører samfundet værdi uden at forringe livsgrundlaget for kommende generationer. Det var det ikke for 25 år siden, da Social Venture Network blev dannet af en gruppe visionære erhvervsledere. Netværket er fortsat et levende forum for bæredygtig ledelse i såvel Europa som USA og Asien. Medlemmerne inspirerer hinanden til nytænkning.

Den nuværende europæiske formand Leen Zevenbergen deltog for nylig i et arrangement for socialøkonomiske virksomheder, hvor han stillede op til interview. Som eksempel på, hvad det indebærer at leve op til de ambitioner, som lå og ligger i Social Venture Network, bruger han den hollandske IT-virksomhed, Qurius, hvor han er administrerende direktør. Her er mellemledernes bonus bestemt af, om de lever op til virksomhedens bæredygtighedsmål, som er ganske omfattende. Et af målene er en 13 procents nedsættelse af CO2-udslip hvert år og en 100 procent bæredygtig drift i 2014 – helt ned til medarbejdernes biler. Og Qurius er ifølge Leen Zevenbergen ikke bagud for sit mål. Hans egen bil er for længst udskiftet med en hybridbil.

”Der stilles større og større krav om bæredygtighed, og jeg ville ikke selv arbejde for eller med en virksomhed, som ikke mener, de har et ansvar. Det bør være en selvfølge, så hvis virksomhedsledere spørger mig, hvorfor de skal opføre sig ansvarligt, så får de ikke noget svar,” siger han.

Ansvaret omfatter samfundet som helhed, men man har et særligt ansvar over for det lokalsamfund, man er del af, mener han. En konsekvens er, at shareholder-møderne i Qurius er erstattet af stakeholder-møder, hvor blandt andet medarbejdere og repræsentanter fra lokalsamfundet deltager.

Endnu en dimension er mangfoldighed. ”Hvorfor kan receptionisten ikke sidde i en kørestol?” spørger han, som i Qurius lægger stor vægt på diversitet blandt medarbejderne – ikke kun hvad angår køn etnicitet og alder. Receptionister klarer sig fint i en kørestol, og Leen Zevenbergen har også ansat en programmør uden arme, som bruger tæerne på tastaturet.

Det fjerde P
”Vi hører tit om de tre P’er – People, Planet, Profit, men de fungerer ikke uden det fjerde P – Passion,” hos ledelse og medarbejdere, siger Leen Zevenbergen, som mener, at følelserne skal med, hvis man vil leve op til sine mål. Og sådan ser virkeligheden ikke ud ret mange steder i Europa. Leen Zevenbergen understreger dog, at han ikke kender til danske forhold.

”70 procent af medarbejderne i europæiske virksomheder kan ikke lide deres job, og 24 procent bliver direkte syge af det,” siger han og refererer til tidligere undersøgelser. Af samme grund får arbejdspladsen ikke glæde af deres kreativitet, den reserverer de til deres fritidsaktiviteter, og det lægger en dæmper på virksomhedernes innovationskraft.

Han vil have en virksomhed med glade mennesker og mener, at det er et spørgsmål om at imødekomme deres rimelige ønsker.

"Jeg bryder mig for eksempel ikke om at sidde i en trafikkø om morgenen. Det gør medarbejderne selvfølgelig heller ikke, så hvis de hellere vil møde senere, eller hvis de arbejder bedre om natten, så hvorfor ikke? Jeg bryder mig ikke om at arbejde i en kedelig bygning, det gør medarbejderne heller ikke," siger han.

Stimuler anarki
For meget ledelse er en vigtig årsag til utilfredse medarbejdere, mener Leen Zevenbergen, som efterlyser mere anarki på arbejdspladsen.

Hans holdning er, at regler, rutiner og faste mødetider er et levn fra industrisamfundet, som ikke er med til at øge værdiskabelsen. Der skal ifølge ham tænkes ”output”-orienteret. Mennesker skal kunne lide deres arbejde og deres arbejdsplads - også den fysiske indretning.

”Jeg betragter mig selv som den nederste i pyramiden. Mit arbejde er at gøre folk glade og give dem de bedst mulige betingelser for at udfolde deres kreativitet, så gør de resten,” siger han og nævner sin nye ledelsesbog, ”Rip Off Your Necktie and Dance”, som introducerer begrebet Servant Leadership - lederen som medarbejdernes "opvarter".
Det er dog ikke alle, der kan lide at være deres egen leder. De fleste lærer det, men for nogen tager det flere år.

Hvordan udøver man så denne ”ikke-ledelse”? Leen Zevenbergen mener ikke, det er så svært. Man skal bare behandle sine medarbejdere på samme måde, som man selv vil behandles. Og så skal man smide formaliteterne overbord.

”Jeg går i den samme slags tøj og taler samme ”sprog”, som jeg gør derhjemme.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.03.2026CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

12.03.2026CSR.dk

Global måling: Befolkninger ønsker bedre balance mellem vækst og bæredygtighed

Annonce

CSR.dk

Iran-krigen sætter to streger under sammenhængen mellem grøn omstilling og sikkerhed

CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

SustainImpact ApS

Sponseret

WEBINAR RECORDING: Should Medium Sized Businesses Prioritize Sustainability?

CSR.dk

Amerikansk erhvervsliv lancerer klimainitiativ med 100 millioner dollar i ryggen

CSR.dk

Carlsberg lancerer opdateret ESG-strategi og plan for klimaomstilling

CSR.dk

Eksperter: Modebranchens grønne omstilling kræver fundamentale opgør

CSR.dk

Villum Fonden vinder Handlingsprisen for at bidrage til at flytte byggeriets grønne dagsorden fra vision til virkelighed

CSR.dk

“Hej CEO: Vores planet har brug for dig nu”

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Intern Auditor

På ISO 27001 Intern Auditor bliver du ekspert i, hvordan du udfører interne audits med planlægning, udførelse og rapportering i henhold til kravelementerne i ISO 27001 standarden og Annex A kravskema samt den generiske auditstandard, ISO 19011.

Dato

18.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

18.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online