Virksomheder får et skub i retning af vedvarende energi

På temadag 27. november kan virksomheder få mere at vide om den nye tilskudsordning, der skal hjælpe virksomheder med at konverterer procesenergi fra fossilt brændsel til vedvarende energi eller fjernvarme.

22.11.2013

CSR.dk

Virksomheder kan nu med hjælp fra en tilskudsordning skifte det fossile brændsel ud med vedvarende energi. Tilskudsordningen er en opfølgning på energiaftalen fra foråret 2012 og trådte i kraft 1. juli 2013.

Der er i alt afsat 3,75 milliarder kroner som fordelt over en periode fra 2013 til 2020 har til formål at yde støtte til virksomheder, der vil udskifte deres energiforsyningsanlæg og konvertere til vedvarende energikilder eller tilslutte til fjernvarme og samtidigt energieffektivisere produktionsprocesser.

Læs også: Københavns Lufthavne: CSR-strategi kræver samarbejde med 700 virksomheder

Den aktuelle interesse for energioptimering af processer og konvertering til vedvarende energi eller fjernvarme er blandt andet baseret på regeringens og folketingets mål om, at forbruget af fossile brændsler skal reduceres med 25 procent fra 2010 til 2020.

Målet er en del af det langsigtede mål om, at energiforsyningen til industrien i 2035 skal være 100 procent baseret på vedvarende energi.

Temadag rådgiver og informerer
På en temadag 27. november på Teknologisk Institut belyses en række af tilskudsordningens muligheder og udfordringer samt hvem, der kan søge støtte og til hvad.

Udover en generel introduktion til ordningen af Energistyrelsen byder dagen på energiselskabets, rådgiverens og den industrielle slutbrugers synspunkter og erfaringer med konvertering til VE-teknologier og de forskellige støttemuligheder til energibesparelser.

Læs også: Kommuner har stort energisparepotentiale

Herudover introduceres de forskellige VE-teknologiers anvendelsesmuligheder til procesformål samt mulighederne ved at gentænke produktionsprocesser i forhold til minimering af energiforbruget.

Temadagen holdes på Teknologisk Institut 27. november 2013 i Aarhus og 3. december 2013 i Taastrup. Læs mere her.

-MH

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

14.04.2026CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

14.04.2026Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

CSR.dk

SBTi-godkendte klimamål bredte sig i 2025

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia