Volkswagen indgår elbil-samarbejde i Kina

Volkswagen Group skal til at arbejde sammen med den kinesiske virksomhed Anhui Jianghuai Automobile om udviklingen af elektriske køretøjer til Kina. Samarbejdet forventes at kunne bidrage positivt til det kinesiske samfund og til et sundere miljø.

Den kinesiske virksomhed Anhui Jianghuai Automobile vil have flere elbiler på vejene i Kina, f.eks. her i hovedstaden Beijing. Bl.a. derfor har virkomsheden indgået et samarbejde med Volkswagen Group. Foto: Flickr/Safia Osman..

12.09.2016

CSR.dk

Et nyt, langsigtet samarbejde mellem tyske Volkswagen Group og den kinesiske bilfabrikant Anhui Jianghuai Automobile (JAC) er blevet en realitet. De to virksomheder har netop underskrevet et såkaldt Memorandum of Understanding for at definere den næste fase af forhandlingerne.

Samarbejdet omhandler en fælles udvikling af elektriske køretøjer til Kina, og hensigten er, at samarbejdet skal gavne de to virksomheder, deres kunder, miljøet og det kinesiske samfund i al almindelighed.

Læs også: Skrappere miljøkrav til biler undervejs i Kina

”Vi ser frem til at udforske samtlige muligheder inden for etableringen af et tæt og gensidigt fordelagtigt partnerskab med JAC. Samtidig tilstræber vi hele tiden at være på forkant med e-mobilitet”, siger bestyrelsesformand hos Volkswagen, Matthias Müller.

Et nyt elbilselskab
Planen er endvidere, at de to parter skal drøfte mulighederne for et nyt joint venture-selskab, hvis omdrejningspunkt skal være nye, elektriske køretøjer. Topprioriteten for selskabet vil være udviklingen af løsninger, hvis CO2-udledning ligger på nulpunktet.

”Vi glæder os til at samarbejde med Volkswagen – et samarbejde, hvor fokus kommer til at ligge på nye, elektriske køretøjer, og hvor de kinesiske forbrugere får adgang til omkostningseffektive, batteridrevne elbiler, hvilket fremmer udviklingen af den kinesiske motorindustri. Partnerskabet kan kaldes en ’Creating Together’-model, hvor begge parter får udbytte af situationen”, lyder det fra An Jin, som er formand for Anhui Jianghuai Automobile-gruppen.

Læs også: Så er Kinas bil-ædende bus på gaden

Første skridt i samarbejdet er, at de to virksomheder skal udarbejde en produktstrategi.

Hos Volkswagen intensiverer man, som led i koncernens strategi ’Together – Strategy 2025', indsatsen over for bæredygtig mobilitet på verdensplan. Volkswagen vil således udvikle et bredt funderet initiativ til elektro-mobilitet samt udvikle mere end 30 nye, udelukkende batteridrevne elbiler over de næste ti år.

- KLZ

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.02.2026CSR.dk

Elbiler overhaler diesel for første gang i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Halvdelen af Danmarks fodaftryk på natur sættes i udlandet

01.02.2026Dagrofa aps

Sponseret

Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

29.01.2026CSR.dk

Havvindsoffensiv: Danmark i aftale om 100 gigawatt havvind med kortlagte havarealer

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

28.01.2026CSR.dk

Nyt eksempel på cirkulær tænkning i tæppebranchen

28.01.2026CSR.dk

Mere af det eksisterende byggeri skal bevares i København

27.01.2026CSR.dk

Nu skal Danmark og Kina bygge grønne skibe sammen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

05.02.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dakofa
Seminar
Genanvendelse af storskrald – hvad er mulighederne? (Hybrid-Seminar)

Ifølge affaldsbekendtgørelsen skal indsamling af storskrald fra husholdninger ske på en måde, så der ikke bare sikres så høj en grad af genbrug som muligt, men også en høj reel genanvendelse af storskraldet. De fleste danske kommuner har en storskraldsordning, men hvad er de gode og de mindre gode erfaringer? Og hvad er effekten af at lade et sorteringsanlæg forestå den efterfølgende proces? Og hvad er de relevante organisationers syn på sagen?

Dato

05.02.2026

Tid

12:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Sådan skaber salgs- og driftsplanlægning bedre forsyningskæder

Gratis event på fredag den 6. februar i Aarhus om S&OP og styring af forsyningskæder.

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J.

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense