WAF-konference på CSE om vand og mad til alle

Konference om verdens vand- og madproblemer afholdes 19. juni og er stadig åben for tilmeldinger.

11.06.2013

CSR.dk

Der er vand og mad nok til alle, hvis fordelingen var anderledes og nye teknologier blev taget i brug, mener konferencens hovedtaler Stephen Hinton..

The Humanitarian Water & Food Award, i daglig tale WAF, holder i samarbejde med Copenhagen School of Entrepreneurship, CSE, en konference for alle, der er interesseret i at vide mere om løsninger, der sikrer alle mennesker rent vand og frisk mad.

Hovedtaleren på konferencen er Stephen Hinton, der præsenterer fem forskellige fungerende løsninger på vand- og madproblemer. Løsningerne er fra Afrika, Indien og USA. De er vidt forskellige. Men de har det til fælles, at de kan bruges andre steder. Folkene bag de afprøvede løsninger er interesserede i at samarbejde med virksomheder, organisationer og universiteter om at udbrede løsningerne til flere områder og lande.

Læs også: CSR-pris til projekter for vand og mad

Konferencen har desuden en tale af Prem Rawat, grundægger af The Prem Rawat Foundation, over emnet: 'Bridging the greed gap' samt en tale af Christoffer Erichsen over emnet: 'Why should businesses care?' Christoffer Erichsen arbejder i Malaysia i The Scope Group, der hjælper sociale entreprenørvirksomheder med at få vind i sejlene.

Lars Ludvigsen fra kommunikationsbureauet PR Partner holder et oplæg med titlen: What if the developing countries could teach us a thing or two about corporate social innovation? WAFs grundlægger Tina Lindgreen afslutter konferencen med at fortælle om WAFs daglige arbejde.  

Tina Lindgreen, grundlægger og generalsekretær i WAF, oplyser, at der i øjeblikket er 40 tilmeldte til konferencen 19. juni, men at der er plads til dobbelt så mange.

Læs også: Offshore-konference kommer til Danmark

Der er gratis adgang til konferencen, som foregår på CSE, Copenhagen Business School, på Frederiksberg, og løber fra klokken 16-18.

Efter konferencen er der generalforsamling for medlemmer af WAF. Den starter klokken 18.30 med blandt andet valg af bestyrelsesmedlemmer. Det er muligt at blive medlem på dagen. Det årlige kontingent er 200 kroner.

Tilmelding til konference og generalforsamling her.

-KK

Konferencen om verdens vand- og madproblemer er stadig åben for tilmelding..

Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

27.06.2025Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Bæredygtighedsindsats når nye højder: AKKC certificeret med Svanemærket

27.06.2025CSR.dk

Udskældte klimareduktioner skal tages i brug i stor stil

24.06.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Gør social bæredygtighed til en styrkeposition – deltag i nyt gratis forløb

23.06.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Illusionen om net-zero

17.06.2025CSR.dk

Danmark har 20 år til at blive klimaneutral

17.06.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyt nordisk program skal klæde virksomheder på til videnskabsbaserede klimamål

13.06.2025CSR.dk

Grønnere telefoner på vej med nye EU-regler

10.06.2025CSR.dk

Nyt center skal hjælpe virksomheder med at forvandle slidte produkter til ny forretning

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

01.07.2025

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Sustainable Career Moves - Tag næste skridt på din bæredygtige karrierevej

Drømmer du om en karriere med mere mening og bæredygtig impact?  Er du på udkig efter nye muligheder inden for ESG, CSR eller bæredygtig forretningsudvikling – enten i dit nuværende job eller i en ny rolle?

Dato

01.07.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 2. juli: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

02.07.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

03.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
ESG Summer School - Live Webinar - Learn to speak ESG

Want to work with ESG and sustainable business? Even experienced professionals can get lost in the terminology. Gain a clear overview and insight into the key terms and abbreviations, so you can understand and discuss how companies can create value for both society and the bottom line.

Dato

03.07.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
ESG Sommerskole - Live Webinar - Lær at tale ESG

Ønsker du at arbejde med ESG og bæredygtig business? Selv erfarne fagfolk roder rundt i begreberne. Få overblik og indblik i de centrale nøgleord og bogstavsforkortelser. Så du kan forstå og tale med om, hvordan virksomheder kan skabe værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

04.07.2025

Tid

09:00

Sted

Zoom