WAF-konference på CSE om vand og mad til alle

Konference om verdens vand- og madproblemer afholdes 19. juni og er stadig åben for tilmeldinger.

11.06.2013

CSR.dk

Der er vand og mad nok til alle, hvis fordelingen var anderledes og nye teknologier blev taget i brug, mener konferencens hovedtaler Stephen Hinton..

The Humanitarian Water & Food Award, i daglig tale WAF, holder i samarbejde med Copenhagen School of Entrepreneurship, CSE, en konference for alle, der er interesseret i at vide mere om løsninger, der sikrer alle mennesker rent vand og frisk mad.

Hovedtaleren på konferencen er Stephen Hinton, der præsenterer fem forskellige fungerende løsninger på vand- og madproblemer. Løsningerne er fra Afrika, Indien og USA. De er vidt forskellige. Men de har det til fælles, at de kan bruges andre steder. Folkene bag de afprøvede løsninger er interesserede i at samarbejde med virksomheder, organisationer og universiteter om at udbrede løsningerne til flere områder og lande.

Læs også: CSR-pris til projekter for vand og mad

Konferencen har desuden en tale af Prem Rawat, grundægger af The Prem Rawat Foundation, over emnet: 'Bridging the greed gap' samt en tale af Christoffer Erichsen over emnet: 'Why should businesses care?' Christoffer Erichsen arbejder i Malaysia i The Scope Group, der hjælper sociale entreprenørvirksomheder med at få vind i sejlene.

Lars Ludvigsen fra kommunikationsbureauet PR Partner holder et oplæg med titlen: What if the developing countries could teach us a thing or two about corporate social innovation? WAFs grundlægger Tina Lindgreen afslutter konferencen med at fortælle om WAFs daglige arbejde.  

Tina Lindgreen, grundlægger og generalsekretær i WAF, oplyser, at der i øjeblikket er 40 tilmeldte til konferencen 19. juni, men at der er plads til dobbelt så mange.

Læs også: Offshore-konference kommer til Danmark

Der er gratis adgang til konferencen, som foregår på CSE, Copenhagen Business School, på Frederiksberg, og løber fra klokken 16-18.

Efter konferencen er der generalforsamling for medlemmer af WAF. Den starter klokken 18.30 med blandt andet valg af bestyrelsesmedlemmer. Det er muligt at blive medlem på dagen. Det årlige kontingent er 200 kroner.

Tilmelding til konference og generalforsamling her.

-KK

Konferencen om verdens vand- og madproblemer er stadig åben for tilmelding..

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

18.09.2026CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

21.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle