H&M: Massebesvimelser er ikke et problem hos os

Problemerne med syersker, der besvimer i massevis på tøjfabrikker i Cambodia, er ikke et problem på H&M’s leverandørfabrikker, siger selskabet. Vi holder godt øje med dem, lyder det.

Cambodias hovedstad, Phnom Penh, huser en lang række af de tøjfabrikker, hvorfra Danwatch for nylig rapporterede om besvimende syersker. H&M afviser dog, at det skulle være et aktuelt problem hos deres leverandører i landet..

04.07.2017

Anders Kampmann, CSR.dk

En anden stor virksomhed på det danske tøjmarked er svenske H&M, der ligesom Bestseller har produktion på en lang række fabrikker i Cambodia, lokket til landet primært på grund af de lave lønninger og den effektive produktionstid.

I modsætning til Bestseller har H&M allerede offentliggjort en liste over alle sine leverandører rundt omkring i verden – hovedsageligt i Sydøstasien – med både fabriksnavne og adresser. H&M understreger i øvrigt gentagne gange på sit bæredygtighedssite at man ikke ejer nogen fabrikker, men har uafhængige samarbejdspartnere

Ingen besvimelser siden 2013
Angående den aktuelle undersøgelse fra Danwatch, har CSR.dk været i kontakt med H&M og spurgt, hvorvidt fænomenet med syersker, der besvimer i arbejdstiden er et presserende problem, men det afviser koncernen.

”Vi har været i kontakt med vores lokale sustainability manager i Cambodia (Sarah Hopkins, red.), som fortæller at sidste rapporterede tilfælde hos vores cambodianske leverandører var i 2013”, siger Stine Lerche Øilo fra H&M’s presseteam i Danmark.

Videre forklarer Sustainability Manager for H&M Danmark, Mia Møgelgaard, at man holder godt øje med sine samarbejdsfabrikker og sørger for, at de lever op til de forskellige krav til ansvarlig produktion, som H&M stiller som betingelse for samarbejdet.

”Alle vores leverandører får flere besøg hvert år, nogle er anmeldte og andre er uanmeldte, men fælles for alle vores besøg er, at vi først og fremmest tjekker op på, at H&M’s retningslinjer i vores Sustainability Commitment efterleves. Alle leverandører skal løbende rapportere deres sustainability performance gennem vores målesystem SIPP (Sustainable Impact Partnership Program), som både måler på sociale og miljømæssige faktorer”, siger hun.

Lokalt kontor og tiltag sikrer dialog
Ligesom i alle sine øvrige produktionslande, har H&M også i Cambodia ”et lokalt kontor med H&M-medarbejdere, hvilket giver os mulighed for at have en tæt relation til og god dialog med vores lokale leverandører”, som Stine Lerche Øilo formulerer det.

I lighed med bl.a. Bestseller, Coop, Dansk Supermarked Group herhjemme fra, og en lang række andre internationale selskaber, er H&M også en del af den forlængede udgave af Bangladesh Accorden, som man underskrev i torsdags.

Læs også: Arbejdere angriber H&M-fabrik i Myanmar

Et andet tiltag, der skal “adressere udfordringerne i det globale arbejdsmarked”, er den såkaldte Global Deal, som den svenske regering søsatte sidste år. H&M er blandt underskriverne af initiativet, og Sarah Hopkins forklarer i starten af videoen her, hvordan kommunikation og social dialog er vigtige redskaber i tekstilindustrien, når det kommer til at træne arbejderne og støtte dem i at kunne forhandle kollektivt.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

18.09.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen skal håndhæve EU’s forbud mod produkter fremstillet ved tvangsarbejde

17.09.2026CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense