H&M: Massebesvimelser er ikke et problem hos os

Problemerne med syersker, der besvimer i massevis på tøjfabrikker i Cambodia, er ikke et problem på H&M’s leverandørfabrikker, siger selskabet. Vi holder godt øje med dem, lyder det.

Cambodias hovedstad, Phnom Penh, huser en lang række af de tøjfabrikker, hvorfra Danwatch for nylig rapporterede om besvimende syersker. H&M afviser dog, at det skulle være et aktuelt problem hos deres leverandører i landet..

04.07.2017

Anders Kampmann, CSR.dk

En anden stor virksomhed på det danske tøjmarked er svenske H&M, der ligesom Bestseller har produktion på en lang række fabrikker i Cambodia, lokket til landet primært på grund af de lave lønninger og den effektive produktionstid.

I modsætning til Bestseller har H&M allerede offentliggjort en liste over alle sine leverandører rundt omkring i verden – hovedsageligt i Sydøstasien – med både fabriksnavne og adresser. H&M understreger i øvrigt gentagne gange på sit bæredygtighedssite at man ikke ejer nogen fabrikker, men har uafhængige samarbejdspartnere

Ingen besvimelser siden 2013
Angående den aktuelle undersøgelse fra Danwatch, har CSR.dk været i kontakt med H&M og spurgt, hvorvidt fænomenet med syersker, der besvimer i arbejdstiden er et presserende problem, men det afviser koncernen.

”Vi har været i kontakt med vores lokale sustainability manager i Cambodia (Sarah Hopkins, red.), som fortæller at sidste rapporterede tilfælde hos vores cambodianske leverandører var i 2013”, siger Stine Lerche Øilo fra H&M’s presseteam i Danmark.

Videre forklarer Sustainability Manager for H&M Danmark, Mia Møgelgaard, at man holder godt øje med sine samarbejdsfabrikker og sørger for, at de lever op til de forskellige krav til ansvarlig produktion, som H&M stiller som betingelse for samarbejdet.

”Alle vores leverandører får flere besøg hvert år, nogle er anmeldte og andre er uanmeldte, men fælles for alle vores besøg er, at vi først og fremmest tjekker op på, at H&M’s retningslinjer i vores Sustainability Commitment efterleves. Alle leverandører skal løbende rapportere deres sustainability performance gennem vores målesystem SIPP (Sustainable Impact Partnership Program), som både måler på sociale og miljømæssige faktorer”, siger hun.

Lokalt kontor og tiltag sikrer dialog
Ligesom i alle sine øvrige produktionslande, har H&M også i Cambodia ”et lokalt kontor med H&M-medarbejdere, hvilket giver os mulighed for at have en tæt relation til og god dialog med vores lokale leverandører”, som Stine Lerche Øilo formulerer det.

I lighed med bl.a. Bestseller, Coop, Dansk Supermarked Group herhjemme fra, og en lang række andre internationale selskaber, er H&M også en del af den forlængede udgave af Bangladesh Accorden, som man underskrev i torsdags.

Læs også: Arbejdere angriber H&M-fabrik i Myanmar

Et andet tiltag, der skal “adressere udfordringerne i det globale arbejdsmarked”, er den såkaldte Global Deal, som den svenske regering søsatte sidste år. H&M er blandt underskriverne af initiativet, og Sarah Hopkins forklarer i starten af videoen her, hvordan kommunikation og social dialog er vigtige redskaber i tekstilindustrien, når det kommer til at træne arbejderne og støtte dem i at kunne forhandle kollektivt.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.01.2026Dagrofa aps

Sponseret

Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

12.01.2026CSR.dk

Millioner af grise transporteres hvert år men vi ved stadig meget lidt om deres velfærd

12.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Robotter i produktionen: Fra best practice til next practice

08.01.2026CSR.dk

Logistik-giganter lancerer søfragt-løsning med lavere CO2

22.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien.

19.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Ny rapport: Forældede automationssystemer koster industrivirksomheder dyrt

05.12.2025CSR.dk

Nytænkt diplomuddannelse skal styrke Danmarks forsyningskæder

04.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimamål kræver samarbejde

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.01.2026

Sted

Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

26.01.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

26.01.2026

Sted

København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

26.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København