Hvor bæredygtigt er dit favoritbrand?

På den hollandske hjemmeside Rank a Brand bliver en lang række mærkevarer rangeret efter deres indsats i forhold til bæredygtighed på en lang række parametre omkring klimahensyn, miljø- og arbejdsforhold.

10.12.2015

CSR.dk

Alle mulige aspekter af bæredygtighed bliver stadig mere efterspurgte, når forbrugere i specielt den vestlige verden skal købe varer, både i supermarkedet, tøjbutikken og onlinehandelspladserne. Store virksomheder markedsfører sig i stigende grad som socialt ansvarlige, og de bedste får flere kunder på deres indsats.

Læs også: Fire trends inden for produktbranding med CSR

Den trend har den hollandske hjemmeside Rank a Brand besluttet sig at støtte op om. På portalen rangerer de pt. over 500 mærkevarer fra hele verden (dog primært Europa indtil videre) spredt ud over 25 brancher lige fra mode og elektronik til forskellige madvarer og rejseselskaber.

Målsætningen er at levere uafhængige bedømmelser af de mange virksomheder ud fra deres egne rapporter, udmeldinger og andre offentliggjorte dokumenter om forskellige tiltag under kategorien bæredygtighed, der i denne sammenhæng dækker fire temaer; miljø, klima, arbejdsforhold og transparens. På den baggrund får virksomheden så en score mellem 0 og 100 inddelt i fem kategorier fra E (”Hold dig væk”) til A (”Shop amok!”).

Selvforstærkende effekt
Rank a Brand opfordrer sine brugere, herunder godt 10.000 følgere på Facebook, til aktivt at tage del i arbejdet med at skabe mere bæredygtighed på tværs af brancherne. Det kan ske ved dels at støtte hjemmesiden direkte via økonomiske bidrag, men også ved at skubbe (nudge) til de forskellige virksomheder og opfordre dem til at styrke deres indsats.

På den måde er håbet, at det vil skabe en selvforstærkende effekt, hvor de rangerede selskaber er nødt til at reagere på en eventuel dårlig rangering, fordi den skader deres image, og derfor forbedrer deres politik og generelle gøren og laden under bæredygtighedsparaplyen.

Blandt de rangerede brands kan nævnes H&M, der trods middelscoren C (”Rimelig, kunne gøre det bedre”) faktisk topper tøjkategorien foran bl.a. danske Vero Moda og Jack&Jones samt internationale mærker som Gap og Esprit, der alle ligger på et D (”Første skridt, burde gøre det bedre”).

Læs også: Organisationer: H&M hænger stadig i CSR-bremsen

Online finder vi virksomheder som Youtube, Google og Skype (alle C), Facebook og eBay på et D, mens giganten Amazon må nøjes med et E og anbefalingen ”Don’t buy”, primært grundet manglende information.

Det eneste mærke på siden, der pt. har opnået et A er den hollandske undertøjsproducent Saint Basics.

-AK

Dansk Standard

Sponseret

Tiden er inde til at sætte fokus på overgangsalder på arbejdspladser

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

18.08.2025BSR

Sponseret

Developing Integrated Approaches to Human Rights, Climate, and Nature

15.08.20253H Law

Sponseret

Klimakompensation og markedsføring: En juridisk balancegang

07.08.20253H Law

Sponseret

Grønne udsagn og den konkrete vurdering

06.08.2025CSR.dk

”Svært at bevisføre”: Klimaretssager mod virksomheder ventes også at ramme Danmark

17.07.2025BSR

Sponseret

How Foresight Can Enhance Strategic Resilience in a Time of Turbulence

24.06.2025CSR.dk

EU-Kommissionen vil droppe krav mod greenwashing

05.06.2025BSR

Sponseret

Advancing a People-Centered Approach to Sovereign Debt

08.05.2025BSR

Sponseret

The EU AI Act: Where Do We Stand in 2025?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk Mini MBA med certificering (DK) start 18. aug. 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Næste holdstart i aug 2025

Dato

18.08.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol v. DEA, Fiolstræde 44, 1171 København K

Beierholm
Webinar
Udvidet producentansvar

Har du styr på det udvidede producentansvar?♻️ Sælger din virksomhed varer - og ved du egentligt, hvad det udvidede producentansvar betyder for jer?

Dato

19.08.2025

Tid

08:15

Sted

Online

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Bliv revisionsklar til din ISAE 3402-erklæring

Webinar med BDO

Dato

20.08.2025

Tid

12:00

Bureau Veritas
Seminar
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

21.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DTU
Efteruddannelse
DTU Executive MBA

A world-class Executive MBA to empower you and your organization

Dato

21.08.2025

Tid

09:00

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs.