Mærkningsordninger melder om vækst over hele linien

Populære mærkningsordninger som Svanen, Ø-mærket og EU-blomsten vokser i både omsætning, antallet af tildelte licenser og registrerede varer.

Mærker, der vidner om bæredygtighed og socialt ansvar, er i vækst. Danskerne køber i stigende grad "mærkevarer" og samtidig stiger antallet af produkter, der bærer de prestigefyldte små mærker. Foto: flickr/Dave Crosby.

29.02.2016

CSR.dk

Vi kender efterhånden de mest udbredte: statens røde, Ø-mærke, de EUs Blomsten og det nordiske Svanen og ikke mindst Fairtrade-cirkelen.

Mærkerne, der pryder de produkter, der er bedst for dig selv og verden omkring dig, er i Danmark i vækst som aldrig før. Det skriver Erhvervsfilosofi.dk i en ny artikel, hvor mærkernes omsætning og licenstildeling fra de sidste par år, bliver undersøgt. Det afsløres også hvilket mærke, der er allemandseje og hvilket vi er knapt så begejstrede for.

Flere varer bliver godkendt til at bære mærker
EU-miljømærket Blomsten er en mærkning af nonfoodprodukter i varekategorier lige fra maling til campingpladser til madrasser.

Ifølge Erhversfilosofi.dk er Blomsten en af de mærkningsordninger, der har oplevet kraftigst stigning i antallet af varer, der er blevet godkendt til at bære det lille mærkat. I Danmark steg antallet af ”Blomstervarer” fra steget 165 procent fra 2014 til 2015. Samme tendens oplever den officielle nordiske nonfoodmiljømærkningsordning Svanen. I 2015 steg antallet af Svane-mærkede produkter til 15.000 – det foregående år var antallet 10.736, en stigning på 48 procent.

Læs også: Dit valg i dag betyder alverden i morgen

Også hos det private, nonprofit Fairtrademærke, der arbejder for at hæve lønninger til bønder og plantagearbejdere i udviklingslande, er der vækst. Fra 2013 til 2014 øgede Fairtrade licensindtægterne med 15 procent. Som kommentar på den øgede vækst udtaler Fairtrade Danmarks direktør:

”Udviklingen er i sær drevet af den CSR-bølge, der i disse år skyller ind over erhvervslivet. Men også forbrugernes større opmærksomhed og krav spiller ind”, siger direktør i Fairtrade Danmark, Jonas Giersing, til Erhvervsfilosofi.dk.

Læs hele artiklen - også om danske placeringer i internationale sammenligninger - på erhvervsfilosofi.dk

-CHM

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

11.03.2025CSR.dk

Eksplosion i greenwashingsager: Ventetiden stiger

11.02.2025Compass Group Danmark A/S

Sponseret

Mavens Hule 2025 søger fremtidens fødevareiværksættere

04.02.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Governance - nøglen til bæredygtig forretningsværdi.

17.01.2025Kinnarps A/S

Sponseret

Kinnarps testlaboratorie

14.01.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Compliance? Skab engagement med DMA.

07.01.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Rykker SMVbestyrelserne på ESG?

Sustainable Business Solutions bliver en del af Beierholm

16.12.2024Sustainable Business Solutions ApS

Sponseret

25.11.2024CSR.dk

Stærk compliance er grundlaget for at ”go beyond”

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Nordic Nature Starter Pack: Deep dive on water stewardship

Webinar 4: In this webinar we will zoom in on water stewardship and how companies can build water resilience and strengthen water management to reduce water impacts in their own operations and the value chain.

Dato

02.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Dakofa
Konference
Hvor langt er vi med affaldssorteringen - og hvad venter forude?

Deltag i årets sorteringskonference! Her får du den nyeste status på danskernes affaldssortering, genanvendelsesniveauet i kommunerne og seneste nyt om det udvidede producentansvar for emballage, der træder i kraft i 2025.

Dato

02.04.2025

Tid

09:30

Sted

Centralværkstedet Aarhus

Etisk Handel Danmark
Event
Styrk dit arbejde med globale værdikæder og din ESG-rapportering gennem partnerskaber

Hvordan håndterer du de stigende krav til ESG-rapportering og due diligence?

Dato

03.04.2025

Tid

08:30

Sted

Rambøll Head Office Hannemanns Allé 53, 2300 København

Comm2ig
Webinar
Webinar: Transformer dit forbrug fra lineært til cirkulært i dit it-indkøb

Kom til webinar med Comm2ig, hvor du kan høre om arbejdet med bæredygtighed i en it-virksomhed, om Remanufactoring, e-affald, levetidsforlængelse, samt dine muligheder for at transformere dit forbrug fra lineært til cirkulært. Er adfærd og vaner den største barriere?

Dato

03.04.2025

Tid

10:00

Sted

Microsoft Teams

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få styr på VSME - EU's nye frivillige standard for bæredygtighedsrapporting

EU-Kommissionen har for nyligt lanceret den såkaldte Omnibus-pakke, der skal forenkle kravene til virksomhedernes bæredygtighedsrapportering og styrke EU’s konkurrenceevne.

Dato

03.04.2025

Tid

11:00

Sted

Online på MS Teams

Verarca
Event
Få styr på CO2-beregningen

Klimaregnskab uden bøvl – Få styr på scope 1, 2 og 3 med få klik

Dato

04.04.2025

Tid

10:30

Sted

Online