Rapporter melder om stor uenighed i kampen mod global opvarmning

Skal vi gøre noget ved de globale klimaforandringer, er vi nødt til at bygger broer mellem både regeringer, civilsamfund og den private sektor. Men det kræver også, at det er de rette personer, der sidder rundt om bordet, når der skal indgås aftaler, vurderer nye rapporter.

"Hvis vi investerer i de rigtige teknologier og sikrer, at den private sektor er involveret, kan vi stadig opfylde det løfte, vi har givet vores børn, om at beskytte fremtiden", siger Erik Solheim, der er miljøchef hos FN. Arkivfoto..

06.11.2017

CSR.dk

Det skriver FN i en nylig rapport, hvori der blandt andet står, at de nuværende planer fra de nationale regeringer og løfter fra private virksomheder og lokale myndigheder, vil føre til en temperaturstigning på tre grader celsius eller mere inden udgangen af dette århundrede. Det vil i værste fald kunne udløse dræbende hedebølger og stigende vandstand i verdenshavene, skriver FN.

Derudover nævner FN, at koncentrationen af CO2 i atmosfæren har nået en ny rekordhøjde, hvorfor man advarer om, at det er nødvendigt med drastisk handling, hvis målene for Paris-aftalen skal nås:

"Vi befinder os stadig i en situation, hvor vi ikke gør nok til at redde millioner af mennesker fra en elendig fremtid. Dette er uacceptabelt. Hvis vi investerer i de rigtige teknologier og sikrer, at den private sektor er involveret, kan vi stadig opfylde det løfte, vi har givet vores børn, om at beskytte fremtiden. Men vi er nødt til at tage hånd om sagen nu", udtaler Erik Solheim, der er FN's miljøchef.

Fossile brændselsvirksomheder har et stort ansvar
Ifølge en rapport fra Corporate Accountability er det de store fossile brændselsvirksomheder, der bærer en stor del af ansvaret for klimaforandringerne, der skal diskuteres på COP23 i Bonn, som starter i dag.

Heri nævnes det blandt andet, at flere af disse virksomheder har haft indflydelse på Paris-aftalen. Ifølge rapporten kan indflydelsen ses ved en favorisering af de virksomheder, der forurener mest.

Rapporten kommer umiddelbart inden 2018-tidsfristen for udarbejdelsen af det regelsæt, der skal guide medlemslandene gennem implementeringen af Paris-aftalen. Her skal reglerne fremover guide landene til at håndhæve aftalen og samtidig sørge for, at verdens udviklingslande modtager finansiering og støtte.

Men ifølge rapporten er det ikke de rigtige mennesker, der sidder rundt om aftale-bordet: "Det er de forkerte mennesker, der skal rådgive til dette regelsæt. Hvis vi ikke sigter mod COP23, kan vi komme i reelle problemer", som der står.

Ifølge rapporten er sponsoratet af COP21 i Paris for to år siden et godt eksempel på, at det er de forkerte mennesker, der udarbejder regelsættet til ratificeringen af aftalen fra den franske hovedstad.

Således har flere af de fossile brændselsvirksomheder haft adgang til "kommunikations- og netværksområdet" i de lokaler, hvor Paris-forhandlingerne fandt sted.

Og det er noget, der har påvirket resultaterne hos UNFCCC, står der i rapporten. Således mener forfatterne bag, at Paris-aftalen kan blive en fiasko, hvis man (igen) vælger at lade de forkerte rådgivere sidde med om bordet.

"Hvis disse regler bliver skrevet på en måde, der vægter de bestemmelser, som industrien går ind for højest, så gentager man jo bare den problematik, der var forud for Paris-aftalen", siger Jessie Bragg fra Corporate Accountability.

Amerikansk farvel til anti-korruptionsinitiativ
I forlængelse af udgivelsen af rapporten fra Corporate Accountability kom det i fredags frem, at USA har trukket sig ud af det internationale netværk EITI (Extractive Industries Transparency Initiative), der arbejder for at bekæmpe korruption og fremme transparens i olie- og gasindustrien, skriver edie.net.

Den amerikanske regering, nærmere bestemt det såkaldte Office of Natural Resources Revenue, sendte i torsdags et brev til EITIs formand, den tidligere svenske statsminister Fredrik Reinfeldt, hvor man gjorde det klart, at EITI's krav ikke spiller sammen med den hjemlige lovgivning.

"Læs også: Verdens energiforbrug vil toppe i 2030

I et svar kalder Reinfeldt udmeldingen for et "skuffende, baglæns skridt", der "sender et forkert signal" i forhold til at tackle korruption globalt.

- EL

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

16.01.2026CSR.dk

Arla når milepæl: Alle europæiske mejerier dækkes nu 100 procent af vedvarende energi

16.01.2026CSR.dk

Ny landsdækkende undersøgelse: Over halvdelen af unge forbinder intensivt dyrkede marker med natur

16.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Blossom - Når blomster møder kreativ styling

15.01.2026CSR.dk

Treårsgennemsnit over 1,5 grader bringer Parisaftalen i fare

15.01.2026Dansk Industri

Sponseret

DI Turisme, Kultur & Oplevelser lancerer klimaklar-forløb for branchen

14.01.2026CSR.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

14.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Nye OOhh fuglehuse - skabt med respekt for naturen

13.01.2026CSR.dk

Ørsted får grønt lys til at genoptage havvindprojekt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

19.01.2026

Sted

København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

19.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

19.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

20.01.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

20.01.2026

Sted

Online