SDG Invest vil investere i FN’s verdensmål

Med fokus på FN's verdensmål vil kapitalforeningen SDG Invest fremadrettet investere i de selskaber, der stiller høje krav til ansvarlighed og som kan være med til af forbedre verden.

Rockwool, Coloplst og Novo Nordisk er blandt de få selskaber, som SDG Invest vil investere i. Arkivfoto..

23.01.2018

CSR.dk

Fremover kan private og professionelle investorer investere med udgangspunkt i FN’s verdensmål – sådan lyder tanken bag SDG Lead og Stockrate Asset Managements nye kapitalforening, SDG Invest:

”Kapitalforeningen investerer i de økonomisk stærkeste selskaber på verdensplan, der samtidigt agerer ansvarligt, bæredygtigt og visionært. Udvælgelsesmetoden er en kombination af en dybdegående vurdering af selskabernes økonomi, som har vist gode resultater de sidste 10 år, kombineret med en tilbundsgående vurdering af deres bæredygtighed”, skriver SDG Invest i en pressemeddelelse.

Læs også: Tænketank: Vi skal skifte mentalitet, hvis verdensmålene skal nås

Når SDG Invests udvælgelsesmetode tages i brug, vil der ud af 65.000 ratede børsselskaber kun være cirka 100 aktieselskaber tilbage at investere i – men en sådan begrænsning vil ikke påvirke afkastet negativt, fortæller Anne-Louise Thon Schur, der er partner i konsulentvirksomheden SDG Lead:

”Der er nok selskaber til som minimum at levere et markedsafkast, men vi forventer på længere sigt, at vi opnår et bedre afkast end markedet efter omkostninger”, siger hun til børsen.dk.

Indien og Kina som en del af porteføljen
Anne-Louise Thon Schur løfter gerne lidt af sløret for, hvilke selskaber der er kommet igennem nåleøjet og havnet i SDG Invest. Blandt de danske aktieselskaber findes bl.a. Rockwool, Coloplast og Novo Nordisk:

”Vi kan se, at vi er stærke i Danmark og i Europa, men overraskelseselementet er nok, at SDG Invest også kommer til at investere i selskaber i Kina og i Indien, som man normalt ikke forbinder med bæredygtighed”, siger hun til børsen.dk.

Hun fortæller samtidig, at både franske og finske selskaber også er at forefinde i porteføljen, mens Afrika som region endnu ikke har opnået en plads, da regionen ikke har performet godt nok på det finansielle parameter.

Læs også: Global Compact dropper tobaksindustrien - pensionskasser fastholder investeringer

Investorer efterspørger bæredygtige investeringer
Ifølge Kristian Kjer, der er kapitalforvaltningschef hos Stockrate Asset Management, efterspørger investorerne da også i stigende grad de bæredygtige investeringer, men er utilfreds med de klassiske screeninger:

”De eksisterende metoder lever ikke op til de bæredygtighedskrav, som den moderne og oplyste investor har. For disse investorer er en frasortering af virksomheder inden for bestemte brancher ikke nok”, siger han til finanswatch.dk og fortsætter:

”De ønsker at placere deres investeringer i stærke virksomheder, der handler langsigtet og som stadig går forrest, når det kommer til at tackle de globale problemstillinger”.

Derfor planlægger partnerne bag SDG Invest på sigt at åbne kapitalforeningen for alle investorer ned til 10.000 kroner:

”Vi vil gerne have, at alle kan være med, og vi kan også se, at de unge synes, at bæredygtige investeringer enormt attraktivt”, siger Anne-Louise Thon Schur til børsen.dk.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

06.06.2025Brdr. Dahl A/S

Sponseret

Brødrene Dahl sætter CO2-tal på 70.000 varer

05.06.2025CSR.dk

Regningen stiger: Klimaskader har allerede kostet samfundet milliarder

04.06.2025CSR.dk

Klimarådet i nyt notat om klimafremskrivningen: Regeringen skal følge implementeringen tæt

03.06.2025CSR.dk

Nyt partnerskab vil bygge grønne mikronet og øge elektrificeringen

03.06.2025NRGreen ApS

Sponseret

NRGreen bygger 11 MW solcellepark med 5 MW batteri i Sorø

02.06.2025CSR.dk

Frode Laursen skruer op for den grønne omstillingsfart

01.06.2025Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

30.05.2025CSR.dk

Ny prognose: 80 procent chance for varmerekord inden 2029

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SustainImpact ApS
Kursus
Business Cases 2.0 - Aarhus

SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

Dato

03.06.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

Dagrofa aps
Kursus
Deltag i kulinarisk masterclass: ’Ansvarlig fisk på tallerkenen’

Den 3. og 10. juni inviterer Dagrofa Foodservice til inspirerende kulinariske masterclasses i henholdsvis Odense og Ishøj.

Dato

03.06.2025

Tid

13:00

Sted

Odense og Ishøj

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia