Stena snart klar med 50 tons ellastbiler i Norge

Som de første i verden begynder Stena Recycling i løbet af foråret at køre med elektriske lastbiler godkendt op til 50 ton, hvilket vil spare miljøet for store mængder CO2, ligesom chaufførerne får et bedre arbejdsmiljø.

Inkl. hænger er lastbilerne fra Emoss, som Stena snart tager i brug, som de første af deres slags i verden godkendt til en totalvægt på op til 50 ton. Foto: Stena Recycling.

02.01.2018

CSR.dk

De fleste vogne er dog ikke helt oppe i den tunge vægtklasse, som den hollandske producent Emoss er på vej ind i. Emoss har lavet elektriske køretøjer i 10 år, men ikke i den størrelse, som man snart er klar med.

Det drejer sig om Stena Recycling, der i løbet af foråret vil begynde at køre med to fuldt elektriske lastbiler, der som de første i verden er godkendt til en totalvægt på 50 ton. Til sammenligning er Tesla Semi godkendt til ca. 36 ton i USA, hvoraf selve bilen er estimeret til at udgøre omkring otte ton.

De to biler skal køre på landevejene mellem Oslo og Moss, en forholdsvis begrænset, om end kuperet strækning på omkring 65 km langs Oslofjordens østside. Stena selv kalder afstanden ”passende” og bemærker at bilerne kan lades i 20 minutter ved hvert stop, mens en længere opladning kan finde sted om natten.

Stor CO2-besparelse
Specifikt vil bilerne blive brugt til at transportere aske fra de store fjernvarmeanlæg i Oslo. Asken køres til Stenas anlæg i Moss, hvor alle brugbare materialer, specielt metaller, sorteres fra til genavending. I den andre retningen vil bilerne transportere affald, som bliver til fjernvarme for indbyggerne i Oslo.

Omfanget af disse opgaver kræver at bilerne kører i pendulfart, hvilket sammenlagt bliver til 260.000 km om året. Når den nu trafik bliver elektrificeret, betyder det en besparelse på ca. 120.000 liter diesel hvert år. CO2-udslippet bliver dermed reduceret med omkring 320 ton per år, svarerende til omtrent 200 fly fra Norge til Thailand.

Læs også: El-lastbiler leverer til Roskilde Rådhus

”Bæredygtighed er et vigtigt tema for os og vores kunder. Derfor er vi meget glade for at teknologien nu er kommet så langt at vi kan begynde at køre med helt elektriske lastbiler med tung last i daglig trafik. Det er positivt både for klimaet, lokalsamfundet og ikke mindst for vores chauffører, som får et bedre arbejdsmiljø og en helt anden køreoplevelse. En el-lastbil er sjovere, mere stabil og har meget mere kraft end en normal dieselbil. Derudover bidrager vi til Oslo kommunes miljømål om at halvere drivhusgasudslippet inden 2020”, siger adm. direktør i Stena Recycling A/S, Max Trandem, i en pressemeddelelse.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

30.10.2025CSR.dk

Ny bydel i Billund skal sætte ny standard for klimavenligt byggeri

30.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Skab stemning med ekstra store lys fra Vance Kitira

29.10.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Nyt EUDR-forslag i 11. time: EU varsler lettelser for virksomheder – men usikkerheden vokser

29.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh har skabt udendørspotter, der kan stå ude hele året rundt

29.10.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Mad & drikke som strategisk bæredygtighedsværktøj på møder og konferencer

28.10.2025Alexandra Instituttet

Sponseret

Ny platform forbedrer produktionslinjen, bundlinjen og CO2-regnskabet

28.10.2025CSR.dk

Plantebøfproducent får 300 millioner til ny fabrik og eksporteventyr

27.10.2025CSR.dk

Flere klimaskader og stigende bekymring men ingen samlet plan i sigte

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

28.10.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Integrating Data into Business Strategy

This webinar will help businesses to value Scope 3 beyond compliance and regulatory needs and begin to recognise it as a source of value creation within their low-carbon transition. It will provide an overview of how leading businesses have elevated Scope 3 data into strategic decision-making for the whole business, through demonstrating the business case to key functions, and assessing the impacts of emissions reduction activities against relevant KPIs.

Dato

30.10.2025

Tid

15:00

Sted

Online via Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

31.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

03.11.2025

Sted

Odense

Klimakampen ApS
Event
Klimakampen - November 2025

Klimakampen er en interaktiv kampagne, hvor kollegaer konkurrerer om at udføre klimavenlige handlinger. Kampagnen skaber engagement, styrker fællesskabet og gør det let for jeres organisation at handle på klimaforandringer.

Dato

03.11.2025

Tid

00:00

Sted

Online