Verdens Bedste Nyheder-kampagne på trapperne

Mandag d. 13. august bliver årets Verdens Bedste Nyheder-kampagne formelt skudt i gang. En række virksomheder hjælper med at fortælle de gode nyheder.

10.08.2012

CSR.dk

Over 80 foreninger og 75 erhvervspartnere er med i kampagnen Verdens Bedste Nyheder, som starter på mandag. 

På selve kampagnedagen fredag den 14. september vil der blive delt frugt og aviser - med gode nyheder - ud flere end 100 steder rundt om i landet.

FN’s 2015-mål er målet for nyhederne

Kampagnen er knyttet til FN’s 2015-mål, som er den bredt anerkendte målestok for verdens udvikling. Verdens Bedste Nyheder er en opfordring til at tage de sidste afgørende skridt mod 2015-målene, hvor mål nummer 1 er at halvere sult og fattigdom. De otte målsætninger kan ses her.

Målet med kampagnen Verdens Bedste Nyheder er at give viden om de konkrete resultater af udviklingshjælpen og arbejdet med at bekæmpe global fattigdom. Afsenderen af de gode nyheder er et samarbejde mellem FN, Danida og godt 80 store og små danske udviklingsorganisationer.

Støtte fra erhvervslivet
Verdens Bedste Nyheder har en bevilling fra Danida, som er gået til at koordinere kampagnen og udvikle kampagnematerialer.

Kampagnen har ikke et budget til at købe annonceplads, men 75 danske virksomheder - herunder csr.dk - har stillet sig til rådighed via et partnerskab, som bistår med at få de gode nyheder ud til danskerne. Det sker ved at stille plads til rådighed på websider, i kundemedier og lignende.

Blandt andet sender mejeriet Thise 1 million mælkekartoner med kampagnens budskaber ud, og i København vil der være et kampagne-S-tog at finde.

-KH

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

24.04.2026Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Blåkläder går mod strømmen og producerer nu 98 procent in-house

CSR.dk

Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
PwC Danmark
Webinar
Voluntary Sustainability Reporting: How and Why

In this webinar you will gain an exploration of why companies choose voluntary sustainability reporting and how transparent, credible ESG disclosures can create business value while managing legal and greenwashing risks.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Cabi
Webinar
Bliv klar til kravene til S’et i ESG

Banker og kunder kræver dokumentation af jeres sociale ansvar. Tilmeld dig webinaret og få vejledning i, hvordan du styrker din virksomheds ESG-position og bliver mere konkurrencedygtig.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Generalforsamling
Årsmøde og generalforsamling

Byggeriets Samfundsansvar afholder generalforsamling og årsmøde den 7. maj 2026. Kom og få indblik i aktuelle initiativer i foreningen. Bliv desuden klogere på, hvordan du kan engagere dig og netværk med andre frontløbere på tværs af bygge- og anlægsbranchen.

Dato

07.05.2026

Tid

12:45

Sted

Tilgår

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

08.05.2026

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

08.05.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle