Økonomi er afgørende for klimavenlig adfærd

Mange danskere gennemfører gerne klimavenlige tiltag i deres bolig og forbruger mere klimavenligt, især når det kan betale sig økonomisk. Det viser tænketanken Concitos klimabarometer for 2014.

17.12.2014

CSR.dk

Mange danskere foretager klimavenlige tiltag i deres bolig samt transporterer sig og forbruger mere klimavenligt.

Læs også: Danmarks klimaindsats skal gøres langtidsholdbar

Det fremgår af 2014-udgaven af den grønne tænketank Concitos klimabarometer, som måler og analyserer udviklingen i danskernes viden, holdninger og handlinger i forhold til klimaudfordringen.

58 procent af de adspurgte svarer dog, at den primære årsag til klimavenlige tiltag er økonomiske hensyn, mens kun 17 procent angiver miljøhensyn som primær årsag.

”At så mange peger på økonomi som den primære motivationsfaktor for deres klimavenlige adfærd understreger, at vi ikke alene kan overlade løsningen af klimaudfordringen til folks gode vilje. Der er stadig behov for politiske beslutninger, som gennem regulering, tilskud og afgifter skaber optimale rammer og økonomisk incitament til at handle klimavenligt”, siger sekretariatsleder i Concito, Michael Minter.

Spred klimaindsatsen ud
Klimabarometerets måling af, hvad danskerne gør for at mindske udslippet af drivhusgasser, og hvad de opfatter som mest betydningsfuldt for den personlige udledning af drivhusgasser, viser, at der stadig er uforholdsmæssigt meget fokus på de energirelaterede klimatiltag.

”Mange peger på reduktion af energiforbruget i hjemmet samt cykling og kollektiv transport som de mest effektive klimatiltag, mens det er relativt få, der peger på eksempelvis færre flyveture, mindre kødforbrug, mere genbrug og større forbrug af oplevelser og serviceydelser som tiltag, der har stor betydning for den enkeltes CO2-udledning”, siger Michael Minter.

Det tyder på, at befolkningen fortsat savner oplysning og inspiration til, hvordan man effektivt kan reducere sin personlige klimabelastning på andre områder end dem, der indtil nu har været i fokus for klimaindsatsen og den politiske regulering, mener han.

Danskerne anerkender klimaforandringerne
Et stadigt større flertal af danskerne er overbeviste om, at klimaforandringerne er reelle og menneskeskabte. 83 procent af danskerne anerkender ifølge klimabarometeret, at den gennemsnitlige temperatur på jorden er stigende, og at den globale opvarmning er menneskeskabt. Kun fem procent bestrider nu den globale opvarmning.

”Det er glædeligt, at danskernes bevidsthed om klimaforandringerne og deres konsekvenser bliver stadigt stærkere. Det er nemlig en afgørende forudsætning for, at vi som borgere, forbrugere og samfund kan gøre noget effektivt ved klimaproblemet”, siger Michael Minter.

Læs også: Grøn omstilling kræver synlighed fra kommuner

Selve målingen i Klimabarometer 2014 er foretaget af analysevirksomheden Analyse Danmark blandt 1.966 repræsentativt udvalgte danskere.

Hent rapporten Klimabarometer 2014 

- JKK 

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

18.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Udendørsdesign i fokus: Mere end blot en sæsontrend

18.02.2026CSR.dk

Nye beregninger: Hejre-felt kan føre til 10.700 dødsfald

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

26.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

26.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

26.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Klimamål for SMV’er

Hvordan kommer man godt i gang med at sætte klimamål som SMV? Og hvordan arbejder man med at nå dem?

Dato

26.02.2026

Tid

09:00

Sted

Online

KLS PurePrint A/S
Event
Få adgang til den nyeste emballageviden

Vær blandt de første til at få den nye Hvidbog om cirkulær emballage, og få adgang den mest opdaterede viden om producentansvar, PPWR og emballagematerialer

Dato

26.02.2026

Tid

13:00

Sted

Industriens Hus, København

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Wefood: Verdens første madspildssupermarked fylder 10 år!

Folkekirkens Nødhjælp fejrer 10 års kamp mod madspild, når der torsdag den 26. februar afholdes jubilæums-event i Wefood Amager.

Dato

26.02.2026

Tid

13:00

Sted

Wefood, Amagerbrogade 117, 2300 København S.