”Det er dét, kunderne har brug for”

Konsulentvirksomheden Green Network tilbyder nu en certificering som en virksomhed med kapacitet til at have styr på miljø- og sociale risici. CSR.dk har spurgt Kenneth Hald Jensen, direktøren for Green Network, hvad det nu skal til for.

Der er en ny CSR-certificeringsmulighed på banen. .

15.06.2016

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

I tilbyder nu virksomheder muligheden for at blive certificeret som ”Sustainable Business Partner”.  Der findes jo mange andre certificeringer allerede, f.eks. i forhold til ISO-standarderne og senest er sådan noget som B-Corp certificeringer også tilgængeligt for danske virksomheder. Hvorfor er der brug for en til?

Vi tror helt bestemt at der er plads til os alle sammen i det her marked – udbredelsen er i dag stærkt begrænset i Danmark. Men det er vores vurdering, at ISO-standarderne er et noget større system, som ikke alle virksomheder har lyst til at kaste sig over. Der kan vi tilbyde danske underleverandører en lidt hurtigere måde at imødekomme deres kunders forventninger. B-Corp bevægelsen kommer et helt andet sted fra end os – så vidt vi kan se, så vil de gerne skabe forandring i verden bredt set. Green Network prøver ikke at ændre noget – vi vil bare gerne hjælpe vores partnervirksomheder. (Green Networks forretningsmodel er baseret på virksomheder som betalende partnere i netværket, og de kalder deres kunder for partnervirksomheder, red.) .

Hvad er det de skal have hjælp til?

Flere og flere virksomheder bliver afkrævet dokumentation for, at de har styr på CSR-emner, når de indgår kontrakter med især store, nationale og internationale kunder. Vi har set eksempler på, at det ganske enkelt har været markedsekskluderende ikke at kunne dokumentere sit CSR-arbejde. Det kan vi med denne certificering hjælpe dem med at få.

Hvad kan jeres certificering så?

Vi har så lavet en certificering, som tester og dokumenterer virksomhedens kapacitet inden for CSR. Det er så vidt vi kan vurdere den vej, som markedet bevæger sig. Vi hører fra vores egen partnervirksomheder og det vi læser om internationale virksomheder som IKEA og Phillips, at leverandørkædestyring trækker mere og mere i retning af at sikre sig, at leverandørerne forstår, hvad udfordringerne er, og har et set-up, hvor de arbejder med dem. Altså at de har ledelseskapacitet til at have CSR med i deres arbejde.

Vi har bygget en CSR-udgave af en type værktøj som ellers har været brugt i human ressources-feltet i over 20 år. Med det tester vi viden, holdning og adfærd– tre forskellige dimensioner af kapaciteten til at håndtere CSR i en virksomhed. Og så er indholdet naturligvis baseret på både Global Compact-principper og med øje på indholdet i ISO 26000.

Kan det ikke være et problem, at den ikke er en del af et større internationalt certificeringssystem? Er I sikre på at alle de ordregivende virksomheder vil acceptere jeres certificering?

Vi kan selvfølgelig ikke love, at hvis bare man får et Sustainable Business Partner-certificering, så forsvinder alle yderligere krav og spørgsmål. Men vi er sikre på, at det kan få en virksomhed ud af den gruppe af mulige leverandører, hvor køberne ikke ved, om der er en stor risiko forbundet med at handle med dem, og at certifikatet giver en mulighed for at føre samtalen om ens CSR-profil og risikohåndtering ’up front’. Vi ved fra vores partnervirksomheder at dialogen med kunderne styrkes af dokumentation for CSR indsatsen. Det gælder særligt for virksomheder der arbejder i BtB-markedet, hvor CSR kravene ofte er meget specifikke.  

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.06.2026CSR.dk

Dyrevelfærdsmærke udfases efter 34 år

29.05.2026UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Robert Habeck: "Jeg er træt af at undskylde for os og mig selv for at gøre det rigtige. For vi ved, hvad det rigtige er."

CSR.dk

JYSK har brug for mere bæredygtighed fra leverandører fra Asien

CSR.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyvalgt bestyrelse skal styrke ansvarlige virksomheder i en usikker tid

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic er blevet kåret af TIME som en af verdens »Mest effektfulde virksomheder 2026«

CBS Executive Fonden

Sponseret

Advanced Negotiation Techniques

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

The invisible digital landfill: Why data sustainability is becoming a business issue

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

PwC Danmark
Webinar
Sustainability Strategy in the Boardroom

Sign up and gain insights into how boards and executive leadership teams work with sustainability strategy and reporting, featuring perspectives from Professor Andreas Rasche (CBS) and board members Mads Nipper and Jeanette Løgstrup, alongside PwC experts.

Dato

08.06.2026

Tid

15:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
TNFD webinar: How TNFD can support ESRS reporting

This webinar will explore how companies can use TNFD as a practical tool to prepare for ESRS reporting.

Dato

09.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense