”Det er dét, kunderne har brug for”

Konsulentvirksomheden Green Network tilbyder nu en certificering som en virksomhed med kapacitet til at have styr på miljø- og sociale risici. CSR.dk har spurgt Kenneth Hald Jensen, direktøren for Green Network, hvad det nu skal til for.

Der er en ny CSR-certificeringsmulighed på banen. .

15.06.2016

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

I tilbyder nu virksomheder muligheden for at blive certificeret som ”Sustainable Business Partner”.  Der findes jo mange andre certificeringer allerede, f.eks. i forhold til ISO-standarderne og senest er sådan noget som B-Corp certificeringer også tilgængeligt for danske virksomheder. Hvorfor er der brug for en til?

Vi tror helt bestemt at der er plads til os alle sammen i det her marked – udbredelsen er i dag stærkt begrænset i Danmark. Men det er vores vurdering, at ISO-standarderne er et noget større system, som ikke alle virksomheder har lyst til at kaste sig over. Der kan vi tilbyde danske underleverandører en lidt hurtigere måde at imødekomme deres kunders forventninger. B-Corp bevægelsen kommer et helt andet sted fra end os – så vidt vi kan se, så vil de gerne skabe forandring i verden bredt set. Green Network prøver ikke at ændre noget – vi vil bare gerne hjælpe vores partnervirksomheder. (Green Networks forretningsmodel er baseret på virksomheder som betalende partnere i netværket, og de kalder deres kunder for partnervirksomheder, red.) .

Hvad er det de skal have hjælp til?

Flere og flere virksomheder bliver afkrævet dokumentation for, at de har styr på CSR-emner, når de indgår kontrakter med især store, nationale og internationale kunder. Vi har set eksempler på, at det ganske enkelt har været markedsekskluderende ikke at kunne dokumentere sit CSR-arbejde. Det kan vi med denne certificering hjælpe dem med at få.

Hvad kan jeres certificering så?

Vi har så lavet en certificering, som tester og dokumenterer virksomhedens kapacitet inden for CSR. Det er så vidt vi kan vurdere den vej, som markedet bevæger sig. Vi hører fra vores egen partnervirksomheder og det vi læser om internationale virksomheder som IKEA og Phillips, at leverandørkædestyring trækker mere og mere i retning af at sikre sig, at leverandørerne forstår, hvad udfordringerne er, og har et set-up, hvor de arbejder med dem. Altså at de har ledelseskapacitet til at have CSR med i deres arbejde.

Vi har bygget en CSR-udgave af en type værktøj som ellers har været brugt i human ressources-feltet i over 20 år. Med det tester vi viden, holdning og adfærd– tre forskellige dimensioner af kapaciteten til at håndtere CSR i en virksomhed. Og så er indholdet naturligvis baseret på både Global Compact-principper og med øje på indholdet i ISO 26000.

Kan det ikke være et problem, at den ikke er en del af et større internationalt certificeringssystem? Er I sikre på at alle de ordregivende virksomheder vil acceptere jeres certificering?

Vi kan selvfølgelig ikke love, at hvis bare man får et Sustainable Business Partner-certificering, så forsvinder alle yderligere krav og spørgsmål. Men vi er sikre på, at det kan få en virksomhed ud af den gruppe af mulige leverandører, hvor køberne ikke ved, om der er en stor risiko forbundet med at handle med dem, og at certifikatet giver en mulighed for at føre samtalen om ens CSR-profil og risikohåndtering ’up front’. Vi ved fra vores partnervirksomheder at dialogen med kunderne styrkes af dokumentation for CSR indsatsen. Det gælder særligt for virksomheder der arbejder i BtB-markedet, hvor CSR kravene ofte er meget specifikke.  

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.02.2026CSR.dk

Regeringen lancerer klimatilpasningsplan til 14,9 milliarder kroner: Professor kalder det en begyndelse

24.02.2026Dansk Industri

Sponseret

Få en god start på jeres ESG arbejde

23.02.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

De fleste danske virksomheder måler på ESG. Spørgsmålet er, om de også styrer efter det.

23.02.2026CSR.dk

Ekspert: Private initiativer driver ansvarlig skatteadfærd i erhvervslivet

19.02.2026CSR.dk

Tårnby Forsyning gør kloakprojekt til grønt laboratorium

19.02.2026CSR.dk

Dansk Standard vil ruste virksomheder til digitalt produktpas

19.02.2026CSR.dk

Mangler fortsat klimamål: Netcompany's enegang vækker kritik

18.02.2026CSR.dk

Industrivirksomheder har sat kurs mod cirkulær økonomi – med forhindringer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 3: Voluntary Sustainability SME reporting standard (VSME) og ledelsessystemet

Sådan integreres VSME-standarden i ledelsessystemet – ESG-rapportering for SMV'er.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense

Schneider Electric
Messe
Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

Kom med, når vi sammen med AVEVA inviterer til fagligt event om brug af data og AI inden for life science

Dato

25.02.2026

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

25.02.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

25.02.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus