10 bilfirmaer vil skabe bæredygtig forsyning af råmaterialer

Et partnerskab bestående af 10 af verdens største person- og lastbilfabrikanter har meldt ud, at man vil etablere et system til at identificere etiske, miljømæssige og rettighedsrelaterede spørgsmål i sourcingen af råmaterialer.

Mineralet mica (glimmermineral) er blandt de råmaterialer, Drive Sustainability vil sørge for bliver sourcet ansvarligt og bæredygtigt..

07.12.2017

CSR.dk

Moderne bilproduktion kræver store mængder råmaterialer, herunder adskille sjældne mineraler og andre begrænsede ressourcer, og forsyningskæderne er lange og komplicerede. For at tage hånd om de mange udfordringer det kan afstedkomme, har en gruppe af verdens største fabrikanter sat sig for at overvåge disse kæder.

Læs også: Toyota vil hive CO2 (næsten) helt ud af sin værdikæde

Det skal ske gennem et såkaldt Raw Materials Observatory, som i sidste uge blev præsenteret af netværket Drive Sustainability, der er et partnerskab bestående af 10 person- og lastbilproducenter i sværvægtsklassen, bl.a. BMW, VW, Ford, Volvo og Scania.

De 10 medlemmer

De 10 virksomheder i Drive Sustainability er delt i to grupper:

  • Lead Partnerne, som er BMW Group, Scania CV AB, Volkswagen Group, Volvo Cars og Volvo Group.
  • De 'normale' partnere, som er Daimler AG, Honda, Jaguar Land Rover, Opel/Vauxhall og Toyota Motor Europe.

Nærmere bestemt skal observationsværktøjet ”identificere og adressere etiske, miljømæssige og menneske- og arbejdstagerrettighedssager i sourcingen af råmaterialer”, som det hedder. Den fælles indsats skal bygge ovenpå de individuelle aktiviteter, de forskellige virksomheder allerede er involveret i, med et delt mål om ”verdensomspændende bæredygtighed”.

I forbindelse med præsentationen af ’observatoriet’ var repræsentanter for 70 bilfirmaer, leverandører, NGO’er og EU-institutioner samlet i Bruxelles for at diskutere hele tilgangen til udspillet, give partnerskabet feedback og udtrykke sine forventninger.

En af de centrale organisationer i den forbindelse er CSR Europe, som koordinerer partnerskabet, og herfra så Executive Director Stefan Crets frem mod de muligheder, ’observatoriet’ vil give virksomhederne.

”Raw Materials Observatory vil vurdere de risici som de vigtigste råmaterialer (såsom mica (glimmermineral, red.), kobalt, gummi, læder og andre) i bilindustrien. På den måde kan Drive Sustainability identificere de mest effektfulde og brugbare aktiviteter til at adressere de menneskelige, etiske og miljørelaterede emner i forsyningskæden”, sagde han.

Læs også: Fuji Xerox går videre med ansvarligt indkøb af papir

Selve risikobedømmelsen vil blive foretaget af det såkaldte Dragonfly Initiative, som er specialister i bæredygtighedsrådgivning. På baggrund af deres resultater, der skal være klar til januar, og tilbagemeldingerne fra de forskellige stakeholders, vil Drive Sustainability offentliggøre sin action plan i starten af 2018.

-AK

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

02.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Mobile datacentre er fremtiden – Schneider Electric opskalerer produktionen

01.04.2025Fristads Kansas

Sponseret

I front i tekstilbranchen: Virksomhed har cirkulær produktion i kernen af sin forretning

31.03.2025Schneider Electric

Sponseret

Harmony NFC kontrolrelæer og timere er nu fuldt kompatible med iOS

25.03.2025CSR.dk

Ingen er 100 % fri for risikoen for tvangsarbejde dybt nede i forsyningskæden

24.03.2025Schneider Electric

Sponseret

Produkt: Merten M-Pure CE60 Installationsmateriel – med udvalgte produkter i genbrugsmaterialer

19.03.2025Slow A/S

Sponseret

Slow overtager African Coffee Roasters fra Coop amba og IFU – En ny æra for bæredygtig kaffe

13.03.2025Fristads Kansas

Sponseret

Resultatdrevet transformation: Første miljøvaredeklaration for tøj leverer markante besparelser

10.03.2025Schneider Electric

Sponseret

Elektrikerne har akut behov for regeringens nye uddannelsesmillioner

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Nordic Nature Starter Pack: Deep dive on water stewardship

Webinar 4: In this webinar we will zoom in on water stewardship and how companies can build water resilience and strengthen water management to reduce water impacts in their own operations and the value chain.

Dato

02.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Dakofa
Konference
Hvor langt er vi med affaldssorteringen - og hvad venter forude?

Deltag i årets sorteringskonference! Her får du den nyeste status på danskernes affaldssortering, genanvendelsesniveauet i kommunerne og seneste nyt om det udvidede producentansvar for emballage, der træder i kraft i 2025.

Dato

02.04.2025

Tid

09:30

Sted

Centralværkstedet Aarhus

Etisk Handel Danmark
Event
Styrk dit arbejde med globale værdikæder og din ESG-rapportering gennem partnerskaber

Hvordan håndterer du de stigende krav til ESG-rapportering og due diligence?

Dato

03.04.2025

Tid

08:30

Sted

Rambøll Head Office Hannemanns Allé 53, 2300 København

Comm2ig
Webinar
Webinar: Transformer dit forbrug fra lineært til cirkulært i dit it-indkøb

Kom til webinar med Comm2ig, hvor du kan høre om arbejdet med bæredygtighed i en it-virksomhed, om Remanufactoring, e-affald, levetidsforlængelse, samt dine muligheder for at transformere dit forbrug fra lineært til cirkulært. Er adfærd og vaner den største barriere?

Dato

03.04.2025

Tid

10:00

Sted

Microsoft Teams

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få styr på VSME - EU's nye frivillige standard for bæredygtighedsrapporting

EU-Kommissionen har for nyligt lanceret den såkaldte Omnibus-pakke, der skal forenkle kravene til virksomhedernes bæredygtighedsrapportering og styrke EU’s konkurrenceevne.

Dato

03.04.2025

Tid

11:00

Sted

Online på MS Teams

Verarca
Event
Få styr på CO2-beregningen

Klimaregnskab uden bøvl – Få styr på scope 1, 2 og 3 med få klik

Dato

04.04.2025

Tid

10:30

Sted

Online