Bøn til europæiske virksomheder: stop handel med brasilianske produkter

Brasiliens oprindelige folk turnerer Europa rundt med en opsang til de europæiske virksomheder. De beder virksomhederne stoppe deres handel med brasilianske produkter og stille krav til den brasilianske præsident.

Opsangen kommer fra APIB, en sammenslutning af oprindelige folk, som kæmper for oprindelige folks territorier og rettigheder i Brasilien..

04.11.2019

CSR.dk

Oprindelige brasilianske folk rejser i disse uger rundt i Europa og demonstrerer og holder taler for europæiske virksomheder, der handler med varer fra Brasilien.

De beder virksomhederne tage ansvar for effekten af det europæiske indtog på det brasilianske marked, skriver mynewsdesk.com.

Læs også: CDP: Værdier for 6.000 mia. kr. står og falder med verdens skove

Konkret vil de have europæiske virksomheder til at stoppe deres handel med brasilianske produkter, så længe det forårsager afskovning og dødsfald.  

Opsangen kommer fra APIB, en sammenslutning af oprindelige folk, som kæmper for oprindelige folks territorier og rettigheder i Brasilien.

Besøg i Oslo
Oksekød, soja, træ og palmeolie er nogle af de produkter, der bliver ryddet allermest skov for i Sydamerika. Når skovene ryddes, tvinges de befolkningsgrupper, der bor der, væk fra deres territorier.

Produkterne eksporteres i stigende grad til Europa mens naturen, der omlægges til landbrug, bliver sprøjtet med pesticider, der er ulovlige i EU.

Den 31. oktober besøgte APIB Oslo. Her fortalte de om nogle af nogle af de konsekvenser, som den europæiske efterspørgsel og virksomhedernes praksis, har for de oprindelige folk.

Ifølge newsdesk.com fortalte lederen af APIB, Kretã, hvordan den brasilianske regering i 1970’erne begyndte at sælge jord, der egentlig tilhørte oprindelige folk, til store virksomheder og europæiske entreprenører.

Kretãs far kæmpede dengang imod regeringen og begyndte at tilbageerobre landet til dem, der boede på det. Det fik ham dræbt.
Påvirker hele verdens befolkning

Læs også: 50 virksomheder kan ikke redegøre for, hvor deres anvendte soja stammer fra

Angela er leder for en anden befolkningsgruppe, der bor i Amazonskoven, og siden 1970’erne er hendes befolkningsgruppe gået fra at udgøre 3000 mennesker til i dag at udgøre 85 mennesker.

“Jeg beder jer om at tænke på, at det, der ikke er godt for jer og jeres børn, heller ikke er godt for os og vores børn. Jeg er sikker på, at I har stor nok indflydelse til at bede jeres samarbejdspartnere om ikke at drive virksomhed på oprindelige folks territorier”, sagde Angela.

Begge talere understregede, at skovrydningen har konsekvenser for hele verdens befolkning.

“Europa kan hjælpe os i kampen mod en regering, der er en fjende af oprindelige folk. Når regeringen erklærer krig mod oprindelige folk, erklærer den krig mod hele verden. For vi beskytter skovene, der skal forhindre klimaforandringerne”, sagde Kretã med henvisning til Brasiliens præsident Jair Bolsonaros klimapolitik.

Det danske ansvar
Den europæiske import af produkter, der forårsager afskovning i Brasilien, bliver for tiden debatteret af både organisationer og politikere. Senest fremsatte Enhedslisten et forslag om at stoppe al dansk import af oksekød og soja indtil afskovningen standses.

I følge newdesk.com importerer Danmark hvert år 1,7 mio tons soja fra Sydamerika, som primært bruges til dyrefoder i landbruget.

- MGC

Dansk Standard

Sponseret

Tiden er inde til at sætte fokus på overgangsalder på arbejdspladser

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

25.08.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: CO2-tal og klimadata – hvordan formidler man det juridisk korrekt?

21.08.20253H Law

Sponseret

Dokumentation af grønne påstande – hvad kræver loven?

20.08.2025CSR.dk

Strikkere sørger for kæmpe beløb til Unicef i Gaza

18.08.2025BSR

Sponseret

Developing Integrated Approaches to Human Rights, Climate, and Nature

15.08.20253H Law

Sponseret

Klimakompensation og markedsføring: En juridisk balancegang

07.08.20253H Law

Sponseret

Grønne udsagn og den konkrete vurdering

06.08.2025CSR.dk

”Svært at bevisføre”: Klimaretssager mod virksomheder ventes også at ramme Danmark

17.07.2025BSR

Sponseret

How Foresight Can Enhance Strategic Resilience in a Time of Turbulence

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Klappir Nordic ApS
Seminar
Fra omkostninger til katalysator

Nøglerne til ROI i bæredygtige forsyningskæder

Dato

27.08.2025

Tid

14:20

Sted

Bella Center, Copenhagen

Bureau Veritas
Kursus
Introduktion til ISO 20001: Minimering af Food Waste & Loss

Vidste du godt, at der er en ny ISO-standard på vej, som fokuserer på at minimere fødevareaffald og -tab på en systematisk måde? Denne standard, der forventes udgivet i 2026, har fået betegnelsen ISO 20001.

Dato

28.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Kursus i Svanemærket drift

Svanemærket Bygningsdrift er et bedre valg for miljøet, klimaet og beboerne. Servicen opfylder strenge krav til bygningers brugsfase. Både til energi, vand, affald, udemiljø samt kemikalier og byggevarer. Kriterierne fremmer ressourceeffektivitet, reduceret klimapåvirkning og tilpasning til klimaforandring. Kriterierne gavner også bygningers indeklima og har til formål at forlænge bygningens levetid.

Dato

28.08.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Operations Management

Få kompetencerne til at optimere din virksomheds driftsprocesser og produktions-flows. Og skab mere værdi for virksomheden ved at planlægge og styre driftsopgaver mere effektivt.

Dato

28.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

28.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup