CDP: Værdier for 6.000 mia. kr. står og falder med verdens skove

Omsætninger for sammenlagt op mod 941 mia. dollars er afhængig af produkter, der er forbundet med skovrydning, viser ny rapport fra CDP. Trods udbredte risici og en god business case har for få virksomheder konkrete mål på området.

Verdens skove er essentielle for klimaforandringerne, og business casen i at beskytte dem er god, viser rapport fra CDP. Mange virksomheder kan dog gøre det bedre..

22.11.2017

CSR.dk

Håndteringen af den globale skovrydning er helt central i kampen mod klimaforandringerne. 15 procent af alle drivhusgasudledninger kommer direkte fra skovrydning og op mod 33 procent af tiltagene, der skal hjælpe klimaet, afhænger af at bevare verdens skove.

Læs også: Nyt værktøj til klimavurdering af fonde klar

Det skriver CDP, der med sin Global Forests Report for 2017 viser en ”klar business case for investorer, der understreger de materielle risici, som er forbundet med skovrydning, og de muligheder der opstår for dem, der arbejder i mod den”, som det hedder.

Ifølge det non-profitbaserede konsulenthus er værdier for op mod 941 mia. dollars (5.975 mia. kr.) afhængige af råvarer, der er forbundet til skovrydning, herunder eksempelvis soya, palmeolie, kvæg og tømmer. 87 procent af de virksomheder, der har rapporteret til CDP, kan identificere risici ifm. skovrydning og knap en tredjedel (32 procent) kan allerede mærke effekterne.

Til trods for dette, viser rapporten også, at kun 13 procent af disse virksomheder har tidsbestemte målsætninger omkring nul-skovrydning, ligesom der mangler gennemsigtighed; ud af de 838 selskaber, CDP henvendte sig til på vegne af investorerne, vendte færre end hver fjerde (23 procent) tilbage med informationer.

God business case i at bekæmpe skovrydning
På den baggrund opfordrer CDP investorerne til at ”… løfte deres engagement og kræve et højere niveau af transparens fra virksomhederne”, som CDPs director of forests, Morgan Gillespy, siger. Specielt ser man gerne, at flere selskaber sørger for, at ansvaret og overblikket når ind i bestyrelserne. Ifølge rapporten tillægger 36 procent af virksomhederne ikke deres bestyrelse noget ansvar på området.

Samtidig ser CDP et voksende marked for skovrydningsfri produkter. 87 procent af selskaberne i undersøgelsen melder således, at de ser forretningsmuligheder i råvarer, der er skabt uden rydning af skov, og at 73 procent rapporterer om strategier, der skal reducere eller fjerne skovrydning helt. Ifølge Tropical Forest Alliance 2020 er der et årligt investerings- og finansieringspotentiale på $200 mia. (ca. 1.250 mia. kr.) frem mod 2020.

Her fremhæver CDP en god håndfuld virksomheder, bl.a. Brambles, L’Oreal, Tetra Pak og Unilever, der har fået topkarakterer i selskabets A List 2017, og dermed illustrerer at best practice omkring skovrydning kan forenes med profitabilitet på langt sigt.

Læs også: Ny rapport: Kakao dyrkes ulovligt i beskyttede nationalparker

”Det at være en bæredygtig virksomhed går hånd i hånd med at være en succesfuld virksomhed, i takt med at vi understøtter profitabel vækst for vores brands, spare omkostninger, reducerer risici og skaber innovation”, siger CFO for Unilever, Graeme Pitkethly, til CDP i forbindelse med rangeringen.

Selskaber som Unilever skal ifølge CDP være med til at ”tippe balancen og opnå visionen om en økonomi, der trives til glæde for både mennesker og planet”.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.05.2026CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

08.05.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DTU
Webinar
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.05.2026

Tid

16:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online