Bestseller sætter produktion i Myanmar på standby ovenpå etisk dilemma

Urolighederne i Myanmar har fået Bestseller til at sætte ordrer midlertidigt på standby i hele landet. Tøjgiganten ønsker dog ikke at opsige samarbejdet med de potentielt involverede fabrikker.

20.04.2021

CSR.dk

FN’s Menneskerettighedsråd fastslog i 2019 at industrizonen Ngwe Pinlae uden for Myanmars hovedby Yangon er kontrolleret af industrikonglomeratet Myanmar Economic Holdings Limited (MEHL), hvis ejere består af militæret samt enkeltpersoner i den militære ledelse.

Det skriver Politiken. 

MEHL står bag det kup der fandt sted i februar i år, hvor militæret skød over 700 mennesker og tog magten i Myanmar.

Tøjgiganten Bestseller producer på tre fabrikker i Ngwe Pinlae, og står derfor overfor et etisk dilemma af karakter.

”Vi kan ikke forestille os noget værre, end at vores virksomhed på nogen vis overhovedet skal bidrage til den situation, Myanmar nu befinder sig i. Vores arbejde i landet til dato har præcist handlet om det modsatte, at bidrage til landets udvikling, både økonomisk og politisk”, siger virksomhedens ejer og øverste direktør Anders Holch Povlsen.

Bestseller søsatte allerede tilbage i 2019 en undersøgelse af deres leverandørnet i området, og man har indtil nu ikke fundet indikationer på, at fabrikkerne hverken direkte eller indirekte skulle bidrage økonomisk til MEHL.

Læs også: Den grønne omstilling har sin pris

Bestseller har dog indtil videre indstillet produktionen hos de i alt 36 samarbejdspartnere i Myanmar og afventer at situationen i området igen bliver etisk og operationelt forsvarligt.

Flere eksperter mener dog, at Bestseller helt bør ophæve samarbejdet med de tre fabrikker placeret i Ngwe Pinlae, men det afviser Bestseller.

”Vi har et ansvar for de mennesker, der er ansat på fabrikkerne. Hvis vi stak af, hver gang der var problemer, kunne vi ligge og shoppe rundt mellem leverandørerne. Sådan ønsker vi ikke at være, og sådan kan man heller ikke drive en forretning”, udtaler Claus Teilmann Petersen, der er Bestsellers interne menneskerettighedsekspert.

Storbritannien og USA har allerede indført sanktioner mod virksomheder, der samarbejder med MEHL, og det ventes at EU vedtager lignende sanktioner i nær fremtid.

”Der er ingen tvivl om, at det nemmeste i verden ville have været at stoppe al samhandel - særligt når vi kun taler tre fabrikker - men vi føler os imidlertid forpligtet til først at forsøge at undersøge og afdække, dernæst at forbedre eller afhjælpe forholdene - det er det samfundssind og menneskesyn, der forventes af os, og som vi finder mest rigtig og ansvarligt”, siger Anders Holch Povlsen i en pressemeddelelse og fortsætter:

”Vi vil naturligvis til fulde anerkende de sanktioner, der er i udsigt til at blive annonceret mandag. Vi føler et samfundsansvar for de mange arbejdere i Myanmar og håber, at landet kommer på rette spor så hurtigt som muligt, og står parat til at hjælpe landet og til at genoptage samhandel, ligeså snart det er muligt”.

- MTN

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

03.03.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

”Vi skal blive mere bevidste om, hvordan vores ting bliver produceret”

26.02.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh’s jubilæums gaveæske er med til at give en hel særlig oplevelse

21.02.2025CSR.dk

Ny forskning afdækker arbejdsulykker på certificerede arbejdspladser

18.02.2025CABI

Sponseret

Arbejder du i en mindre eller mellemstor virksomhed? Så er ESG også aktuelt for jer

13.02.2025Dagrofa aps

Sponseret

Dagrofa Foodservice har for første gang doneret 50.000 måltider til hjemløse på et år

03.02.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Ny kønsbalancelov og ophævelse af ÅRL § 99 b: Hvad betyder det for kønsfordelingen i din virksomhed?

03.02.2025Toms Gruppen A/S

Sponseret

Medarbejderinvolvering og ansvar er afgørende for bæredygtige landvindinger i Toms Gruppen

03.02.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

The Global Anti-Gender Movement: What can companies do?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
CBS Executive Fonden
Kursus
SERVICE EXCELLENCE LEADERSHIP ACADEMY

Tidligere SECA-uddannelse! En executive diplomuddannelse med fokus på dit personlige lederskab, forretningsudvikling og kundedreven innovation. Service Excellence Leadership Academy har til formål at udvikle ledere og servicevirksomheder ved at udvide den enkelte deltagers ledelses- og forretningsmæssige kompetence samt ved at udvikle netværk og styrke konkurrence- og innovationsevnen.

Dato

27.01.2025

Sted

Porcelænshaven 22, 2000 Frederiksberg

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Invest in Women: En aften for forandring i verden ~ Folkekirkens Nødhjælp

Gå ikke glip af årets mest inspirerende aften! Deltag i velgørenhedsarrangementet Invest in Women i Moltkes Palæ. En spændende aften om kvinders økonomiske empowerment og ligestilling – med stærke keynote-speakers og netværk.

Dato

06.02.2025

Sted

Moltkes Palæ, Dronningens Tværgade 2, 1302 København K

Bureau Veritas
Kursus
CSRD-bæredygtighedsrapportering

På kurset i CSRD-bæredygtighedsrapportering bliver du klogere på, hvorfor en robust forståelse af ESG (Enviromental, Social & Governance) og bæredygtighedsrapportering ikke blot er etisk og lovgivningsmæssigt nødvendigt for mange virksomheder, men også et strategisk aktiv for at fremtidssikre din virksomhed.

Dato

05.03.2025

Tid

08:30

Sted

Bureau Veritas Business Academy, Oldenborggade 25-31, 7000 Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Efteruddannelse
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

05.03.2025

Tid

08:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Sustainable Business Solutions ApS
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - Forår 25 - København

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

05.03.2025

Tid

09:00

Sted

København

PwC Danmark
Seminar
Fremtidens bæredygtighedsrapportering

Tilmeld dig og få indblik i EU’s Omnibus-forslag og eksempler fra de første CSRD rapporter.

Dato

06.03.2025

Tid

09:00

Sted

Centralværkstedet, Værkmestergade 9, 8000 Aarhus C