Bestyrelsesformanden bliver den nye CSR-chef

Tre sammenhængende og gensidigt forstærkende kriser konfronterer virksomhederne med en virkelighed, de færreste er rustet til at møde - Behov for at nytænke sammensætningen i bestyrelserne

02.03.2022

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Hvordan skal virksomhederne agere i en verden, der som nu domineres af den ene krise efter den anden. CSR.dk har stillet spørgsmålet til Erik Rasmussen, stifter af Mandag Morgen og Sustainia og som samtidig står bag initiativet “Navigating 360”. Under denne overskrift samles den 4. april forskere og fremtrædende lederskikkelser om at drøfte, hvordan Danmark kan omstille sig til en ny virkelighed.

Erik Rasmussen er ikke i tvivl:

“Samspillet mellem tre eksistentielle kriser - corona, krige og klimaforandringer -   ændrer dramatisk vilkårene for virksomhedernes vilkår og deres lederskab. Her taler vi om permanente forandringer. Ét er konsekvenserne af de enkelte kriser. De er i sig selv voldsomme, men de hænger samme, forstærker hinanden og vil forandre vores tilværelse for årtier frem, antagelig for altid. Det gælder også virksomhedernes tilværelse og deres eksistensmuligheder, ” siger han.

Ifølge Erik Rasmussen bliver den alvorligste konsekvens af kriserne, at vi risikerer at tabe klimakampen. Det var vi allerede stærkt på vej til før pandemien og krigen ramte os. Men nu bliver mulighederne for at vinde den kamp stærkt forringet.

Læs også: CSR Agendaen #10 om bæredygtighedsarbejdet i 2022

Behovet er ellers ikke til at komme udenom. Som FN’s klimapanels nye rapport, der blev offentliggjort den 28. februar, dokumenterer, hvor voldsomt klimaforandringerne nu accelererer og har passeret en række kritiske tipping points og dermed muligheden for at undgå uoverskuelige konsekvenser i vores børns levetid.

”Virksomheder skal nu tage bestik af et markant ændret og forværret trusselsblllede. Vi har netop oplevet, hvordan Ørsted havnede i et sikkerhedspolitisk dilemma på grund af sin afhængighed af russisk gas. Det er bare ét eksempel på virksomhedernes ny virkelighed. Kriserne betyder, at virksomhederne i langt større udstrækning skal forholde sig til akutte og komplekse samfundsproblemer og tage del i løsningerne. Den tid er forbi, hvor forretning og politik kunne skilles af,” siger Erik Rasmussen.

Et andet konkret eksempel på dette er Sampensions nye krav til virksomheder, der bedriver lobbyarbejde, i overensstemmelse med pensionsselskabets nye politik for ansvarlig lobbyaktivitet.

”Samfundsansvar og CSR bliver en eksistensbetingelse”
“Hvis det skal udtrykket lidt forenklet: Samfundsansvar og CSR bliver en eksistensbetingelse. Hierarkisk rykker samfundsansvaret fra CSR-chefen op til bestyrelsesformanden. I fremtiden bliver bestyrelsesformanden den egentlige CSR- ansvarlige. Det bliver nemlig virksomhedernes erkendelse af deres ansvar overfor samfundsudviklingen og deres bidrag til at løse samfundets problemer og udfordringer, der udløser deres license to operate,” siger Erik Rasmussen.

Det sidste er han ikke alene om at mene. F.eks. forudser World Economic Forum i den nye Global Risks Report for 2022 et omfattende udskilningsløb i virksomhederne indenfor de nærmeste år.

Den naturlige konsekvens af dette er, at det bliver enhver bestyrelses opgave at nytænke virksomhedernes overordnede formål med samfundet som den primære stakeholder.

”Det handler både om at være bedst i verden og bedst for verden. Det betyder, at virksomhedernes topledelser skal kombinere forretning og politik i alle strategier og planer,” siger Erik Rasmussen.

Virksomhederne generelt dårligt rustet
Spørgsmålet er, om virksomhederne og deres bestyrelser er rustet til at klare så store forandringer?

“Det korte svar er nej. Naturligvis er der undtagelser, men mange bestyrelser og direktioner vil opleve mindre eller større kulturchok de kommende år i takt med, at de mødes med nye krav og forventninger fra såvel aktivistiske aktionærgrupper, investorer, politikere som offentligheden i øvrigt,” forudser Erik Rasmussen.

At kravene er på vej, kan ses i EU-kommissionens udspil til nye regler om due diligence, som kom i sidste uge. Mens der stadig udestår lange forhandlinger frem til det kan vedtages, så er der i forslaget lagt op til vidtgående forventninger til, at ledelser og bestyrelser integrerer bæredygtighed og samfundsansvar i alle virksomhedens beslutninger og strategier. Noget der kræver solide kompetencer. 

Læs også: Podcast: Strategisk bæredygtighed

”Når vi ser på bestyrelsernes sammensætninger, præges de fortsat af en kompetencemæssig indavl. De kommer i vidt omfang fra samme inderkredse med typiske traditionelle erhvervserfaringer. Igen er der forskelle, men generelt savnes modet til at nytænke behovet for den indsigt og de kompetencer, der bliver nødvendige for at navigere i helt nye og langt mere komplekse situationer - f.eks.omkring forståelsen af geopolitiske udfordringer, cybersikkerhed eller en indlevelese i helt nye adfærdsnormer. Der er for mange forretningsfolk og økonomer og for få antropologer og sociologer i bestyrelserne. De skal være langt mere multikompetente,” siger Erik Rasmussen.

Bliv bedre rustet d. 4. april
Det er denne oprustning på viden og forståelser, som Navigating 360 handler om. Og d. 4. april 2022 indbyder initiativet til en unik mulighed for at forstå de vilkår, virksomhederne skal omstille sig til, og hvor en hurtig omstillingsevne kan blive en eksistensbetingelse.

Kom med til reduceret pris ved at tilmelde dig på hello@navigating360.dk med koden CSR-RABAT. 

Se programmet for d. 4. april 2022 her.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.01.2026CSR.dk

Ny emballagehvidbog skal hjælpe virksomheder gennem ny regulering

27.01.2026CSR.dk

Ny rapport: Transport står for op til 80 procent af kulturlivets CO2-udledning

23.01.2026CSR.dk

Forskere advarer: Fire ud af fem nybyggerier bør droppes af hensyn til klimaet

23.01.2026CSR.dk

Pandora rykker helt i top på global bæredygtighedsliste

23.01.2026CSR.dk

Nu har 10.000 virksomheder et science-based klimamål

21.01.2026CSR.dk

Klimaet er gået i banken – og det er dyrt ikke at være forberedt

21.01.2026CSR.dk

Grønne vaner kræver mere end viden: Foodtruck-turne skal rykke adfærd

21.01.2026CSR.dk

AI-boom skaber nye muligheder for grøn energi

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Business & Human Rights Accelerator

The Business & Human Rights Accelerator is a six-month programme activating companies participating in the UN Global Compact across industries and regions. The objective is to help businesses swiftly move from commitment to action on human rights and labour rights through establishing an ongoing human rights due diligence process in line with the UN Guiding Principles on Business and Human Rights.

Dato

29.01.2026

Sted

A combination of webinars and in-person sessions

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

29.01.2026

Sted

Fredericia

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk mini MBA med certificering - Hybrid - Forår 2026

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Holdstart oktober 2025.

Dato

29.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol/KBH + Online

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtighed og digitalisering

Styrk dine færdigheder inden for forbedring af bæredygtighed, bæredygtighedsrapportering og digitalisering med dette kursus.

Dato

29.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

SustainImpact ApS
Webinar
Bæredygtige Bundlinjer

Dilemmaerne står i kø: Hvordan får topledelser og bestyrelser truffet de rigtige beslutninger i det bredest mulige perspektiv?

Dato

29.01.2026

Tid

11:00

Sted

Teams