Biobaseret plast vinder ikke frem som forudset

Biobaseret plast kræver store landarealer og er forbundet med en lang række udfordringer. Derfor har biobaseret plast ikke erstattet den del af plastmarkedet som tidligere forudset, mener forsker.

11.09.2020

CSR.dk

For blot få år siden mente mange forskere og eksperter indenfor plast, at de biobaserede plasttyper ville overtage store dele af plastmarkedet. 

Sådan er det dog ikke gået. Det skriver JyllandsPosten.

Læs også: Salling Group og Driscoll’s tester pap-emballage  

Det blev f.eks. spået i 2015 at biobaseret plast ville udgøre 40 procent af al plastemballage i EU i 2020. Dette tal er dog langt lavere end forventet, hvor det samlede marked for biobaseret plast i dag udgør under 1 procent af det samlede globale marked.

Hvor gik det galt?
Mange virksomheder kæmper med at finde hoved og hale i hvilken plasttype, de skal vælge når de ønsker at træffe et mere klimavenligt valg.

Biobaseret plast, som kan være baseret på planter som majs eller rasp og typisk har et mindre CO2 aftryk end mange andre former for plast, fører f.eks. til overvejelser om afgrøderne i stedet kunne være brugt til fødevarer, om der er brugt meget vand i processen og hvad med pesticider til dyrkelse af afgrøden? Og for at kunne sammenligne bioplast med andre mere almindelige plasttyper vil man være nødt til at kigge på de specifikke produkters totale livscyklus.

Kompleksiteten i dette kan i sig selv få mange virksomheder til at vælge de mere gængse plastformer.

En anden udfording med bioplast er, at den ofte ikke har de egenskaber produktet kræver. Det kan være manglende transparens, styrke og varmeresistens eller at den ikke er vandafvisende.  Derudover er biobaseret plast ofte langt dyrere end almindelig plast.

Desuden gælder det for mange virksomheder, at de har brugt almindelig plast i deres produkter i en lang årrække, og der kan være en stor risiko forbundet med at skifte til bioplast: en proces med lange testperioder og ikke mindst store omkostninger.

Areal-forbruget er en udfordring
I følge Jesper de Claville Christiansen, der er professor i materialeteknologi ved Aalborg Universitet og forsker i anvendelse af plastmateriale og plastteknologi er en af de største udfordringer ved bioplast relateret til den plads, det vil kræve at dyrke.

‘Hvis biobaseret plast skulle være den dominerende plasttype på markedet, ville det kræve enorme mængder plads på verdens marker, og det gør det vanskeligt at argumentere for materialets miljømæssige fordel’, siger han til Jyllandsposten.

Der bruges 360 mia. ton plast om året globalt. Skulle denne plast erstattes af bioplast udvundet af raps, vil det kræve et areal svarende til 42 gange Danmarks størrelse, fortæller professoren. 

Læs også: Lovgivning og forbrugerkrav er et meget stærkt makkerskab  

Genanvendelse er vejen frem
Meget tyder på at biobaseret plast ikke er fremtiden, men hvor skal virksomhederne så kigge hen?

Spørger man Jesper de Claville Christiansen, er svaret simpelt: genanvendelse. Både som privat forbruger og i industrien.

Han peger på, at vi i Danmark har gode muligheder for at blive frontrunners, hvis vi får økosystemet på plads. Vi indsamler og sorterer plastik, men der er stadig et stykke vej. Vi mangler virksomheder der kan administrere og afsætte det sorterede plast, lige som vi mangler virksomheder, der kan lave ny plast i god kvalitet af det gamle affald, distribuere og markedsføre plasten.

- MT

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.10.2026CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

15.10.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

Give Steel A/S

Sponseret

Hvordan træffer man de “rigtige” valg for stålkonstruktionens klimaaftryk?

CSR.dk

Klimarådet anbefaler højere afgifter på flyrejser

Schneider Electric

Sponseret

Når overskudsvarme skal skabe reel værdi

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense