Brancheforening: Træmangel skaber klimaproblemer

Tilvæksten af bæredygtig skov til bygninger og møbler går for langsomt i forhold til efterspørgslen. Træ- og Møbelindustrien kræver derfor politisk handling, der skal udvide de danske skovarealer med mere en 100.000 hektar.

TMI mener, at Danmark skal have markant mere skov, hvis udbuddet af bygger og træprodukter skal kunne følge med efterspørgslen. Arkivfoto..

02.09.2022

CSR.dk

Danmark mangler bæredygtigt træ, og det er et stort klimaproblem.

Sådan lyder det fra brancheforeningen Træ- og Møbelindustrien (TMI), der opfordrer politikerne til at udarbejde en ny handlingsplan, som skal etablere 125.000 hektar ny skov frem mod 2030.

Ifølge TMI er bæredygtigt træ nemlig det bedste klimaråstof, vi har, til at fortrænge CO2-tunge materialer i bygninger, boliger og møbler.

Læs også: Bæredygtigt byggeri kræver meget mere dialog - og mod

”Træmanglen er en stor udfordring for klimakampen, og problemet kan vokse sig endnu større i fremtiden, fordi vi skal bygge mange flere klimavenlige boliger og vælge bæredygtige materialer og møbler i træ. Vi har brug for politisk handling, der øger udbuddet af træ på både kort og lang sigt”, siger branchedirektør hos TMI, Lærke Flader.

En branche under pres
Ifølge brancheforeningen er Danmarks adgang til bæredygtigt træ under pres, da vi kun producerer nok til at dække en femtedel af forbruget.

Dertil er verdensmarkedet under pres, blandt andet på grund af krigen i Ukraine, og at Kina opkøber store mængder af træ på det internationale marked.

”Vores selvforsyningsgrad er alt for lille, og det gør Danmark for afhængig af import af et så vigtigt råstof som træ. Det er på tide, at vi begynder at investere i Danmarks egen træproduktion. Det kræver en ny, ambitiøs skovplan, der har som målsætning at fordoble Danmarks selvforsyningsgrad af træ og accelererer skovrejsningen”, siger Lærke Flader.

En rundspørge blandt TMI’s medlemmer viser også, at 45 procent allerede har måttet sige nej til nye ordrer og kunder på grund af træmangel, og 45 procent forventer at sige nej i nærmeste fremtid.

Politiske aftaler har forværret træmanglen
TMI mener, at en af årsagerne til træmanglen skal findes i de seneste års politiske aftaler inden for skovområdet, hvor målet om 75.000 hektar urørt skov i de statslige skove betyder, at produktionen af løvtræ herfra vil være udfaset i 2027.

Læs også: Undersøgelse: Få butikker og forhandlere har bæredygtige produkter

Derudover besluttede man i landbrugsaftalen fra efteråret 2021 at reducere statens træproduktion – for områder, der ikke er udlagt til urørt skov – med en femtedel i perioden 2026-2031.
”Det er dårlig timing at lukke ned for den danske træproduktion, da det forværrer forsynings- og klimakrisen. Vi skal absolut have mere biodiversitet, men det skal og kan forenes med, at statens skove fortsat kan producere noget af det bedste gavntræ, vi har i Danmark. Vi skal jo både løse klimakrisen og biodiversitetskrisen”, siger branchedirektøren.

Derfor foreslår brancheforeningen, at alle skovarealer over 50 hektar skal være certificeret bæredygtige i 2030.

- HCL

Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

27.06.2025Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Bæredygtighedsindsats når nye højder: AKKC certificeret med Svanemærket

27.06.2025CSR.dk

Udskældte klimareduktioner skal tages i brug i stor stil

24.06.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Gør social bæredygtighed til en styrkeposition – deltag i nyt gratis forløb

23.06.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Illusionen om net-zero

17.06.2025CSR.dk

Danmark har 20 år til at blive klimaneutral

17.06.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyt nordisk program skal klæde virksomheder på til videnskabsbaserede klimamål

13.06.2025CSR.dk

Grønnere telefoner på vej med nye EU-regler

10.06.2025CSR.dk

Nyt center skal hjælpe virksomheder med at forvandle slidte produkter til ny forretning

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

01.07.2025

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Sustainable Career Moves - Tag næste skridt på din bæredygtige karrierevej

Drømmer du om en karriere med mere mening og bæredygtig impact?  Er du på udkig efter nye muligheder inden for ESG, CSR eller bæredygtig forretningsudvikling – enten i dit nuværende job eller i en ny rolle?

Dato

01.07.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 2. juli: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

02.07.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

03.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 8. august: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

04.08.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar August 5, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our Q&A webinar to learn more.

Dato

05.08.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom