Brug for en samlet indsats i hospitality-branchen

Der sker mange ting i bæredygtigt regi i hotel-, restaurations- og event-branchen. Men en enig og samlet vej frem kan man ikke tale om. Bella Center Hospitality Group har givet bolden op til egen branche.

Med 70 deltagere var Bella Center Hospitality Group tilfredse med fremmødet på deres første Responsible Hospitality Day, d. 28. august 2017. .

06.09.2017

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

”Bæredygtighed er noget man er sammen om. Vi har nu taget et første skridt på en vigtig fælles rejse i den danske hospitality-branche, hvor vi skal blive bedre til at prioritere og finde kollektive løsninger på området. Nu er vi løbet med stafetten og ansvaret og er i gang,” skriver foedevarefokus.dk

Ordene er Allan Agerholms, og han er direktør for BC Hospitality Group (BCHG), og indledte den 28. august 2017 danmarkspremieren på Responsible Hospitality Day, en årligt tilbagevendende brancheevent om samfundsansvar.

En enkelt flue i suppen
Med i nærheden af 70 deltagere levede denne første ansvarlighedsdag mere end op til forventningerne hos arrangørerne, og repræsentanter fra DGI-byens hotel og eventafdeling, Cofoco og andre restaurationer var velkomne deltagere i diskussionerne på de tre workshops, eventen bød på. Men de fleste var fra leverandører til branchen, som i mange tilfælde syntes at have masser af varer med samfundsansvar på hylden.

”Vi havde gerne set langt flere konkurrerende venue- og hoteludbydere blandt deltagerne. Vi håber, at de vil tage sig tid til at deltage i den række af mindre seminarer og workshops om emnet, som vi planlægger at være værter for i løbet af det kommende år, indtil Responsible Hospitality Day banker på igen i 2018,” sagde Allan Agerholm til www.foedevarefokus.dk.

Mere fælles udvikling, tak
I løbet af dagens workshops blev alle deltagere bedt om at udfylde et såkaldt ”challenge card” og komme med deres bud på ideer og branchens udfordringer. Ser man på de bidrag, er det tydeligt, at skal samfundsansvar og bæredygtighed for alvor flytte sig i hospitality-branchen, så skal BCHG’s konkurrenter også med i samtalen.

Kigger man i kortene, er det nemlig sådan, at mange efterspørger mere vidensdeling og netværk om bæredygtighed – især inden for det sociale område, de taler om muligheden for at lære fra andre brancher og efterlyser et gennemskueligt overblik over standarder, mærkningsordninger og certificeringer. De fremhæver også, at branchens meget fragmenterede tilgang til bæredygtighed gør det udfordrende at involvere interessenter.  

Der er konstant mangel på arbejdskraft i hospitalitybranchen, og det kan en ansvarlig indsats overfor flygtninge og udsatte grupper være med til at afhjælpe. Foto: BC Hospitality Group.

Et oplæg fra Miljømærkning Danmark antydede dog, at nogle interessenter nok ville involvere sig selv i den nærmeste fremtid. De arbejder nemlig med et netværk af professionelle indkøbere, som fokuserer på forskellige brancher. Og efter at have opnået gode resultater på andre områder, er de nu klar til at kaste sig over hotel, kantine og konferencer.

Se det selv
På dagen var der præsentationer fra branchen selv og dens samarbejdspartnere, som gav en fornemmelse af bredden i arbejdet. Der var alt fra den specialiserede kaffeudbyder med orangutangprojekt til Fødevarebankens store system til bekæmpelse af madspild, fra BCHG’s erfaringer med integration af flygtninge og udsatte grupper, som svar på den konstante mangel på arbejdskraft branchen har, til Unilever og KLS Prints udvikling af det moderne og miljørigtige svar på en doggy bag, Treatboxen.

Man kan få to minutter og 45 sekunders indtryk af dagen her. Og de fleste indlæg kan ses på www.responsiblehospitality.dk. Et site som blev lanceret på dagen og mest handler om BCHG’s indsats, men som også inviterer andre til at byde ind med ideer inden for de områder, som hospitalitykæmpen arbejder med i dag.

”Vi kunne godt tænke også at åbne lidt og vise det vi prøver at gøre, men ikke helt er færdige med, så vi kan få andres input. Vi vil gerne at det her kommer til at handle om transparens, ærlighed og ikke så meget bullshit,” sagde Morten Jensen, chef for marketing i BCHG, da han rundede dagen af.

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.06.2026CSR.dk

Stadig flere vælger hotel med bæredygtighedscertificering

08.06.2026CSR.dk

Andel sætter gang i ny klimascene på Bogforum

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CBS Executive Fonden

Sponseret

Retorisk Lederskab

Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online