Carlsberg og Lendager Group i unikt samarbejde om genanvendelse

Samarbejde på tværs af brancher kan eskalere den cirkulære økonomi.

05.01.2021

CSR.dk

Designvirksomheden Lendager Group har sammen med Carlsberg etableret selskabet Re-Plastic, der genanvender brugt plastik til nye materialer og møbler. Det genanvendte plastik bliver allerede brugt til facadebeklædning og møbler i Cafe Nexus på Copenhagen Business School, Carlsberg Aviator Lounge i Københavns Lufthavn, Carls Øl & Spisehus i Carlsbergbyen og så har Re-Plastic lavet 2500 stole til den danske pavillon i OL-byen i Tokyo i år.

Virksomheden er 100 procent ejet af Lendager Group, men modtager økonomisk støtte fra Carlsberg, der ønskede at finde en løsning til at genanvende de plastik-fustager, som virksomheden tilbage i 2016 lancerede i stedet for deres fustager af metal.

Læs også: Dansk plastvirksomhed har en unik metode til at genanvende plastik i uendelighed

Om samarbejdet siger Kaare Jensen, chef for Carlsbergs globale Draughtmaster-satsning:

“Det er meget drevet af, at det er det rigtige at gøre. Vi vil både levere markedets højeste ølkvalitet, men det nye fustagesystem skal også være bedre for klima og miljø. Det, som gør det yderligere interessant, er, at vi rent faktisk kan se en cirkulær forretningsmodel, hvor vi kan være med til at skabe nye firmaer og forretningsområder. Det er ikke kun altruisme.”

Stifter og direktør i Lendager Group, Anders Lendager ser store muligheder i det nye samarbejde, som er et eksempel på, at når én branche har en udfordring, så findes løsningen ofte i en anden.

Re-Plastic beskæftiger i dag fire fuldtidsansatte, men ambitionerne rækker meget længere. De kommende år er målet at håndtere 200 ton plastikaffald og skalere til udlandet.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

11.03.2026CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Annonce

CSR.dk

Iran-krigen sætter to streger under sammenhængen mellem grøn omstilling og sikkerhed

CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Intern Auditor

På ISO 27001 Intern Auditor bliver du ekspert i, hvordan du udfører interne audits med planlægning, udførelse og rapportering i henhold til kravelementerne i ISO 27001 standarden og Annex A kravskema samt den generiske auditstandard, ISO 19011.

Dato

18.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

18.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online