Cement og stål giver klima-hovedpine

I sin nye bog om klimaløsninger peger Bill Gates på stål og cement som de to sektorer, der stadig ikke er troværdige klimaplaner for. Stål er en af Ørsteds to største udfordringer i værdikæden.

Billedet af etableringen af en vindmøllebase i Holland i 2014 viser brugen af både stål og cement i vindmølleindustrien. Foto: arikiv..

17.02.2021

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Bill Gates har skrevet en bog om klimakrisen. Om udfordringerne forbundet med den, og hvad der skal til, hvis den skal løses: investeringer. Investeringer i innovation og udvikling af nye løsninger og investeringer i udbredelse af eksisterende løsninger. Og politiske rammer der kan åbne markeder, innovation og udvikling – som Folkekirkens Nødhjælp skriver i en anmeldelse af bogen på CSR.dk

I et interview med Reuters fra 15. februar 2021 flyder optimismen, men går på grund når talen falder på fremstillingsindustrien, og især dens tungeste deltagere: stål og cement.

”På nuværende tidspunkt findes der ikke måder, hvor man kan producere stål eller cement uden udledninger, der bidrager til global opvarmning. Alligevel er der ingen regeringer eller investorer som for alvor ser på, hvordan det problem kan løses,” sagde Bill Gates til Reuters.

Læs også: FL Smidth sætter ambitiøse klimamål for værdikæden

Stål og cement bidrager omkring en tredjedel af de globale udledninger af drivhusgasser, og er således mere forurenende end energi- eller transportsektorerne. Men sidstnævnte er hvor den politik og investeringer lægger deres ressourcer.

På Ørsteds dagsorden
Den problemstilling Bill Gates rejser er meget konkret for Ørsted. I januar 2020 satte virksomheden sig det mål, at de ville arbejde mod en fuld decarbonisering af deres værdikæde i 2040.

En livscyklusopgørelse af, hvor udledningerne sker for en vindmøllepark, viser at mere end 90 procent ligger i udvindingen og produktion af materialer. Og i et oplæg hos Dansk Initiativ for Etisk Handel, gjorde Virginia Dundas, som er leder af arbejdet med decarbonisering på vegne af Ørsted, det klart, at de største udfordringer er stål og transport, hvor omkring 50 procent af udledningerne i Ørsteds havvindmølle-leverandørkæde kommer fra.

Efterspørgslen skal sikres
Et vigtigt skridt i arbejdet med at reducere udledninger for stål har for Ørsted været at gå med i en ny, international alliance: SteelZero initiative. Sammen med syv andre storforbrugere af stål, forpligter medlemmerne sig til at overgår 100% til netto nul stål inden 2050, for på den måde at bidrage til at der efterspørgslen på den type produkter stiger. SteelZero initiativet forventer, at det kan have en væsentlig betydning for netop investeringer, politiske tiltag og fremstillingsformer i sektoren.

”…stålproducenter skal vide, at deres kunder vil købe nye, renere produkter. Ved at udnytte den samlede indkøbskraft og påvirke de største stålforbrugere kan SteelZero etablere et afgørende signalom efterspørgsel, som kan flytte det globale marked og politiske miljø henimod bæredygtig produktion og indkøb af stål,” sagde Jenny Chu fra the Climate Group, som driver SteelZero, i en pressemeddelelse.
 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

16.03.2026CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Annonce

CSR.dk

Modebranchen lægger pres på EU Kommissionen

CSR.dk

Forbrugere belønner ikke bæredygtighed, de straffer

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Event
Studietur til Aarhus

Tag med Byggeriets Samfundsansvar, a:gain og Fischer Lighting på en inspirerende bustur fra København til Aarhus. Her får du både ny viden, konkrete eksempler og unikke netværksmuligheder.

Dato

23.03.2026

Tid

06:45

Sted

Mødested ved bussen

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

23.03.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Bæredygtighed i event-, møde-, og oplevelsesbranchen med ISO 20121 og Svanemærket

Deltag i dette webinar og få indsigt i, hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.

Dato

23.03.2026

Tid

13:00

Sted

Online