FLSmidth sætter ambitiøse klimamål, der kan være med til at drive forandring i hele mine- og cementindustrien

Med over 99 procent af virksomhedens samlede CO2-aftryk liggende i scope 3 har virksomheden FLSmidth en kompliceret opgave foran sig.

12.02.2021

CSR.dk

Kun en ud af fire af Danmarks 100 største virksomheder har sat mål om at reducere CO2 i scope 3 – dvs. alle de udledninger der ligger ude i produktionsleddet og som for langt de fleste produktionsvirksomheder svarer til 80-90 procent af de samlede udledninger. I FLSmidths tilfælde udgør scope 3 over 99 procent af virksomhedens samlede CO2-aftryk.

Det skriver Finans. 

Derfor vækker det også opsigt at danske FLSmidth, der bygger cementfabrikker og miner i hele verden, nu har sat sig for at reducere udledninger hos sine kunder i mine- og cementindustrien. Industrien står nemlig for cirka 10 procent af hele verdens samlede CO2-udledninger, og har en kompliceret værdikæde med miner og cementfabrikker i fjerne dele af verden.

Læs også: Den danske undergrund rummer enormt potentiale for CO2-lagring

”Der er næppe andre virksomheder i Danmark, der kan få så markant en indflydelse i klimakampen. Historisk set er det cirka en tredjedel af alle cementfabrikker rundtomkring i verden, der kører på vores udstyr. Vi er jo den store dreng i klassen, og derfor har vi en unik mulighed for at drive forandringen i hele industrien”, siger Fleming Voetmann, vicepresident for bæredygtighed i FLS.

Koncernen tilslutter sig det anerkendte klimainitiativ Science Based Targets og forpligter sig dermed til at virksomheders målsætninger er på linje med Parisaftalens mål om at holde verdens temperaturstigninger under 1,5 grader.

Ud over målsætningen for reduktioner hos kunder og leverandører, har FLS besluttet at nulstille CO2-udledningen fra virksomhedens egen drift og energiforbrug i 2030.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.06.2026CSR.dk

Din elbil eller Googles datacenter? Hvem skal først i køen til elnettet?

18.06.2026Troldtekt A/S

Sponseret

Nyt samarbejde: Aktører i byggeriet vil bidrage til større biodiversitetshensyn i skovene

CSR.dk

DTU spinout udvikler grønt skibsbrændstof med bl.a, Mærsk

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Bæredygtighed er blevet standardkrav i mødebranchen, men kommunikationen halter fortsat

CSR.dk

2030-klimamål hænger i en tynd tråd uden nye indsatser

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

22.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 22. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

22.06.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online