Cementvirksomhed skruer helt op for grøn omstilling

På fem år har Aalborg Portland spyttet godt en kvart milliard i grønne investeringer, og i 2017 brugte virksomheden næsten dobbelt så meget på investeringer i miljøteknologiske forbedringer på fabrikken i Aalborg som året før.

Aalborg Portland bruger alternative brændsler i form af blandt andet kød til produktionen af cement. Foto: Aalborg Portland. .

13.08.2018

CSR.dk

Aalborg Portland har i perioden 2013-2017 investeret mere end 263 millioner kroner i miljøteknologiske forbedringer på fabrikken i Aalborg.

Læs også: Flere klimaforskere slår alarm 

En stor del af de grønne investeringer faldt i 2017, hvor cementvirksomheden brugte 76,6 millioner, hvilket er en stigning på over 87 procent sammenlignet med 2016. Det fremgår af Aalborg Portlands miljøredegørelse for 2017.

”Som energitung virksomhed betragter vi det som en del af vores ansvar at investere i grønne løsninger samt bidrage til udviklingen og implementeringen af dem. Det har vi gjort siden 1970’erne, og indsatsen er kun blevet intensiveret med årene gennem øgede investeringer samt indgåelse af diverse samarbejder med andre virksomheder og forskningsmiljøet i Danmark, heriblandt Aalborg Universitet og Teknologisk Institut”, fortæller direktør Michael Lundgaard Thomsen.

Han fortæller desuden, at markedets udvikling har gjort, at kunderne nu stiller højere og højere miljøkrav til deres underleverandører.

”Det kommer blandt andet til udtryk ved, at både håndværkeren og entreprenøren samt arkitekten og bygherren interesserer sig for materialers klima- og miljøpåvirkning og efterspørger miljødeklarationer på produkterne. Forretningsgrundlaget for grønne investeringer har derfor aldrig været mere solidt”, siger han.

Alternative investeringer
I miljøredegørelsen fremhæver virksomheden en række investeringsprojekter, der har bidraget til den grønne omstilling.

Det største investeringsbeløb er gået til at færdiggøre designet af de såkaldte kalcinatorer på Ovn 87, der er fabrikkens største produktionslinje.

Opgraderingen har ifølge Aalborg Portland sikret en mere stabil ovndrift og giver samtidig mulighed for at reducere CO2-udledningen ved at øge brugen af alternative brændsler i ovnen.

I 2017 udgjorde anvendelsen af alternativ brændsel 44 procent af ovnens samlede brændselsenergi, fremgår det.

”Ambitionen er, at alternative brændsler skal udgøre henholdsvis 60 og 20 procent af brændselsenergien til produktionen af grå og hvid cement, mens vi fortsat skal udvide mulighederne for at substituere naturlige råmaterialer i cementblandingen med gode alternativer”, siger Michael Lundgaard Thomsen.

Aalborg Portland har i 2017 nyttiggjort mere end 465.000 tons alternative råmaterialer og næsten 165.000 tons alternative brændsler i cementproduktionen.

Læs også: Hybridløsninger kan give mere bæredygtighed i byggeriet

Det drejer sig blandt andet om råmaterialer som flyveaske, bundaske og afsvovlingsgips fra kraftværker samt sand fra oprensning af Limfjorden.

Af alternative brændsler genanvendes affald og homogene biprodukter fra industrien i form af blandt andet kød- og benmel samt tørret spildevandsslam fra Aalborg Kommune.

- JJK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.08.2026CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

11.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

CSR.dk

EU's nye ETS-forslag: Balancegang mellem klimaambitioner og industriens konkurrenceevne

CSR.dk

Danskernes skjulte varmespild skal afsløres

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I ESG i Store Virksomheder

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for kommerciel bæredygtighed.

Dato

13.08.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) - August 2026

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

19.08.2026

Tid

09:00

Sted

København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 19. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

19.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København